Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt – jak poradzić sobie z odparzeniami

Odparzenia u niemowląt, to niestety dość częsty kłopot, jednakże są sprawdzone sposoby, żeby sobie z nimi poradzić. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna więc tak łatwo pojawiają się na niej odparzenia oraz zapalenia. Nie są to niezwykle niebezpieczne, lecz na pewno uciążliwe przypadłości, natomiast niezaleczone we właściwy sposób mogą doprowadzać do nieprzyjemnych oraz bolesnych powikłań. Więc u każdego małego, u jakiego pojawiają się symptomy winno wykorzystywać się właściwe środki na odparzenia oraz pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak stwierdzić odparzenie u niemowlaka?

Odparzenia oraz pieluszkowe zapalenie skóry niejednokrotnie chodzą w parze. Wpierw pojawia się odparzenie – małe zaczerwienienie w strefie odbytu lub cewki moczowej. To jeszcze nie pieluszkowe zapalenie skóry, lecz znak, iż owa przypadłość może się zaraz pojawić, natomiast skóra potrzebuje specjalnej uwagi. Zazwyczaj starczy wówczas oczyścić pupę, odparzone miejsca nasmarować specjalistycznym kremem oraz systematycznie zmieniać pieluchę.

Jak zapobiec odparzeniom u niemowlęcia?

Zbyt rzadkie zmiany pieluszek to jedynie jedna spośród podstaw odparzeń. Nieprzyjemne zaczerwienienie skóry to także efekt niedokładnego wypłukania tetrowej pieluchy z proszku do czyszczenia, wysokiej temperatury powietrza (w upalne dni skóra dziecka pod pieluszką poci się, natomiast wilgotność służy podrażnieniom), niewłaściwej czystości intymnej niemowlęcia oraz zmian w składzie stolca (w związku ze stosowanymi antybiotykami, szczepieniami bądź wprowadzeniem nowego posiłku). Elementy owe nie wykonywały tak ważnej roli, jeśli nie fakt, że skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna, natomiast jej powłoka tłuszczowa jest za mała, aby skutecznie zabezpieczać skórę przed substancjami drażniącymi.

Odparzenia pieluszkowe, pieluszkowe zapalenie skóry – co to jest?

Odparzenia pieluszkowe to jedna spośród przeważnie występujących dolegliwości zapalnych skóry wieku dziecięcego. Pocieranie pieluchy, i również mokre oraz ciepłe miejsce pod nią będące powodują, ze skóra staje się niezwykle wrażliwa na oddziaływanie elementów drażniących wynikających z zewnątrz. Do tychże elementów należą drażniące składniki zamknięte w stolcu oraz moczu. W rezultacie, wydłużony kontakt z zawartością pieluchy powoduje, iż skóra staje się czerwona oraz paląca. Rozwija się stan zapalny. Więc tak ważne jest, aby systematycznie stosować maść osłonową przed odparzeniami, taką jak Bepanthen Baby, jaka oddzieli cienką skórę dziecka od elementów wywołujących podrażnienia.

Odparzenie pupy: kąpiel oraz kosmetyki

Smarowanie kremem na odparzenia pupy to standardowy zabieg pielęgnacyjny. Niewielka powłoka środka na odparzenia u dzieci, pieluszkowe zapalnie skóry zmniejszy ból. Krem wmasuj go niezwykle subtelnie, obchodząc śluzówki. Ulgę przy odparzeniu pupy przyniesie także kąpiel w krochmalu. Do szklanki chłodnej wody wsyp dwie łyżeczki mąki ziemniaczanej, połącz, następnie ugotuj pół litra wody oraz dolej do niej ową kompozycję. Wymieszaj, zagotuj, następnie nalej do wanienki oraz uzupełnij wodą. Kąpiel niemowlaka w krochmalu wysusza zmiany zapalne oraz zmniejsza odparzenia skóry.

Jak leczyć odparzenia u niemowlaka?

Leczenie odparzeń u niemowląt polega w pierwszej kolejności, na zapewnieniu małemu właściwej czystości. Potem wykorzystaniu profesjonalnych maści lub kremów, dedykowanych do pielęgnacji podrażnionej skóry. Przed wykorzystaniem jakichś leków, maści lub kremów koniecznie powinniśmy zapoznać się z ich składem. Również z przeciwwskazaniami do ich używania, ze względu na szansę wystąpienia reakcji uczuleniowej. Bez względu na to, czy jest to odparzona szyja niemowlaka, pupa lub pachwina, istotna jest natychmiastowa odpowiedź, żeby nie doprowadzić do rozniesienia stanu zapalnego. Musimy pilnować, aby dziecko jak najkrócej oraz najrzadziej miało styczność z bakteriami znajdującymi się w kale i moczu. Dodatkowo w gorące letnie dni należałoby niejednokrotnie przemywać małego, dając mu ulgę w upale i przeciwdziałając zatarciom lub właśnie przykrym odparzeniom.

Roztwór nadmanganianu potasu na odparzoną pupę

Nadmanganian potasu działa grzybo- oraz bakteriobójczo. W wielu wypadkach polecany jest również poprzez specjalistów – jest to więc lubiana technika walki ze zmianami na skórze malca. Identycznie jak w wypadku rumianku, roztworem nadmanganianu potasu oczyszczamy skórę dziecka. Należy jednakże pamiętać, iż płyn winien mieć odcień delikatnie różowy. Większe natężenie nadmanganianu może wywołać osuszenie skóry niemowlęcia oraz w konsekwencji nasilenie się odparzeń.

Wracające odparzenia

Czasami pomimo dokładnej pielęgnacji odparzenia się powtarzają, natomiast stan skóry się pogarsza. Może to informować o wyjątkowej wrażliwości dziecka, uczuleniu, zakażeniu grzybiczym bądź pozostałych kłopotach zdrowotnych. Rozpocznij od sprawdzenia innej firmy pieluch https://www.abenasklep.pl/produkty/bambo-nature/pieluchomajtki-dla-dzieci,2,2176. Być może owe, jakich używasz, nie pozwolą skórze odpowiednio oddychać. Pamiętaj, iż im bardziej zewnętrzna powłoka pieluchy przypomina plastik, tymże mniejszy przewiew oraz tymże łatwiej o odparzenie. Zdarza się także, iż pewien typ pieluch alergizuje dziecko. Odpowiedź uczuleniową może spowodować np. wykorzystywany przy ich produkcji wybielacz. Gdy mały ma niezwykle delikatną skórę, jej podrażnienie mogą wywołać chusteczki nawilżane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *