środki plemnikobójcze

Środki plemnikobójcze – rodzaje i skuteczność środków plemnikobójczych

Środki plemnikobójcze uważane są jako jedna z form taniej antykoncepcji. Dostępne są na rynku zarówno pod postacią żeli, jak i pianek, globulek, które w składzie zawierają substancje chemiczną – nonoksynol, odpowiedzialną za efekt niszczący plemniki. Lubiane są za łatwość stosowania, niestety mają szereg wad jak niska skuteczność a dodatkowo ryzyko wystąpienia podrażnień na skórze w miejscach intymnych.

Środki plemnikobójcze

Spermicydy bo tak nazywają się środki plemnikobójcze mogą stanowić doraźną formę antykoncepcji, jaka jest dostępna bez recepty i potencjalnie bezpieczna. Z tego typu zabezpieczenia korzysta statystycznie około 5% par, są zatem popularne. Podobni jak tabletki antykoncepcyjne środki plemnikobójcze są dedykowane kobietom. Umieszcza się je w pochwie, gdzie maja tworzyć zaporę przed nasieniem.

Najczęściej są to kremy i żele, które w wyniku kontaktu z plemnikami unieruchamiając je. W konsekwencji plemniki nie przedzierają się przez pochwę do komórki jajowej i nie mogą jej zapłodnić. Mimo wszystko może zdarzyć się iż pojedynczy plemnik przedostanie się przez chemiczna zaporę, co więcej plemniki na jakie oddziałują substancje plemnikobójcze są zaledwie unieruchomione, zaś ich materiał genetyczny nie zostaje uszkodzony. Pod tym katem środki te są bezpieczne dla rozwoju ewentualnej ciąży.

Rodzaje i skuteczność środków plemnikobójczych

Kremy i żele – poza właściwościami plemnikobójczymi świetnie nawilżają pochwę. Stosuje się je poprzez aplikator. Działają od chwili aplikacji przez 3 do 6 godzin. Alternatywą dla nich są pianki również wprowadzane do pochwy przez stosowny aplikator pod ciśnieniem. Pianka działa przez osiem godzin od momentu zaaplikowania. Kolejna opcją są globulki, jakie należy umieścić w pochwie na kwadrans przed stosunkiem.

Globulka pod wpływem temperatury w pochwie rozpuszcza się tworząc piankę nieprzepuszczalną dla plemników. Globulka jednak działa zaledwie przez godzinę i jest jednorazowym środkiem. Do wyboru mamy tez gąbkę dopochwową która jest nasączona środkiem plemnikobójczym. Stanowi ona barierę nie tylko chemiczna ale i fizyczną dla plemników. Minusem gąbki jest to ze nie usuwa się jej wcześniej jak 12 godzin po ostatnim wytrysku.

Niestety mnogość środków plemnikobójczych nie przekłada się na ich skuteczność. Według wskaźnika Pearla wynosi ona od 6 do 26. co za tym idzie aż 26 kobiet na 100 po zastosowaniu tej formy antykoncepcji zachodzi w ciążę. Środki plemnikobójcze za to są doskonałym wsparciem antykoncepcji w postaci prezerwatywy. Są tez polecane kobietom po 45 roku życia, u których występuje mniejsze ryzyko zapłodnienia a zwykle towarzyszy im suchość w pochwie.

Skutki uboczne

Z uwagi na fakt, iż środki plemnikobójcze to substancje chemiczne może dojść do reakcji alergicznej podrażniającej wnętrze pochwy, jak i członka. Występuje taka reakcja u 1-5% osób stosujących środki plemnikobójcze. Jeśli stosowane są często, mogą powodować mikrourazy, przez które łatwiej wniknąć bakteriom i drobnoustrojom chorobowym. Między innymi z tego powodu nie są to środki chroniące przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, również przed HIV. Minusem bywa też sama forma aplikacji przed stosunkiem. Część osób stosujących je uskarża się an nieprzyjemny posmak w czasie seksu oralnego, jak również dyskomfort w pochwie, w której się pienią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *