Dieta wspomagająca układ hormonalny

Weganizm – czy jest zdrowy? Zalety i zasady diety wegańskiej

Weganizm często mylony jest z wegetarianizmem, a określenia te używa się zamiennie, co jest błędne. Weganizm jest jedną z odmian wegetarianizmu o bardzo radykalnym charakterze. Poza wykluczeniem mięsa weganie odrzucają również spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza nabiału.

Weganizm – czy jest zdrowy?

Dieta wegańska wcale nie jest tak uboga, jak można podejrzewać. Fanami weganizmu są ekolodzy, ale i osoby chcące żyć w zgodzie z naturą, zachować zdrowie i schudnąć. Weganizm pomaga w zahamowaniu rozwoju chorób cywilizacyjnych, jednak nie oznacza że jest to idealny model żywienia. Bez wątpienia nie każdemu pisany jest weganizm. Co jedzą weganie?

Weganizm zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Podstawą w tym rodzaju diety są zboża, w szczególności pszenica, ryż, żyto, proso, owies. Kolejnym szczeblem piramidy żywieniowej są warzywa i owoce, kolejno warzywa strączkowe, orzechy, grzyby i wyroby oleiste.

W diecie tej znajdują się również glony oraz zamienniki mleka krowiego, do których należy zaliczyć mleko sojowe, ryżowe, czy migdałowe. Alternatywą dla serów jest tofu (ser z mleka sojowego). Najmniejszy udział w diecie wegan ma cukier, miód, kawa i herbata. Nie trzeba tych produktów eliminować, ale bez wątpienia wskazane jest ich ograniczenie.

Nie tylko eliminacja produktów

Warto podkreślić, iż bycie weganinem to nie tylko rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych ale i zmiana nawyków gastronomicznych pod kątem przygotowywania potraw. W weganizmie przeważają potrawy na bazie surowych składników. Wynika to z faktu iż podczas gotowania produkty tracą na wartości odżywczej. Niska ich kaloryczność i ubogość w białka sprawia, że gotowane bywają mało odżywcze. By nie narazić się na niedobory witamin i minerałów musimy pamiętać o tym aby spożywać odpowiednie ilości warzyw, owoców, zbóż uwzględniając spadek ich wartości wraz z obróbka termiczną.

Zalety diety wegańskiej

Do zalet diety wegańskiej należy naturalny spadek wagi bez ograniczenia ilości jedzenia, a także profilaktyka otyłości i nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy i raka. Weganizm zapobiega również zaparciom, hemoroidom, próchnicy. Niestety rodzi też wiele zagrożeń. Największym problemem jest odpowiednia kompozycja składników diety. U osób o dużym zapotrzebowaniu energetycznym np. wynikającym z pracy fizycznej weganizm się nie sprawdza.

Prowadzi do niedoborów energetycznych które rodzą choroby. Najczęściej brakuje nam białka, witaminy B12, D oraz wapnia, cynku i żelaza. Mimo, iż są one dostarczane w potrawach roślinnych, to jest to za mało. Oczywiście można je suplementować syntetycznymi preparatami, tylko czy wówczas można mówić o tym, że dieta jest zdrowa? Ponadto wziąć pod uwagę należy zagrożenie ze strony nawozów sztucznych jakimi są rośliny faszerowane.

Niestety nieodpowiednio zastosowana dieta wegańska sprzyja krzywicy, anemii i osteoporozie. Pojawiać się też mogą zaburzenia w pracy tarczycy, o charakterze neurologicznym, a nawet biegunki, zaburzenia cyklu miesiączkowego i niedorozwój umysłowy oraz fizyczny u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *