ćwiczenia na przeponę

Ćwiczenia na przeponę – wzmacnianie i uelastycznianie przepony

Ćwiczenia na przeponę przydadzą się w panowaniu nad oddechem, nie tylko osobom operującym zawodowo głosem ale i sportowcom. Miarowy oddech pozwala osiągnąć lepsze wyniki sportowe, wzmocnić wydolność organizmu przy wykorzystaniu minimum energii a ponadto skutecznie się zrelaksować.

Ćwiczenia na przeponę

Ćwiczenia oddechowe dobrze jest wykonywać przed każdym treningiem. Wzmacniając przeponę wzmacniamy cały organizm. Ćwiczenia uelastycznią mięsień przepony i tym samym zadbają o kondycję innych narządów. Koniecznie przed wykonaniem ćwiczeń należy rozluźnić mięśnie szyi.

Ćwiczenia oddechowe na przeponę – propozycja 1

Kładziemy się na plecach, na twardym podłożu. Następnie jedną dłoń układamy na klatce piersiowej w okolicy mostka, a drugą między łukami żebrowymi. Rękoma kontrolujemy wdech i wydech. Przy wdechu przepona winna opadać w kierunku jamy brzusznej, przy wydechu brzuch ma się zapadać a przepona dźwigać w kierunku klatki piersiowej. Po każdym wdechu należy napiąć mięśnie brzucha i zatrzymać na kilka sekund powietrze w klatce piersiowej.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 2

Ułóż się na plecach z książka na brzuchu. Kolejno wdychaj nosem powietrze mając lekko otwarte usta. Pamiętaj aby unieść przy tym co nieco książkę. Wstrzymaj powietrze kilka sekund, by delikatnie je wypuścić ustami.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 3

Leżąc na plecach wciągamy powietrze ustami, wstrzymujemy oddech na dwie sekundy po czym szybko wypuszczamy powietrze. Ważna jest kolejność opróżniania klatki piersiowej najpierw z dolnej jej części.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 4

Stojąc w lekkim rozkroku kładziemy dłonie na bokach na wysokości talii, kierując kciuki do tyłu. Szybko wdychamy powietrze nosem i ustami oraz zatrzymujemy w płucach. Powoli wydychamy powietrze.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 5

Stoimy w rozkroku z rękoma opartymi w pasie. Wdychamy powietrze i wstrzymujemy oddech, po czym stopniowo wydychamy powietrze robią kolejne pauzy.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 6

Stoimy w rozkroku z rękoma wzdłuż ciała. Wdychając szybko powietrze unosimy ręce do boku i opuszczamy wraz z powolnym wydechem.

Ćwiczenia na przeponę – propozycja 7

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujemy świecy. Stojąc trzymamy tak świecę by jej płomień znalazła się na wysokości ust. Drugą dłoń kładziemy na brzuchu. Wykonujemy szybki wdech ustami i nosem a następnie wydychamy powietrze powoli i równomiernie – tak, by wydychane powietrze odchylało płomień świecy, ale go nie ugasiło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *