Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest poważną przypadłością dermatologiczną. Sprawia ona chorym ogromny dyskomfort, dlatego powinna zostać jak najszybciej wyleczona. Jakie są metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry?

Sposoby pielęgnacji skóry głowy

Właściwa pielęgnacja skóry głowy to absolutna podstawa w przypadku leczenia tej dermatozy. Choroba jest spowodowana nadaktywnością gruczołów łojowych. One z kolei pobudzone są zmianami hormonalnymi w organizmie. Nadmiar łoju w skórze może prowadzić do zagnieżdżania się na skórze bakterii oraz drożdży. Skóra głowy jest tłusta, łój przybiera żółtą barwę. Skóra staje się zaczerwieniona, swędzi, a nawet piecze. Zachowanie odpowiedniej higieny to absolutna podstawa w walce z łojotokowym zapaleniem skóry.

Włosy oraz skórę w miejscach zmienionych chorobowo należy myć regularnie. Wskazany jest codzienny prysznic z myciem głowy. Woda powinna być letnia. Spłukiwanie głowy powinno się odbywać z użyciem chłodnej, czystej wody. Aby zminimalizować stopień produkcji sebum, należy używać specjalnych szamponów odtłuszczających i minimalizujących wydzielanie łoju.

Należy unikać przegrzewania szczególnie przetłuszczających się miejsc. Trzeba utrzymywać względnie niską temperaturę w mieszkaniu. Zadbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza. Ważne jest też unikanie noszenia ciasnych czapek, kaszkietówek. Zimą nosić należy lekkie czapki bawełniane. Latem lepiej nosić odkrytą głowę, ewentualnie lekkie, przewiewne chustki.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Dermatolog po dokładnym zdiagnozowaniu choroby z pewnością przepisze specjalne leki. Stosuje się przede wszystkim płyny i szampony do codziennego przemywania skóry. Zawierają one substancje przeciwgrzybicze. To pomaga zlikwidować przyczynę choroby. Łojotokowe zapalenie skóry leczy się także stosując miejscowo leki sterydowe.

Pozwalają one zlikwidować stan zapalny i przywrócić normalne funkcjonowanie skóry. Stosować je jednak należy jedynie przez krótki czas. Stosuje się także antybiotykoterapię, zarówno miejscową jak i doustną. W celu wysuszenia skóry stosuje się naświetlania lampami. Mają one na celu wysuszenie skóry, mają też działanie bakteriobójcze i przeciwbgrzybicze.

Zasadniczo metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry opierają się na działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Wyeliminowanie bakterii i drożdżaków jest podstawą w utrzymaniu higieny skóry. Konieczne jest także wyleczenie zmian powstałych na skutek długotrwałego nadmiernego wydzielania łoju. Wyleczenie stanów zapalnych skóry pomoże przywrócić normalne funkcjonowanie gruczołów łojowych. Łojotokowe zapalenie skóry jest jednak dość trudną do wyleczenia chorobą.

Należy działać na wielu frontach, stosując jednocześnie leczenie objawowe i profilaktykę. Chorzy powinni się nastawić raczej na wielomiesięczną walkę o zdrową skórę. Jednak dobrze poprowadzone leczenie z pewnością przyniesie rezultaty. Dobrym pomysłem jest też wizyta u endokrynologa, który pomoże uregulować poziom hormonów. Te są bowiem głównym sprawca całego zamieszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *