świadomy sen

Świadomy sen – LD i zaburzenia snu – przyczyny, bezpieczeństwo

Świadomy sen – dla jednych świadomy sen to sposób na koszmary, dla innych powód do diagnostyki zaburzeń snu. W wielu przypadkach świadomy sen pojawia się samoistnie i samoistnie ustępuje, jednak poza tymi sytuacjami dostępne są techniki wywoływania świadomych snów. Czy są bezpieczne i komu mogą szkodzić, a komu pomagać?

Sen jest bardzo ważny

Dobry sen to podstawa wypoczynku, zapewniająca nam energię na kolejny dzień. Zaburzenia snu warto jest niwelować, bowiem to od nich tracimy nastrój, siły i odporność. Sen przede wszystkim winien być regularny. Zadbać powinniśmy o odpowiednią jego higienę aby móc się wyspać i odpocząć.

Dlatego ważne jest to kiedy, jak długi, na czym śpimy. Wiele osób nie śni wcale, jednak jeśli sny cię meczą należy się zastanowić co powoduje złe snu. Nie zawsze są to koszmary,a le śnienie świadome może męczyć. Sen nie rzadko nadaje nam nastrój po przebudzeniu. Nie powinien budzić leku, ani zmęczenia.

Świadomy sen – bezpieczeństwo

Wielu zwolenników świadomego snu przekonuje, iż taka forma snu wpływa pozytywnie na kondycje psychiczną. Kontrola snu pozwala unikać koszmarów, jest też elementem samopoznania, bywa wykorzystywana jako forma rozrywki jak też pomoc w samorozwoju. Podobno świadomy sen przekłada się na twórcze myślenie oraz otwartość umysłu. Pozytywne strony świadomego snu zachęcają, jednak świadomy sen ma tez swe wady i skutki uboczne.

Kluczowa jest technika wywoływania świadomego snu. Nieodpowiednia realizacja tego procesu powoduje chroniczne zmęczenie, niewyspanie oraz zaburzenia funkcji mózgu. Pojedyncze przypadki wywołania świadomego snu z pewnością nikomu nie zaszkodzą. Jednak cykliczne i wręcz stałe kontrolowanie snu może mieć negatywne oddziaływania na funkcjonowanie organizmu.

Świadomy sen – przyczyny

Jeżeli śnisz świadomie, ale nie stosujesz technik świadomego snu, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz zaburzeniu równowagi w płynie mózgowo-rdzeniowym. Może to zjawisko również wskazywać na zaburzenia snu i faz budzenia się. Często Lucid Dream wiąże się z halucynacjami sennymi kiedy to warstwa snu nakłada się na warstwę rzeczywistości.

Wywoływanie świadomego snu odradza się osobom z problemami z układem krążenia, zwłaszcza gdy wywołują sytuacje we śnie mogące spowodować atak serca. Techniki wywoływania świadomego snu są odradzane również osobom z zaburzeniami psychicznymi. Schizofrenicy poprzez świadomy sen mogą doznać nieumiejętności rozróżnienia snu od jawy. To niebezpieczne sytuacje dla psychiki, często obciążające organizm stresem. Aczkolwiek w niektórych przypadkach mogą być formą terapii relaksacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *