łojotok

Łojotok – choroba skóry głowy. Jak rozpoznać i leczyć łojotok

Łojotok – skóra głowy musi być zaopatrywana w pewne ilości sebum. Sebum to tłustawa substancja wydzielana przez komórki skóry w celu ochrony powierzchni włosa. Kiedy nadmiar sebum to już łojotok – choroba skóry głowy? Jak rozpoznać go i leczyć?

Czym jest łojotok

W normalnych warunkach każdy człowiek wydziela pewne ilości sebum. Jest to substancja, która ma za zadanie powlekać łodygę włosa i ochraniać go. Przede wszystkim – przed wysuszaniem. Sebum chroni też przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład niszczeniem wskutek dotykania. Sprawia, że włosy są nabłyszczone i elastyczne. Chroni także przed wirusami, bakteriami i grzybami. Łojotok – choroba skóry głowy – występuje wtedy, gdy sebum wydzielane jest w nadmiarze.

Głównym czynnikiem prowokującym gruczoły do zwiększonej produkcji łoju są zmiany hormonalne. Gdy wydzielane są większe ilości hormonów płciowych, wówczas łój jest intensywniej produkowany. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy w okresie dojrzewania walczą z tym problemem. Cierpią nie tylko na przetłuszczające się włosy, ale również cerę, nierzadko razem z trądzikiem.

Łojotok – choroba skóry głowy

Trudno powiedzieć, aby łojotok był czymś naturalnym. Skoro nie czujemy się z nim dobrze i komfortowo, to trudno uznać go za normalny. W naturze zarówno wszelkie niedobory jak i nadmiary nie są niczym prawidłowym. Należy dążyć do równowagi, przywracając skórze prawidłowe funkcjonowanie. Łojotok jest traktowany jako przypadłość kosmetyczna. Niestety, trudno jest go zlikwidować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji czy kosmetyków. Często potrzebne są lekarstwa.

Chorobę bardzo łatwo jest rozpoznać. Objawia się nadmiernym przetłuszczaniem włosów. W skrajnych przypadkach włosy kilka godzin po umyciu zaczynają się przetłuszczać. Chorzy muszą myć je każdego dnia rano, ponieważ co dzień zlepiają się w tłuste strąki. Wraz z łojotokiem skórze towarzyszy również łupież – początkowo suchy. Jeśli łupież nie będzie leczony, zmieni się w łupież tłusty, który nieco trudniej jest zlikwidować.

Leczenie łojotoku

Leczenie łojotoku należy zacząć od wyeliminowania przyczyny. Główną przyczyną jest nadmiar hormonów, dlatego należy je uregulować z pomocą endokrynologa. Bardzo istotna jest też właściwa pielęgnacja. Należy stosować specjalne szampony do włosów tłustych. Zapobiegają one nadmiernej produkcji sebum i dobrze oczyszczają z niego włosy. Włosów z łojotokiem nie należy obciążać ciężkimi kosmetykami.

Lepiej więc nie stosować pianek, żeli, lakierów ani innych kosmetyków utrwalających. Nie zaleca się także stosowanie odżywek bez spłukiwania. Włosy należy myć nie nadmiernie często. Im bardziej chcemy pozbyć się nadmiaru łoju, tym bardziej je wysuszamy i prowokujemy gruczoły do ponownego łojotoku.

Stosujmy szampony i odżywki bez parabenów i SLS-ów. Chodzi o to, by jak najmniej obciążać skórę głowy. Należy myć je letnią wodą, a spłukiwać chłodną, świeżą wodą. Warto też stosować płukanki z naparu z pokrzywy. Mają one działanie zapobiegające przetłuszczaniu się włosów. Unikajmy też noszenia ciasnych czapek czy opasek, szczególnie latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *