święta w samotności

Święta w samotności – jak zapełnić ten czas? Co robić samemu w święta?

Święta w samotności to trudny czas. Święta są zwykle kojarzone z rodzinnymi spotkaniami, jednak nie wszyscy maja okazję do takowych rodzinnych świąt z bardzo różnych powodów. Jeśli przyjdzie nam spędzić święta samotnie zadbajmy o to byśmy nie czuli się osamotnieni mimo wszystko. Dobrze jest ten czas spędzić na wyjeździe, jeśli nie mamy możliwości spotkania się ani z rodziną, ani przyjaciółmi czy chociażby sąsiadami.

Święta w samotności

Samotne święta również mogą być udane. Czasem warto wziąć udział w organizowanych spotkaniach świątecznych dla osób samotnych, czy też określonej grupy osób, wspólnoty. Ponadto święta można spędzić poza domem wyjeżdżając za granicę, na narty, czy do ciepłych krajów. Jest to oryginalny sposób na spędzenie tych dni, kiedy wszyscy dookoła się odwiedzają, a my nie mamy nikogo.

Warto wspomnieć iż wiele osób uznaje się za samotnych a w gruncie rzeczy wcale samotnymi nie są. To, że nie mamy dzieci ani małżonka nie znaczy że jesteśmy samotni, bowiem mamy brata, kuzynkę czy koleżankę do których możemy wpaść na kawę świąteczną czy spędzić z nimi Wigilię. To już coś!

Gdy widok szczęśliwych par robiących świąteczne zakupy, płynące zewsząd kolędy, cały ten świąteczny rozgardiasz nas nie dotyczy robi się nam smutno. Od tego jak podejdziemy do świąt zależy nasze samopoczucie. Dobrze jest więc zweryfikować nastawienie i postarać się by święta były i dla nas radosne, dopasowując swoje możliwości do okoliczności. Czasem kwestia żałoby sprawia, że nawet otoczenie się wieloma życzliwymi bliskimi nie pomaga zapełnić pustki i osamotnienia.

Osoby w żałobie często mówią, że nie będą swoim smutkiem psuć komuś świąt. To od ich samych zależy, co z tym smutkiem zrobią. Trudno jest „wyłączyć” żal, ale przy stole można o tym nie mówić. Samotność boleśnie przeżywają osoby żyjące w trójkątach emocjonalnych. Wbrew pozorom samotne święta nie dotyczą tylko bezdomnych, staruszków, ale i osób na co dzień radzących sobie doskonale.

Święta w samotności – jak zapełnić ten czas?

Samotne osoby często we święta zgłaszają się do pracy na dyżur ochotniczy. Są też spotkania u przyjaciół, organizowane wypady na narty. Jest też możliwość wyjazdu do dalszej rodziny, jak i zaszycia się samotnie w domu i na przekór wszystkim spędzenia świąt tak jakbyśmy byli w gronie najbardziej wybornym.

Dla wielu zapracowanych święta są okazją do odetchnięcia, przeczytania książki, wyjścia na spacer. Mimo wszystko trudno zaprzeczyć prawidłom psychologii – samotne święta to zawsze smutek i żal, czasem wręcz zazdrość. Bywa ze to właśnie ten czas jest przełomem w życiu, kiedy to samotność przeradza się w motywacje do zmiany na lepsze, podjęcia odważnych decyzji.

Święta w samotności – nie udawaj, że święta nic dla ciebie nie znaczą

Najgorszym ze scenariuszy jest zaprzeczenie jakoby święta nie istniały. Nie myśl o tym czasie jako najgorszym w ciągu roku, ale i nie zaprzeczaj że będzie wspaniale. Przyznaj otwarcie ze nie masz z kim spędzić świąt, przyjmij zaproszenie od kolegi, czy sąsiadki, nie dąsaj się i nie każ się prosić. Poza tym zadbaj o święta w swoim domu nie dla innych, ale dla siebie.

Choinkę warto ubrać również dla siebie samej! Jeśli nikt cie nigdzie nie zaprosił zrób to ty i zaproś znajomych do siebie, urządź spotkanie lub włącza się w akcje charytatywne, pomóż w domu dziecka lub domu starości. Wyjdź do ludzi i nie bój się przyznać że jesteś sama. Spróbuj znaleźć inna samotną osobę podobną do siebie. Nie izoluj się i nie zamykaj w sobie. Być może warto przemyśleć swe urazy wobec najbliższych i przeprosić się z rodzeństwem, czy rodzicami, schowaj honor do kieszeni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *