Szumy uszne

Szumy uszne – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Szumy uszne są niezwykle dokuczliwym brzęczeniem, dzwonieniem w uszach, które utrudnia właściwe funkcjonowanie człowieka. Stanowią odczucie subiektywne, to znaczy że słyszy je tylko osoba, której one doskwierają. Ponadto podkreślić należy fakt, że mogą występować w określonych przypadkach albo pojawiać się w sposób stały. Co więcej, mogą one obejmować tylko jedno ucho, oba lub występować w głowie. Nie stanowią one jednostki chorobowej, a także nie mają wpływu na stan słuchu. Opisywana tutaj dolegliwość jest zjawiskiem akustycznym. Szum pojawia się bez źródła dźwięku. Jednakże skutkuje dłuższym niepokojem oraz rozdrażnieniem. Może także doprowadzić do wywołania depresji.

Osoba, która cierpi na określone schorzenie nie może w tym czasie skutecznie odpocząć, zasnąć, zrelaksować się. Nie jest także w tym przypadku możliwe wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Dźwięk słyszany w uszach może doprowadzić do napięcia nerwowego. Osoby takie bardzo często oddzielają się od otoczenia, co doprowadza do tego że rujnują swoje rodziny, tracą znajomych. Bardzo często zdarza się, że takie osoby przekonane są że dźwięki słyszane w uszach zwiastują obecność ciężkiej choroby. Takie przekonanie towarzyszy takim ludziom stale. Prowadzi to do przyjmowania środków psychotropowych, gdyż nie są oni w stanie poradzić sobie z wszechobecnym strachem oraz lękami.

Szumy uszne- niebezpieczeństwo wystąpienia

Specjaliści z dziedziny medycyny podkreślają fakt, że w wielu sytuacjach moglibyśmy ustrzec się dolegliwości, gdybyśmy przestrzegali pewne zasady. Jakie to są zasady? Przede wszystkim należy unikać długotrwałych oraz gwałtownych hałasów. Negatywnie na ten aspekt działa częste słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki. Ważną kwestią jest także to, żeby nie narażać się na działanie silnych stresów. Należy dbać o kwestię wypoczynku psychicznego. Istotną sprawą jest dbałość o unikanie dużego oziębienia ciała. Zatkane ucho powinno być zbadane przez lekarza, czy powodem takiej sytuacji nie jest korek woskowinowy.

Koniecznie trzeba kontrolować ciśnienie krwi oraz dbać o prawidłowy jego poziom. Istotną kwestią jest także okresowe badanie stężenia glukozy oraz cholesterolu w naszej krwi. Dla uniknięcia niebezpieczeństwa wystąpienia opisywanej tutaj dolegliwości należy unikać nadużywania aspiryny i innych środków o charakterze przeciwzapalnym czy też przeciwbólowym. Nie należy przyjmować środków powodujących niezwykle szybkie odwodnienie organizmu. Koniecznie należy rezygnować z przyjmowania antybiotyków takich jak gentamycyna, neomycyna oraz streptomycyna.

Szumy uszne – domowe metody leczenia

Na początku pojawienia się dolegliwości możemy spróbować zlikwidować problem wykorzystując metody domowe. Gdy szumy uszne utrudniają nam zasypianie możemy wykorzystać następujące techniki:

  • nie należy zasypiać w całkowitej ciszy, warto w tym przypadku nastawić radio na całą noc,
  • podczas układania się do snu koniecznie trzeba się wyciszyć i spróbować nie myśleć o sytuacjach, które nas stresują,
  • nie należy wykorzystywać stoperów,
  • jeśli jest to konieczne to można przyjmować preparaty farmakologiczne,
  • w przypadku, gdy któryś z przyjmowanych środków leczniczych przyczynia się do potęgowania szumów usznych, należy go odstawić w porozumieniu z lekarzem.

Szumy uszne – gdzie podjąć leczenie

W sytuacji, w której pojawiające się szumy uszne trwają w sposób stały należy zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu albo otolaryngologa. W przypadku gdy przeprowadzano badanie nie dadzą żadnego rezultatu i szumy uszne nadal będą się pojawiały, koniecznie należy skierować swoje kroki do jedynej w Polsce Kliniki Szumów Usznych znajdujących się w Instytucie Fizjologii i Patologii w Kajetanach.

Szumy uszne – leczenie metodą habituacji

Habituacja polega na tym, ze w niektórych przypadkach przestajemy słyszeć dźwięki, które powtarzają się i pochodzą z otoczenia. Wymienić tutaj można takie odgłosy jak bicie zegara, dźwięk lodówki, hals przejeżdżających aut. Odgłosy te nie pojawiają się w naszej świadomości. Słyszymy je tylko wówczas, kiedy chcemy słyszeć. Takim mechanizm jest również metodą wykorzystywaną do leczenia szumów usznych w klinice. Jest to jedyne miejsce gdzie wykorzystana jest taka technika. Jest to drogie działanie Na rezultaty należy jednak czekać nawet kilkanaście miesięcy. Jednakże warto skorzystać z określonej metody. Skuteczność sięga tutaj niemal 80 procent. Szum nie znika zupełnie, ale nie zakłóca już normalnego funkcjonowania.

Szumy uszne – leczenie z wykorzystaniem generatora szumu szerokopasmowego

Generatory szumu szerokopasmowego emitują tak zwany szum biały, który jest tak cichy, że nie powoduje zagłuszania innych odgłosów, a ponadto nie jest słyszany przez osoby trzecie. Szum biały przyczynia się do uczenia podkorowych ośrodków słuchu, aby nie odbierać w sposób świadomy szumów usznych. Generatory noszone są za małżowinami usznymi. Nosić je trzeba co najmniej 8 godzin na dobę.

Pierwsze rezultaty zauważalne są nawet po upływie kilkunastu tygodni. Cała terapia trwa do 24 miesięcy. Przed kuracją pacjent poddany zostaje badaniu całej drogi słuchowej (od ucha środkowego aż do kory słuchowej znajdującej się w mózgu). W przypadku gdy testy wykazują, że szumy mają pochodzenie ślimakowe i jednocześnie wykluczone zostały guzy albo schorzenia dotyczące ucha środkowego, wtedy mogą one być z powodzeniem leczone techniką habituacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *