Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Weganizm – czy jest zdrowy? Zalety i zasady diety wegańskiej

Weganizm często mylony jest z wegetarianizmem, a określenia te używa się zamiennie, co jest błędne. Weganizm jest jedną z odmian wegetarianizmu o bardzo radykalnym charakterze. Poza wykluczeniem mięsa weganie odrzucają również spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza nabiału.

Weganizm – czy jest zdrowy?

Dieta wegańska wcale nie jest tak uboga, jak można podejrzewać. Fanami weganizmu są ekolodzy, ale i osoby chcące żyć w zgodzie z naturą, zachować zdrowie i schudnąć. Weganizm pomaga w zahamowaniu rozwoju chorób cywilizacyjnych, jednak nie oznacza że jest to idealny model żywienia. Bez wątpienia nie każdemu pisany jest weganizm. Co jedzą weganie?

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Weganizm zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Podstawą w tym rodzaju diety są zboża, w szczególności pszenica, ryż, żyto, proso, owies. Kolejnym szczeblem piramidy żywieniowej są warzywa i owoce, kolejno warzywa strączkowe, orzechy, grzyby i wyroby oleiste.

W diecie tej znajdują się również glony oraz zamienniki mleka krowiego, do których należy zaliczyć mleko sojowe, ryżowe, czy migdałowe. Alternatywą dla serów jest tofu (ser z mleka sojowego). Najmniejszy udział w diecie wegan ma cukier, miód, kawa i herbata. Nie trzeba tych produktów eliminować, ale bez wątpienia wskazane jest ich ograniczenie.

Nie tylko eliminacja produktów

Warto podkreślić, iż bycie weganinem to nie tylko rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych ale i zmiana nawyków gastronomicznych pod kątem przygotowywania potraw. W weganizmie przeważają potrawy na bazie surowych składników. Wynika to z faktu iż podczas gotowania produkty tracą na wartości odżywczej. Niska ich kaloryczność i ubogość w białka sprawia, że gotowane bywają mało odżywcze. By nie narazić się na niedobory witamin i minerałów musimy pamiętać o tym aby spożywać odpowiednie ilości warzyw, owoców, zbóż uwzględniając spadek ich wartości wraz z obróbka termiczną.

Zalety diety wegańskiej

Do zalet diety wegańskiej należy naturalny spadek wagi bez ograniczenia ilości jedzenia, a także profilaktyka otyłości i nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy i raka. Weganizm zapobiega również zaparciom, hemoroidom, próchnicy. Niestety rodzi też wiele zagrożeń. Największym problemem jest odpowiednia kompozycja składników diety. U osób o dużym zapotrzebowaniu energetycznym np. wynikającym z pracy fizycznej weganizm się nie sprawdza.

Prowadzi do niedoborów energetycznych które rodzą choroby. Najczęściej brakuje nam białka, witaminy B12, D oraz wapnia, cynku i żelaza. Mimo, iż są one dostarczane w potrawach roślinnych, to jest to za mało. Oczywiście można je suplementować syntetycznymi preparatami, tylko czy wówczas można mówić o tym, że dieta jest zdrowa? Ponadto wziąć pod uwagę należy zagrożenie ze strony nawozów sztucznych jakimi są rośliny faszerowane.

Niestety nieodpowiednio zastosowana dieta wegańska sprzyja krzywicy, anemii i osteoporozie. Pojawiać się też mogą zaburzenia w pracy tarczycy, o charakterze neurologicznym, a nawet biegunki, zaburzenia cyklu miesiączkowego i niedorozwój umysłowy oraz fizyczny u dzieci.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *