Łupież suchy i tłusty

Łupież suchy i tłusty – jak skutecznie pozbyć się łupieżu głowy?

Łupież suchy i tłusty to jedna z najpopularniejszych chorób dotyczących skóry głowy. Jak się jej skutecznie pozbyć? Czy rzeczywiście nie trzeba się godzić z istnieniem łupieżu?

Objawy i charakterystyka łupieżu suchego i tłustego

Za łupież w obu postaciach jest odpowiedzialny grzyb drożdżakopodobny Pityrosporium ovale. Występuje on naturalnie na powierzchni skóry głowy, ale przykre objawy daje dopiero, gdy stworzymy mu ku temu warunki. Grzyb ten odżywia się łojem produkowanym przez gruczoły łojowe. Jeśli w wyniku zmian hormonalnych skóra będzie się przetłuszczała bardziej obficie, grzyb będzie miał czym się żywić. Namnażanie się grzyba na powierzchni skóry głowy powoduje wydzielanie przez niego odchodów. Te zaś powodują stan zapalny skóry głowy. Objawia się on żółtymi złuszczającymi się płatami skóry. To właśnie objawy łupieżu tłustego.

Łupież suchy ma nieco inną genezę. Dotyczy on osób, których skóra głowy nie przetłuszcza się. Wtedy już niewielkie ilości Pityrosporium ovale powodują objawy choroby. Stan zapalny powoduje, że skóra złuszcza się i opada w postaci drobnych białych płatów. W przypadku łupieżu suchego przyczyna mogą być też niewłaściwie dobierane kosmetyki do włosów. Zbyt intensywne lub niewłaściwa pielęgnacja mogą doprowadzić do złuszczania skóry głowy.

Łupież suchy i tłusty – jak je skutecznie leczyć

Podstawą leczenie łupieżu obu postaci jest właściwa pielęgnacja włosów. Włosy należy myć letnią, a nie gorącą wodą. Używa się specjalnego szamponu do kupienia w aptece. Tylko szampony apteczne mogą dać odpowiednią skuteczność. Szampony takie zawierają kwas salicylowy – złuszcza on naskórek, dzięki czemu substancje lecznicze przenikają głębiej do skóry. Szamponu aptecznego należy używać raz na trzy dni przez około 3 tygodnie. Pomiędzy tymi dniami należy używać łagodnych, zwykłych szamponów do częstego mycia. Do spłukiwania włosów należy używać świeżej, chłodnej wody. Pomocne mogą być także płukanki z użyciem octu.

W przypadku zaawansowanego łupieżu, który nie chce się poddać domowemu leczeniu, trzeba się udać do dermatologa. Może on zalecić stosowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych. Stosuje się także specjalne preparaty do wcierania. Wiele osób rezygnuje ze stosowania szamponów przeciwłupieżowych, gdyż po ich użyciu łupież nasila się. Jest to jednak dobry efekt działania takiego szamponu. Szampon powoduje mocniejsze złuszczanie się skóry głowy, dzięki czemu pozbywa się zalegającej łuski.

Dlatego też nie należy przerywać kuracji szamponem przeciwłupieżowym, ale stosować go według zaleceń producenta. Po wyleczeniu łupieżu należy stosować profilaktykę. Używać szamponów przeciwłupieżowych o pH 5,5, myć włosy letnią lub chłodną wodą, nie stosować żadnych agresywnych kosmetyków. Należy także unikać przegrzewania i przetłuszczania skóry głowy na przykład pod czapkami. Warto dbać o higienę, ale bez przesady – codzienne agresywne mycie włosów nie służy dobrze skórze głowy. Pamiętajmy, że odrobina sebum na włosach jest potrzebna, choć trzeba pilnować, by nie wytworzyło się w nadmiarze.

Komentarze

  1. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest szampon pirolam z cyklopiroksolaminą, która w moim przypadku bardzo szybko i skutecznie niweluje łupież. Zwalcza przyczynę tego problemu, więc tak szybko nie nawraca. No i duży plus za to, że włosy są lepiej odżywione po tym szamponie i łatwo się rozczesują na mokro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *