bezsenność

Bezsenność a choroby przewlekłe – burza hormonalna, nadciśnienie …

Bezsenność to straszna dolegliwość powodująca nieustanne zmęczenie, ale również przysparzająca kłopotów zdrowotnych. Nie rzadko choroba przewlekła powoduje bezsenność a ta zaś sprawia iż choroba postępuje w wyniku osłabienia organizmu, spadku odporności i wyczerpania. Jak zapobiec błędnemu kołu?

Bezsenność a choroby przewlekłe

Niewiele chorób powoduje bezsenność. Znacznie częściej to elki przyjmowane w związku z chorobami przewlekłymi powodują trudności ze snem. Najczęściej jednak to stres i psychika sprawiają, iż nie umiemy zasnąć, a kiedy śpimy często się wybudzamy i nie potrafimy odpocząć. Zwykle dotyczy to osób w trakcie diagnozy lub tuż po rozpoznaniu choroby i łączy się z okresem adaptacyjnym.

Akceptacja własnej choroby, ograniczeń z niej wynikających jest tutaj kluczowa. Reżim terapii, konieczność przestrzegania specjalnej diety nie pozwalają na prowadzenie beztroskiego życia. Do wielu rzeczy trzeba przywyknąć. Czasem zmienić cały styl życia, co nie jest łatwe. Bardzo trudno przychodzi zerwanie z nałogami lub przestrzeganie wskazówek lekarskich. Nie rzadko do tego dochodzą kłopoty związane z pracą, rodziną, jakie spowodowała wieść o chorobie, czy jej postęp.

Dwukierunkowa zależność

Pomiędzy bezsennością a chorobą istnieje dwukierunkowa zależność. Choroba bowiem pogarsza jakość snu, z drugiej strony brak snu i jego nieodpowiednia jakość pogłębia chorobę. To kwadratura koła, jak jej uniknąć? Często bezsenność wiąże się z bólem, jaki wywołuje choroba. Sen mogą zaburzać biegunki, zaparcia, problemy z oddychaniem, jak i krążeniem. Ponadto dochodzą problemy psychiczne.

To właśnie te wszystkie czynniki powinny zostać usunięte zanim zaczniemy sięgać po leki nasenne i uspokajające. Nie zawsze jest to możliwe, jednak zdecydować o tym powinien lekarz prowadzący. Z pewnością winniśmy mu powiedzieć o występujących trudność ze snem. To ważna informacja, bowiem może wpływać na dobór leków lub ich dawek.

Nadciśnienie tętnicze

Bezsenność bywa jednym z symptomów nadciśnienia tętniczego. Jest to choroba przewlekła, której skutkiem ubocznym bywa kłopot z zaśnięciem. Problem sprowadza się do nadmiernego pobudzenia układu współczulnego, czego następstwem jest wysokie ciśnienie uniemożliwiające zasypianie. Niestety bezsenność nie sprzyja zdrowiu układu krążenia. Badania wskazują, iż osoby cierpiące na bezsenność trzy razy częściej doznają zawałów i chorują na serce.

Burza hormonalna

Zaburzenia hormonalne nie należą do chorób przewlekłych cod o zasady, jednak wywoływana przez nie rewolucja sprawia, że ciężko jest zasnąć. Zarówno niedobór hormonalny jak i nadmiar może zaburzać sen. przykładem może być nadczynność tarczycy, którą można zaliczyć do chorób przewlekłych. Bardzo ważne jest, aby zadbać o zdrowy sen, bo sen leczy.

Aby przerwać błędne koło samonapędzające się należy zacząć leczyć rzeczywiste przyczyny bezsenności, czyli chorobę przewlekłą. Skutki winny być obserwowane już w kilka tygodni od zastosowania kuracji. U osób doświadczających przewlekłego bólu, ale dobrze sypiających, odczuwanie niepełnosprawności jest mniejsze, a satysfakcja z życia większa. Stąd warto jest zamiast proszków na sen sięgnąć po leki przeciwbólowe, obniżające ciśnienie, czy regulujące poziom hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *