pani domu

Pani domu – perfekcyjna pani domu od święta, perfekcjonizm

Pani domu – jeśli chcesz być niczym perfekcyjna pani domu odpuść na święta, bo tylko się przemęczysz, a efekt może nie spełnić oczekiwań. Co więcej domownicy mogą cie mieć po prostu dosyć. Uwierz! Wcale nie musisz mieć mieszkania wysprzątanego na pełen błysk, by święta się udały. Nie bierz przygotowań do świąt zbyt na poważnie, to tylko święta. Zdrowie jest ważniejsze od wyprasowanych serwet i błyszczących okien.

Perfekcyjna pani domu od święta

Jeśli nie masz w sobie systematyczności i sprzątasz tylko na święta nie staraj się zrobić wszystkiego w kilka dni, bo jest to niemożliwe, ponadto po tygodniu będziesz mieć tak samo jak przed świętami. Nie staraj się być perfekcjonistką od święta ani na święta, ale postaraj się być bardziej zorganizowana na co dzień. To o wiele ułatwi ci życie i sprawi ze rodzina będzie zadowolona z czystości w domu nie tylko we święta. Okres świąt warto wykorzystać na wypoczynek nie na sprzątanie i poprawianie koca na kanapie by był równy. To także czas na refleksję i podsumowanie oraz podjęcie postanowień na przyszłość.

Boże Narodzenie a perfekcjonizm

Jezus narodził się w stajni, nie w wysprzątanej gospodzie, zastanów się zatem co w tych dniach powinno być ważniejsze. Dzięki ustaleniu priorytetów nie będziesz mieć poczucia winy jak z czymś nie zdążysz, a także możesz zwolnić tempo, gdy okazuje się iż połowa obowiązków jakie zaplanowałaś nie musi być wykonana przed świętami. Co więcej by dom lśnił nie musisz się o to strać sama. Zaangażuj w zakupy, gotowanie i sprzątanie domowników, również dzieci.

Oni tego potrzebują by poczuć ten czas przygotowań. Nie rób wszystkiego sama a tym bardziej nie narzekaj na zmęczenie, skoro możesz skorzystać z pomocy. Pamiętaj, że nie startujesz w konkursie na najlepszą gospodynię roku, w którym stawką jest milion złotych. Święta to nie egzamin, jak coś się nie uda, świat się nie zawali, a bardzo możliwe że nikt tego nie zauważy, podobnie jak nie doceni twojego wysiłku. Ty też masz się cieszyć ze świąt.

Wykorzystaj półprodukty

By barszcz wigilijny doskonale smakował nie musisz go robić sama, podobnie ze struclą makową, czy zabiciem karpia. Zaoszczędź sobie trudu i kup półprodukty jakie wykorzystasz w kuchni. Podobnie nie szalej z porządkami. Wystarczy ze w domu będzie schludnie i przestrzennie, nie musi dom ociekać dekoracją świąteczna. Nie zaszkodzi wrzucenie sterty dokumentów za kanapę. Pośpiech nie rzadko sprawia, że wyrzucamy to czego nie powinniśmy, zmieniamy rzeczom miejsce i potem rujnujemy pół domu by znaleźć jakiś niezbędny drobiazg. Oszczędzaj zdrowie i energię, zadbaj o relaks.

Grunt to organizacja

Zaplanuj serwowanie posiłków, wykorzystaj możliwości podgrzewania i utrzymywania temperatury by nie musieć stać przy kuchni kiedy inni jedzą. Przygotuj wcześniej to co można jak sałatki, czy półmiski wędlin. Częstym źródłem stresu jest …czas, czyli nacisk na wykonywanie wielu czynności w krótkim czasie. Zaufaj sobie i bliskim a wszystko będzie dobrze. Zamknij oczy i weź głęboki wdech. Wypość powietrze i przejdź do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *