szczepionka na świńską grypę

Szczepionka na świńską grypę – rekomendacje, powikłania, badania

Szczepionka na świńską grypę – Za wywoływanie świńskiej grypy odpowiada wirus A/H1N1. W wyniku zachorowania zanotowane tylko w Polsce 7 zgonów w wyniku powikłań związanych z zachorowaniem na świńską grypę. Tymczasem przed zachorowaniem chroni szczepionka na świńską grypę rekomendowana przez WHO.

Szczepionka na świńską grypę

Najlepszym wyjście z sytuacji zarówno wtedy gdy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka jak też nie jest szczepionka przeciw zachorowaniu w wyniku wirusa A/H1N1. W Polsce zachorowań notuje się stosunkowo niewiele, co za tym idzie mamy czas na opracowanie profilaktyki związanej ze świńską grypą. W skład przygotowanej szczepionki wchodzi antygen związany z podtypem wirusa grypy. Jak dotąd przeciw świńskiej grypie zaszczepiło się aż i zaledwie około 4% populacji. Statystycznie zachorowań na świńska grypę zanotowano w sezonie 2015/2016 aż 250 tysięcy.

Zwrócić należy uwagę iż szczepienie przeciw grypie to nie to samo co szczepionka przeciw świńskiej grypie. Mimo medialnej informacji wiele rodziców o tym nie wie poddając szczepieniom swoje dzieci. Prócz dzieci grupą ryzyka zachorowania są seniorzy. Ze szczepionek przeciw grypie które są darmowe po 65 roku życia korzysta zaledwie 7% osób.

Śmiertelność na Ukrainie

Wirus świńskiej grypy w szczególności dotknął populacje Ukrainy. Powikłania pogrypowe dotyczą średnio 150 chorych, a próg epidemiologiczny przekracza 50% w większości obwodów kraju. Jest to skutek niskiej świadomości co do możliwości szczepienia się przeciw grypie, w tym przeciw wirusowi świńskiej grypy. Wśród Ukraińców zaszczepiło się zaledwie 0,3% osób. Stad wzrost zachorowań.

Z badań w polskich szpitalach wynika, iż hospitalizowane osoby w wyniku zachorowania na grypę to w co drugim przypadku chorzy na świńską grypę. Jedna z 12 osób chorych w Krakowie zmarła, aczkolwiek nie am dowodów na to iż grypa była jedyna przyczyną zgonu. Bez wątpienia pogrypowe powikłania przyczyniły się do zgonu.

Choroba nie jest groźna, jednak groźne są jej powikłania

W przypadku grypy, nie tylko wirusa A/H1N1 groźne są powikłania jakie powoduje. Zwykle grypa to 2-3 dniowa niedyspozycja wiążąca się z bólem głowy, gorączką i ogólnym rozbiciem. To jej powikłania powodują, ze odczuwamy rozmaite objawy chorobowe. Na świecie co roku z powodu grypy choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld ludzi, a od 500 tys. do 1 mln umiera na skutek wywołanych przez nią powikłań. Grypa jest chorobą zakaźna i nie trudno o jej epidemię. Zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym przy spadku odporności organizmu i niesprzyjającej pogodzie. Grypa błyskawicznie się rozprzestrzenia, w szczególności w dobie mobilności ludzkiej.

Zaszczep się wiedzą

W związku z dużym zagrożeniem epidemią powstała akcja zaszczep się wiedzą. Wspierana jest przez Centrum Zdrowia Dziecka, Fundację Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowego konsultanta w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Dzięki szczepieniom przeciw grypie udało się w Europie zmniejszyć radykalnie ilość zachorowań, co jest nie lada sukcesem współczesnej medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *