Choroby gardła

Choroby gardła – rodzaje chorób gardła, objawy i leczenie

Choroby gardła często powiązane są z bólem gardła. Zazwyczaj ludzie nie zwracają szczególnej uwagi na to złe samopoczucie. Wyczuwając ból gardła, często kupują pastylki do ssania, i kończą terapię. Ale nie podjęcie leczenia chorób gardła może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Rodzaje chorób gardła

Choroby gardła mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Najczęściej złe samopoczucie jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale infekcja grzybicza, a nawet tworzenie się guza, może powodować podobne objawy. Ponadto choroby gardła bez temperatury mogą być wywołane działaniem drażnienia błon śluzowych, alergiami lub zbyt suchym powietrzem.

Choroby gardła o podłożu zakaźnym

Przyczyny wirusowe

Choroby wirusowe powodujące ból gardła to grypa i ostre wirusowe infekcje dróg oddechowych, a także odra i ospa wietrzna. W tych chorobach bardzo często proces zapalny rozprzestrzenia się do gardła, objawiając się drapaniem i bólem. Inną powszechną chorobą wirusową gardła jest mononukleoza zakaźna. Mononukleoza wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej.

Wszystkie choroby wirusowe gardła mają podobne cechy. W wirusowych zmianach, bólowi gardła towarzyszy utrata siły, ból głowy i ogólne osłabienie, temperatura może wzrosnąć, ale tylko nieznacznie. W przypadku grypy, osoba cierpi na katar i kaszel, ospa i odra również pojawiają się, jako wysypka skórna. Mononukleoza jest niebezpiecznym rozprzestrzenianiem się procesu zapalnego w wątrobie i śledzionie, co powoduje wzrost węzłów chłonnych.

Choroby gardła bakteryjne

Najczęstszą chorobą bakteryjną jest zapalenie migdałków. Najczęściej paciorkowiec staje się czynnikiem wywołującym anginę. Czasami angina wywoływany jest przez:

 • chlamydie,
 • mykoplazmę,
 • gonokoki
 • prątki gruźlicy.

Ból gardła towarzyszy zapaleniu nagłośni, rzadkiej chorobie bakteryjnej, która zwykle dotyka małe dzieci w wieku poniżej 4 lat. Ta choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do naruszenia dróg oddechowych. Choroby takie jak szkarlatyna i błonica, kiedyś szeroko rozprzestrzenione, są obecnie bardzo rzadkie. Ale w przypadku bólu gardła nie można ich całkowicie wykluczyć. Najczęstszymi objawami chorób bakteryjnych gardła są osłabienie, ból gardła, obrzęk krtani i migdałków oraz wysoka gorączka do 40 ° C.

Choroby gardła grzybicze

Zmiany grzybicze są wynikiem aktywnej reprodukcji grzybów drożdżopodobnych i grzybów pleśniowych. Choroby grzybicze gardła lub grzybice często objawiają się zapaleniem gardła lub zapaleniem krtani. Przy wszystkich zmianach grzybiczych na błonach śluzowych występuje nalot w postaci masy serowej, występuje silny ból gardła, ale temperatura pozostaje normalna. Grzybica to częsta konsekwencja obniżonej odporności, niedoboru witamin, leczenia antybiotykami i lekami hormonalnymi.

Nowotworowe

Choroby gardła mogą być spowodowane wzrostem guza. Nowotwory są pierwotne i wtórne, czyli przerzuty procesów nowotworowych w innych narządach. Wraz z narastaniem nowotworu chorzy zaczynają narzekać na guzek w gardle, odczucie obcego ciała. Głos może się zmienić i stać się ochrypły, pojawiają się trudności z połykaniem.

Objawy i leczenie głównych chorób gardła

Ostre wirusowe infekcje dróg oddechowych

Ostre wirusowe infekcje dróg oddechowych charakteryzują się:

 • uczuciem suchości
 • bólem gardła
 • chrypką
 • katarem
 • a czasami kaszlem.

Temperatura rzadko rośnie powyżej 38 C. Antybiotyki w tym przypadku są całkowicie nieskuteczne. Nieskuteczne, ponieważ są przeznaczone do walki z bakteriami. Przeziębienie jest powodowane przez wirusy. W tym przypadku wskazane jest przyjmowanie leków przeciwwirusowych, a także immunomodulatorów. Aby złagodzić objawy choroby, lekarz może zalecić się również płukanki gardła wywarem z rumianku lub szałwii, które łagodzą podrażnienia.

Angina

Angina charakteryzuje się wysoką temperaturą do 40 0 С i bardzo silnym bólem gardła. Częste bóle gardła, ból stawów i migrena to główne objawy anginy. Nieleczona angina może spowodować bardzo poważne komplikacje, dlatego jeśli ktoś podejrzewa tę chorobę, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem. Płukanie pomaga także złagodzić ból i oczyszcza błonę śluzową, szczególnie skuteczne jest płukanie z szałwią, rumiankiem, lipą.

Zapalenie gardła

Charakterystyczne objawy zapalenia gardła to suchość w gardle, suchy kaszel, łaskotanie, kłujący ból w krtani, który zwiększa się podczas połykania i gdy próbuje się otworzyć szeroko usta. Błony śluzowe gardła są zaczerwienione i wskutek stanu zapalnego może dochodzić do nagromadzenia ropy. Podczas leczenia zapalenia gardła należy wykluczyć jakąkolwiek drażniącą żywność: zbyt gorącą, pikantną i kwaśną, pić jak najwięcej płynów, preferując napoje o wysokiej zawartości witamin.

Zapalenie krtani

Głównym objawem zapalenia krtani jest szczekający kaszel, ochrypły głos lub całkowite jego zaniknięcie. Zapalenie krtani jest częściej rozpoznawane u małych dzieci. Choroba jest niebezpieczna, ponieważ w pozycji leżącej możliwy jest obrzęk krtani, co prowadzi do trudności w oddychaniu. Zapaleniu krtani często towarzyszy uczucie drapania w gardle, kaszel najpierw suchy, później z odkrztuszaniem plwociny. Także przez inne czynniki jak nadmierne natężenie głosu, palenie tytoniu, narażenie na substancje żrące. Nie można wytężać głosu, aby poprawić stan, należy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu.

Zapalenie migdałków

Ostry ból gardła, gorączka, powiększone migdałki i ropny nalot na nich, nieświeży oddech są głównymi objawami tej choroby gardła. Bakteryjne zapalenie migdałków wywołuje infekcja paciorkowcami. Temperaturę należy zwalczać środkami przeciwgorączkowymi, takimi jak ibuprofen. Płukanie przy pomocy sody-solanki daje dobry efekt.

Objawy chorób nowotworowych

Guzy w gardle są zdradzieckie rozwijają się przez długi czas, nie dając objawów. Dopiero, gdy guz osiągnie znaczny rozmiar, zaczynają pojawiać się objawy takie, jak:

 • dyskomfort – złe samopoczucie
 • ból gardła
 • upośledzenie oddychania przez nos
 • zatkanie uszu
 • trudności w połykaniu
 • wypływ krwawej wydzieliny z nosa.

Później do symptomów dołącza niewytłumaczalny ból zęba nawet, jeśli dentysta nie znajduje żadnych problemów, ból ucha, suchy kaszel, utrata słuchu, zapalenie ucha, krwawienie z nosa, zmiana barwy głosu lub jego utrata, bóle głowy. Na szczęście nie wszystkie nowotwory są złośliwe. Do łagodnych należą: polipy i brodawczaki krtani, cysty, naczyniaki, tłuszczaki, włókniaki. Wśród złośliwych nowotworów w gardle są: mięsaki, chrzęstniakomięsak, rak płaskokomórkowy. We wczesnych stadiach rozwoju nowotworów nawet, lekarze nie mogą łatwo odróżnić nowotworów łagodnych od złośliwych. Objawy patologii są bardzo podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *