astma steroidooporna

Astma steroidooporna – leczenie astmy steroidoopornej

Astma steroidooporna – zasadniczo w leczeniu astmy wykorzystuje się glikokortykosteroidy. Jednak astma steroidooporna jest odporna na ich działanie. W jaki sposób wówczas hamuje się ataki duszności?

 

Klasyczne sposoby leczenia astmy

Osoby chore na astmę muszą być szybko zdiagnozowane, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Trzeba też przeszkolić chorego lub jego rodziców w kwestii radzenia sobie z atakami duszności. Większość astmatyków ma zalecone stosowanie inhalacji z glikokortykosteroidami wziewnymi.

Noszą je zawsze przy sobie, by w razie ataku duszności szybko móc sobie z tym poradzić. Kilka głębokich wdechów i inhalator pozwala się uspokoić i zacząć oddychać normalnie. Oprócz eliminowania ze środowiska alergenów, konieczna jest terapia lekami steroidowymi. Zwykle rozszerzają one oskrzela i ułatwiają oddychanie. Nie zawsze jednak można je stosować.

Astma steroidooporna

Ogólnie rzecz biorąc, gdy lekarz rozpozna astmę, zaleci leczenie glikokortykosteroidami. O tym, czy jest to astma steroidoooporna może zdecydować fakt, że leczenie nie będzie przynosiło pożądanego skutku. Czynnikami ryzyka w tym przypadku bywa palenie papierosów, a także zakażenia wirusowe.

Astmę oporną na leki można nabyć nawet po kilku latach trwania choroby i leczenia jej skutecznie za pomocą GKS. Dlatego też astmatycy podczas leczenia powinni szczególnie wystrzegać się palenia papierosów, przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest zamieszkanie gdzieś nad morzem, w regionie o jak najczystszym powietrzu.

Smog wiszący w powietrzu zimą jest dla astmatyków zabójczy. Poza tym należy stosować się do zaleceń i dawek ustalonych przez lekarza. Nie są one nigdy przypadkowe i pozwalają żyć swobodnie z jak najrzadszymi atakami duszności.

Leczenie astmy opornej na GKS

Nie należy w sytuacji stwierdzenia oporności na GKS przerywać leczenia glikokortykosteroidami. Najczęściej leki te działają, choć już nie aż tak skutecznie. Oprócz tego stosuje się sterydy na takie, które cechuje większa depozycja w płucach. Rozważa się także włączenie cyklosporyny A, metroteksatu i innych leków.

Astma steroidooporna jest bardziej wymagająca niż zwykła astma. Trzeba się wystrzegać uodpornienia się organizmu na GKS, ale należy pamiętać, że astma ta również jest do opanowania. Pacjenci jednak powinni być świadomi tego, czym w ogóle jest astma. Jest to choroba nieuleczalna, zostająca z człowiekiem na całe życie. Dlatego w momencie uzyskania diagnozy należy po prostu nauczyć się z nią żyć.

Chodzi głównie o zmniejszanie częstotliwości ataków oraz minimalizowanie ryzyka powikłań. Czyli na przykład uodpornienia się organizmu na pewne leki. Ataki astmy nie należą do przyjemnych, jednak można i trzeba nauczyć się jak nad nimi panować. Dzięki temu astmatycy mogą normalnie funkcjonować, choć na pewno nie będą mogli wykonywać takich zawodów jak budowlaniec – wykonywanych w kurzu i brudzie, czy mieszkać na Śląsku. Poza sporadycznymi atakami ich życie jest jednak zupełnie normalne, szczególnie gdy jest się pod opieką dobrego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *