Infekcje intymne

Infekcje intymne – o podłożu bakteryjnym i inne

Infekcje intymne to bardzo powszechne zjawisko o podłożu chorobowym występujące średnio u połowy kobiet naszej populacji. Wśród najczęściej spotykanych infekcji możemy wymienić miedzy innymi liczne zakażenia pochwy oraz zapalenia układu moczowego. Dlatego też niezwykle ważna rolę w całym procesie walki z infekcjami intymnymi odgrywają częste kontrole ginekologiczne. Najpewniejszym sposobem na diagnozę jest wizyta u lekarza specjalisty.

W zależności od czynnika wywołującego chorobę, zakażenia pochwy dzielimy na:

– grzybicze,
– bakteryjne,
– mieszane,
– zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

Jedną z najczęściej spotykanych infekcji intymnych jest zapalenie układu moczowego. Wśród typowych objawów tej infekcji zaliczamy między innymi:
– ból, pieczenie przy oddawaniu moczu,
– konieczność częstego oddawania moczu,
– bóle w dole brzucha.

Infekcje pochwy

Infekcje intymne to bardzo nieprzyjemne schorzenie dotykające kobiet w różnym wieku. Istnieje szereg objawów które są charakterystyczne dla konkretnego schorzenia. W przypadku infekcji intymnych pochwy pierwszym symptomem są upławy. Ich wygląd, zapach oraz konsystencja jest bardzo specyficzna. Dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty który przeprowadzi badania i postawi diagnozę. Fizjologiczne pH pochwy wynosi od 3,8 do 4,5 i świadczy o równowadze mikroflory bakteryjnej, która utrzymywana jest między innymi dzięki bakteriom kwasu mlekowego Lactobacillus.

Infekcje intymne o podłożu bakteryjnym

Kolejnym niezwykle groźnym zaburzeniem prawidłowej pracy narządów intymnych są infekcje bakteryjne np. pochwy. Dzieje się tak w skutek wyparcia dobrych bakterii przez te złe. W takim przypadku dochodzi do zakażenia pochwy gdzie bakterie chorobotwórcze zajmują miejsce tych dobrych i mnożą się błyskawicznie.

Głównych przyczyn powodujących infekcje intymne o podłożu bakteryjnym upatruje się głównie w nieodpowiedniej higienie okolic intymnych. Szkodliwe może być zarówno zaniechanie higieny jak również jej nadmiar dlatego też należy zachować umiar i wypośrodkować potrzeby higieniczne. Choć konkretnych przyczyn powodujących infekcje bakteryjne pochwy nie stwierdzono wskazuje się jednak na to iż jedną z przyczyn sprzyjających jest bogate życie seksualne oraz antybiotykoterapia, która nie działa wybiórczo i razem z patogenami likwiduje szczepy przyjaznych drobnoustrojów.

Przyczyną niekorzystnych zmian w ekosystemie miejsc intymnych bywają również kobiece hormony, estrogeny. Burze hormonalne związane z niektórymi chorobami, cyklem miesiączkowym, źle dobraną antykoncepcją, menopauzą obniżają jakość flory bakteryjnej w pochwie, pozbawiając ją fizjologicznej kwaśności i ułatwiając tym samym dostęp wszelkim patogenom.

Wśród objawów infekcji intymnych organizm wysyła konkretne sygnały takie jak:
– niemiły zapach,
– upławy widoczne na bieliźnie,
– obrzęk,
– zaczerwienienie sromu.

Niezwłocznie po zaobserwowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty.

Grzybica pochwy

Infekcje intymneRównie często spotykaną infekcją intymną dotykającą kobiet jest grzybiczne zapalenie pochwy za które w głównej mierze odpowiedzialne są grzyby z rodzaju Candida.

Infekcje pochwy mogą się pojawić w szczególności w konsekwencji:
– używania wspólnych ręczników,
– różnorodności partnerów seksualnych.

Zakażenie grzybicze manifestuje się w szczególności:

– uporczywym świądem okolic intymnych,
– podrażnieniem,
– zaczerwienieniem,
– pieczeniem pochwy i sromu,
– bolesnymi stosunkami płciowymi,
– upławami.

Domowe sposoby na mieszane infekcje intymne

W XXI wieku farmakologia prowadzi swoisty maraton w pomysłach na infekcje intymne. Zważywszy iż za większość infekcji intymnych odpowiedzialny jest prawidłowy poziom pH pochwy istnieje wiele środków które umożliwiają przywrócenie jego prawidłowego stanu.

Dlatego też w aptekach dostępnych jest kilka preparatów zawierających substancje, które pomagają przywrócić kwaśne środowisko wydzieliny pochwowej oraz utrzymać jej naturalny skład. Wśród najbardziej popularnych możemy spotkać między innymi:
– laktoferyna. Co to takiego? Otóż jest to substancja pozyskiwana z serwatki i odtłuszczonego mleka. Posiada liczne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze jednocześnie wspomaga układ odpornościowy w zwalczaniu infekcji o różnym tle,
– kwas mlekowy, to substancja zakwaszająca środowisko pochwy. Dzięki takiemu działaniu środowisko pochwy odradza się poprzez rozwój pałeczek kwasu mlekowego oraz wyeliminowanie patologicznych bakterii,
– kwas hialuronowy lub kwas hydroksycelulozowy – to cukry złożone, które pomagają utrzymać śluzową konsystencję wydzielinę z pochwy. To włąsnie ta pozornie drobna wydzielina stanowi barierę ochronną dla mikroorganizmów chorobotwórczych,
– probiotyki – zawierające pałeczki kwasu mlekowego, odbudowują naturalną mikroflorę pochwy. W obecnych czasach nastąpiła swoista moda na przyjmowania tego rodzaju probiotyków, media i reklamy prześcigają się w pomysłach ich promowania.

Powyższe substancje mogą być zawarte w preparatach w postaci:
– globulek,
– tabletek dopochwowych,
– żelu.

Bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednie dobranie konkretnego preparatu tak aby najlepiej oddziaływał na organizm kobiety. W tym celu najlepiej udać się do lekarza specjalisty który wskaże lek który będzie najskuteczniejszy w walce z infekcjami intymnymi.

Stosowanie wyżej wymienionych preparatów nie tylko wspomaga leczenie, ale także pozwala zapobiegać infekcjom intymnym.

Komentarze

  1. kiedy u mnie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości w okolicach intymnych stosuję lek to dopochwowy, lek probiotyczny który miejscowo uzupełnia florę w bakterie kwasu mlekowego przez co szybko mijają upławy czy pieczenie, poza tym kupuję probiotyki które mają wymagalność przechowywania w lodówce a on tak powinien być przechowywany, wtedy probiotyki sa najskuteczniejsze

  2. Ja nie lubię tych leków dopochwowych, bo to jednak brudzi i jest dość kłopotliwe. Dlatego żeby się chronić przed infekcjami biorę profilaktycznie przy różnych okazjach doustny probiotyk, który skutecznie dba o równowagę flory bakteryjnej pochwy

  3. lorka, dlatego aplikuje się je na noc, wtedy nic Ci nie wypływa, ani nie brudzi. Ja stosuję do pochwowo, dla mnie nie jest to kłopotliwe, a działa skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *