Ciąża a lot samolotem

Ciąża a lot samolotem – Latanie samolotem w ciąży

Ciąża a lot samolotem – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do odbycia podróży samolotem, jeżeli.. Istnieje kilka warunków, które winny być spełnione aby bezpiecznie latać samolotem w ciąży. Dla uniknięcia akcji porodowej w powietrzu, a co za tym idzie bezpieczeństwa matki i dziecka większość linii lotniczych w swoich regulaminach uwzględnia wymóg posiadania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do lotu po 34 tygodniu ciąży.

Ciąża a lot samolotem

Latanie samolotem nie wpływa negatywnie na ciążę jeśli jest ona prowadzona prawidłowo i nie jest zagrożona. Kwestia zaleceń jest fakt, iż w pierwszym trymestrze ciąży latanie nie jest wskazane, bowiem zmiany ciśnienia w trakcie startu oraz lądowania mogą wpływać negatywnie na rozwijające się organy wewnętrzne płodu oraz mogą powodować poronienie.

Również latanie w ostatnich tygodniach ciąży jest ryzykowne i odradzane przez środowisko lekarskie. Powodem jest ryzyko porodu na pokładzie samolotu. Najbezpieczniejszym okresem na latanie jest czas między 18 a 24 tygodniem ciąży.

Ciąża a lot samolotem po 34 tygodniu ciąży

Jeżeli wybieramy się w podróż lotnicza po 34 tygodniu ciąży winniśmy najpierw sprawdzić regulamin przewoźnika. W większości linii lotniczych istnieje zakaz podróży ciężarnych w tak dojrzałej ciąży. Niektóre linie lotnicze przewidują odstępstwa w tym zakresie, jeśli ciężarna musi z określonych przyczyn lecieć, a jednocześnie posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży samolotem.

Zaświadczenie takie wraz z karta ciąży winnaś dla własnego bezpieczeństwa mieć zawsze przy sobie udając się w podróż lotniczą. Niektórzy przewoźnicy wymagają posiadania zaświadczenia bez względu na wiek ciąży, jego brak może oznaczać iż nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. O ile w przypadku ciąży niewidocznej trudno jest egzekwować zaświadczenie, to w przypadku widocznego brzuszka nie sposób jest ciąży ukryć.

Ciąża a lot samolotem – bezpieczny lot

By uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych podczas podróży nie powinno się latać dłużej niż trzy godziny. Ma to związek z jedną pozycją siedzącą, podkurczeniem nóg sprzyjającym skurczom oraz opuchliźnie. Unikać też należy lotów z przesiadkami, z dużą różnicą temperatur, czasu, co powoduje wyczerpanie organizmu i zmęczenie.

Uwaga!

Podróże samolotem z uwagi na ciąże podwyższonego ryzyka są odradzane kobietom spodziewającym się bliźniaków, trojaczków itd. Ciąża mnoga zawsze jest ciąża wysokiego ryzyka.

Zasady bezpiecznego podróżowania

Poza dokumentami i planem lotu warto jest zadbać o miejsce przy przejściu oraz o korzystanie z toalety w samolocie. Ponadto warto skorzystać z pomocy stewardessy w zakresie dopasowania pasów bezpieczeństwa pod brzuchem. Lecąc samolotem staraj się zapobiec problemom z krążeniem, rozprostowuj nogi często i maksymalnie jak się da, ruszaj palcami u stóp i rak, staraj siew miarę możliwości wstawać i spacerować po pokładzie. Pij również dużo wody, bowiem powietrze w kabinie jest mocno przesuszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *