Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe u mężczyzn – leki miejscowe, leczenie, objawy

Łysienie androgenowe u mężczyzn uwarunkowane jest genetycznie i obejmuje nadwrażliwość organizmu na tzw. DHT (dihydrotestosteron). DHT jest pochodna testosteronu i stad też w leczeniu tego rodzaju łysienia pomaga terapia hormonalna. Łysienie można powstrzymać stosując wybrane leki, niestety obarczone ryzykiem występowania skutków ubocznych.

Łysienie androgenowe

DHT powoduje w praktyce kurczenie się mieszków włosowych i tym samym skracanie fazy wzrostu włosa. Efektem tego procesu jest osłabienie włosa i jego wypadanie. Za przemianę testosteronu w DHT odpowiedzialny jest enzym 5-alfa-reduktaza. Leki hamujące tę przemianę stosowane mogą być wyłącznie u mężczyzn między 18 a 65 rokiem życia co ogranicza pomoc osobom młodszym i starszym.

Leki miejscowe

Jednym z leków na łysienie androgenowe jest Minoxidil, pochodna pirymidyny o silnym działaniu hipotensyjnym (obniża ciśnienie krwi). Gdy zostaje zastosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry oraz udrażnia kanały potasowe odpowiadające za odżywianie i dotlenianie mieszków włosowych. W ten sposób zapobiega łysieniu. Efekty terapii można zauważyć po około dwóch miesiącach stosowania kuracji.

Skuteczność leku ocenia się po roku. Substancja jest stosowana na zewnątrz pod postacią płynów, jakie wciera się w skórę głowy. Najbardziej znanym preparatem zawierającym minoxidil jest Loxon, Piloxidil oraz Regaine. Preparaty te wyróżnia wysoka cena czyniąca terapię bardzo kosztowną. Przykładowo terapia Loxonem obejmuje wcieranie około 1ml płynu dwa razy dziennie, tym samym miesięczna terapia to koszt około 200zł.

Co ważne leki tego rodzaju są wydawane z przepisu lekarza i należy stosować je zgodnie ze wskazówkami medycznymi. Mogą one powodować skutki uboczne, jak również nie być wskazane wespół z innymi lekami, jakie stosujemy w związku ze schorzeniami towarzyszącymi.

Leki doustne hamujące wypadanie włosów

Znanymi lekami hamującymi wypadanie włosów, nie mylić z lekami na porost włosów są Finasteryd oraz Dutasteryd. Są to organiczne związki chemiczne z grupy steroidów syntetycznych. Ich działanie polega na hamowaniu enzymu 5-α-reduktazy steroidowej. Leki te poza łysieniem stosuje się również w leczeniu przerostu prostaty. Kuracja tymi lekami musi obejmować minimum 12 miesięcy i są przepisywane przez lekarza.

Niestety przyjmowanie leków wiąże się również z obniżeniem libido, trudnościami z wytryskiem a zdarza się też ze z powiększeniem gruczołów piersiowych. Rzadko dochodzi do reakcji alergicznych na lek, ale jest to także przewidziany badaniami skutek uboczny kuracji. Ważne ! Włosy po terapii Finasterydem i dutasterydem nie odrastają. Stosując te leki można tylko zahamować ich wypadanie.

Chcąc stymulować mieszki włosowe do porostu włosów musimy zastosować dodatkowa kurację innymi preparatami, jednak zawsze włączając do leczenia inne środki konsultuj je z lekarzem, by się nie wykluczały wzajemnie. Leki wyżej wymienione to świetne rozwiązanie dla mężczyzn stosunkowo młodych, którym włosy dopiero co zaczynają wypadać i wypadło ich niewiele. Jeżeli jesteśmy już prawie łysi, terapia tego rodzaju nam nie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *