Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – rzadsze przyczyny, objawy i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest to zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. W którym momencie można mówić jeszcze o przetłuszczaniu włosów, a w którym już o chorobie?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może dotyczyć osób w każdym wieku. Rodzice mający dzieci w wieku niemowlęcym mają z nim często do czynienia. Wtedy jest to ciemieniucha. Żółtawe strupy na głowie dość łatwo poddają się leczeniu w postaci usuwania ich za pomocą oliwki dla dzieci i nie powracają już. Wywoływane są przez burzę hormonalną, która jest normalna u niemowląt.

Przyczyną zachorowania mogą być więc wahania hormonów androgenowych, czyli płciowych. Kolejna przyczyna to niewłaściwa higiena i nieumiejętna pielęgnacja głowy. Przyczynić się do zapalenia może na przykład mycie głowy w zbyt gorącej wodzie z kąpieli, zamiast w letniej, czystej wodzie. Poza tym zbyt rzadkie mycie głowy również może przyczynić się do rozwoju choroby. Daje się wówczas dobre warunki do rozwoju drożdżaka Malassezia furfur lub Pityrosporum ovale. Ich nadmiar na skórze głowy może wywoływać odpowiedź immunologiczną i zapalną organizmu.

Rzadsze przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Choroba może pojawiać się także na skutek otyłości, zanieczyszczonego powietrza. Również przemęczenie i nadmierny stres mogą przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum. Zarażeni wirusem HIV w wyniku słabszej odporności również mogą cierpieć na to schorzenie. Bywa, że również przebywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze otoczenia może powodować nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Jeśli w porę nie zareagujemy na pojawienie się łupieżu suchego i przetłuszczających włosów, może wystąpić stan zapalny.

Objawy

Choroba objawia się tłustym łupieżem nie tylko na głowie, ale również na owłosionych miejscach twarzy – brwiach, rzęsach, brodzie. Na głowie i twarzy tworzą się białe lub żółte łuski w postaci skorupy. Skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, swędząca i piekąca. Z pewnością osoba chora ani osoby z jej otoczenia nie przegapią tych objawów. Niestety, nie wyglądają one zbyt estetycznie i wiążą się z ogromnym dyskomfortem dla chorego.

Często jest on obiektem drwin. Ludzie odsuwają się od niego myśląc, że ta choroba jest zaraźliwa. Łojotokowe zapalenie skóry głowy występuje dość rzadko – niestety jest rezultatem poważnych zaniedbań na drodze zdrowotno-higienicznej. Stąd też społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do oglądania osób o tak skrajnym łupieżu i przetłuszczonych włosach. Choroba jest wyjątkowo niekomfortowa.

Chorzy nabawiają się kompleksów, mają trudności z wychodzeniem z domu. Myją głowę nawet kilka razy dziennie, co nie jest dla nich zbyt wygodne. Codzienna pielęgnacja i leczenie głowy są czasochłonne. To właśnie dlatego nie należy rozprawiać się ze schorzeniem samodzielnie, ale poszukać pomocy wykwalifikowanego dermatologa. Tylko właściwie zaordynowane leczenie i pielęgnacja mogą pomóc uporać się z tym schorzeniem. Lecząc je, jesteśmy w stanie równocześnie wyleczyć swoje kompleksy na tym punkcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *