Jakość treningu

Jakość treningu – triki na poprawę efektywności ćwiczeń

Jakość treningu jest bardzo ważna. Nie sposób ćwiczyć wiele godzin każdego dnia i nie widzieć efektów. Niestety zdarza się. Aktywność fizyczna zapewnia nam dotlenienie i zdrowie, niemniej trzeba wiedzieć jak ja zorganizować aby przynosiła jak najwięcej korzyści.

Jakość treningu a dieta

Trening trzeba skorelować z dietą, trybem życia. Same ćwiczenia nie pomogą nam ani w odchudzeniu ani wyrzeźbieniu sylwetki jeżeli nie jesteśmy w stanie pohamować apetytu na produktu, których w zdrowej diecie być nie powinno. Zarówno w kontekście odchudzania dieta nie może być samodzielna i nie da efektu bez aktywności, tak i aktywność nie przyniesie rezultatu jeśli nie będzie wsparcia należytą dietą.

Niezależnie od celu w jakim ćwiczymy należy posiłek zjeść najpóźniej dwie godziny przed treningiem. Winien być to posiłek bogaty w węglowodany, bowiem są one źródłem energii potrzebnej do trenowania. Zazwyczaj są to kasze i makarony, pieczywo w towarzystwie nabiału, mięsa, soi. Również po treningu należy zadbać o dostarczenie białek, dla uzupełnienia niedoborów. Dobrze jest mieć ze sobą podczas treningu orzechy, banany czy jogurt.

Jakość treningu – pamiętaj o rozgrzewce

Rozgrzewka to nie jest starta czasu, wręcz przeciwnie. To obowiązkowy element treningu, również profesjonalistów. Nie rezygnuj z rozgrzewki bowiem stracisz nie tylko na efektach ale również ryzykujesz kontuzję. Rozgrzewka obejmuje ćwiczenie rozciągające podnoszące sukcesywnie tętno i przygotowujące do wysiłku, niezależnie od tego czy trening to siłownia, jogging, czy joga.

Przyczynia się do zwiększenia temperatury ciała oraz długości mięśni, co przekłada się na ich intensywniejsze funkcjonowania w trakcie treningu właściwego. Czas jaki powinieneś poświęcić na rozgrzewkę zależy od samego charakteru treningu jednak minimalnie jest to piec minut, optymalnie zaś 10 minut. W czasie rozgrzewki ćwicz bez wycisku, to nie powinny być ćwiczenia siłowe.

Jakość treningu – nawadniaj organizm

Nawodnienie organizmu podczas treningu wpływa znacząco na jego efektywność. Picie wody dodaje energii i obniża temperaturę ciała, która rośnie wraz z wysiłkiem. Organizm nie może się przegrzać, gdy zaczyna się przegrzewać poci się tracąc mnóstwo płynów.

Zarówno w trakcie jak i po treningu musimy pamiętać o uzupełnieniu wody w organizmie. Pamiętajmy by była to woda nie zaś słodkie napoje. Brak płynów powoduje osłabienie, wyczerpanie, zmęczenie co jest pierwszym krokiem do odwodnienia.

Jakość treningu – plan treningowy

By trening był efektywny wykonuje ćwiczenia zgodnie z planem. Sporządź plan treningowy ogólny i szczególny. Dbaj o realizacje planu. Nie przeforsowuj się, bo rezultaty nie będą lepsze. Trening nie może być chaotyczny. Ćwiczenia muszą się ze sobą łączyć, następować po sobie, bez przerw zbędnych. Harmonogram ćwiczeń musi być dopasowany do celu treningowego i do możliwości fizycznych trenującego. Czasem warto w tym celu porozmawiać z trenerem profesjonalistą.

Jakość treningu – cool down

Cool down to kolejny po rozgrzewce element treningu który podnosi jego efektywność. Są to ćwiczenia rozciągające po właściwym treningu. Wyciszają pomagają wyrównać tętno. Zadaniem stretchingu jest usuniecie z mięśni napięć powstałych podczas wysiłku. Schłodzenie wpływa również na regulację oddechu i relaks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *