poporodowe zapalenie tarczycy

Poporodowe zapalenie tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Poporodowe zapalenie tarczycy jest to problem, który dotyka około 5 procent mam po porodzie. Jest to problem, który może zostać bardzo łatwo przeoczony. Dotyka on kobiet, które nigdy wcześniej nie miały problemów z tarczycą. Dlatego bardzo ważne jest badanie się zaraz po porodzie, bo w niektórych przypadkach stan ten może przejść w stałe zaburzenie tarczycy.

Poporodowe zapalnie tarczycy jest to autoimmunologiczne zaburzenie czynności tarczycy. Może objawiać się nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Poporodowe zapalenie tarczycy nie zawsze wymaga leczenia, jednak pacjentka powinna być pod stała opieką endokrynologa. U niektórych niestety rozwija się przewlekłe zapalenie tarczycy.

Przyczyny poporodowego zapalenia tarczycy?

Bardzo często problem ten dotyka kobiet, które borykają się z innym schorzeniem np. cukrzycą. Schorzenie to może mieć również związek z depresją poporodową.Występowanie tego zapalenia wiąże się ze zmianami w naszym układzie odpornościowym, gdyż w czasie ciąży jest on „blokowany” dla dobra dziecka (utrzymania ciąży), a po porodzie nagle wraca do swej pełnej funkcji.

Jak objawia się poporodowe zapalenie tarczycy

Objawy zapalenia tarczycy pojawiają się zwykle w pierwszych miesiącach od porodu. Zdarza się jednak, że choroba przebiega w sposób bezobjawowy. Często świeżo upieczone mamy bagatelizują problem zmęczenia, senności, apatii zrzucając winę na nieprzespane noce.

Poporodowe zapalenie tarczycy możemy podzielić na dwie fazy. Pierwszą z nich jest nadczynność, która może przebiegać między drugim a szóstym miesiącem od porodu.

Objawy, które dotyczą nadczynności to drażliwość, nerwowość, tachykardia, wzmożona potliwość, poczucie zmęczenia, drżenia mięśniowe, utrata masy ciała.

Druga faza to niedoczynność tarczycy, która występuje między trzecim a ósmym miesiącem po porodzie.

Towarzyszą jej objawy takie jak zaburzenia koncentracji, suchość skóry, nietolerancja zimna, zaparcia, poczucie braku energii, wzrost masy ciała, stałe poczucie zmęczenia, problemy z pamięcią, obrzęki.

Jak leczyć poporodowe zapalenie tarczycy

Nie każda pacjentka, która zachoruje na poporodowe zapalenie tarczycy wymaga leczenia. Jeśli objawy nie są zbyt silne i odchylenia w badaniach laboratoryjnych nie są zbyt duże nie stosuje się konkretnego leczenia a chorobę zostawia naturze. Zwykle poporodowe zapalenie tarczycy samoistnie zanika w ciągu roku od porodu.

W sytuacji, kiedy dolegliwości są natomiast wyjątkowo wyraźne, możliwe jest stosowanie:

W fazie nadczynności tarczycy leków zmniejszających przekształcanie w organizmie tarczycowego T4 do bardziej aktywnego T3 – w tym celu stosuje się, zaliczany do grupy beta-blokerów, propranolol

Preparatów lewotyroksyny, które stosuję się w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Bardzo istotne jest leczenie pacjentek w stanie niedoczynności tarczycy. Po kilku miesiącach stosowania lewotyroksyny lekarz może podjąć decyzję o odstawieniu leku. Jednak w ciągu okresu leczenia pacjentka musi się znajdować pod stała opieką lekarska i kontrolnie wykonywać badania hormonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *