łysienie u kobiet

Łysienie u kobiet – jak wzmocnić włosy i zapobiec wypadaniu?

Łysienie u kobiet – bez wątpienia łysienie u kobiet to poważny problem, zwłaszcza estetyczny. Przyczyny jego występowania mogą być różne. W naturalny sposób każdy z nas traci każdego dnia około 100 włosów. Mimo, iż problem kojarzy się z płcią męską to niestety przypadłość ta dotyczy również kobiet.

Łysienie u kobiet

Włosy maja to do siebie iż odradzają się an nowo i procesem typowym jest ich odnowa, utrata i odrastanie na nowo. Niewielka ilość włosów na grzebieniu to nie powód do zmartwienia. Jeśli jednak włosy wypadają garściami należy poszukać tego przyczyny. Około 20% osób cierpiących z powodu łysienia to kobiety. Za wypadanie włosów odpowiadają często hormony. Poziom estrogenów po ciąży spada, również w czasie menopauzy lub po odstawieniu antykoncepcji, wówczas włosy wypadają. Prócz hormonów powodem łysienia może być niedobór żelaza lub cynku, silny stres, jak też tendencje dziedziczne.

U kobiet pojawia się dodatkowy czynnik wpływający na osłabienie włosów – ich trwała ondulacja, mocne farby oraz prostowanie na gorąco. Niestosowne i zbyt częste zabiegi an włosach, zbyt rzadkie ich podcinanie osłabia cebulki włosów i uszkadza mieszki włosowe powodując zanik ich odrastania. Powodem wypadania włosów mogą być też zakażenia i infekcje, zwłaszcza grzybami, przewlekły łupież itp.

Jak wzmocnić włosy i zapobiec wypadaniu?

Jeżeli łysienie zaczyna być zauważalne warto udać się po konsultacje medyczną. Wykonane powinny być wówczas badania określające przyczynę łysienia. Pozwoli to dopasować formę leczenia i zredukować łysienie. Można pokusić się o suplementację diety pierwiastkami sprzyjającymi porostowi włosów, ponadto należy zadbać o należytą pielęgnację skóry głowy.

Pomocne są maseczki i odzywki naturalne, jak również skutecznym zabiegiem są mikronakłucia technologią AOVN (zabieg jednorazowy). Jest to zabieg bezbolesny, który trwa zaledwie pół godziny i stymuluje skórę do odrodzenia się naskórka a co za tym idzie ma za zadanie regenerować strukturę włosa i zahamować proces wypadania włosów.

Łysienie łojotokowe kontra androgenowe

U kobiet łysienie androgenowe występuje rzadko, zwykle po okresie menopauzalnym. Charakteryzuje się lokalizacją zmian w obrębie czoła i na czubku głowy. Może być spowodowane genami odziedziczonymi po rodzicach. Leczenie tego typu schorzenia wymaga zastosowania terapii hormonalnej, głównie tabletkami antykoncepcyjnymi. W przypadku łojotokowego łysienia kobiety są bardziej bezradne.

Powodem jest nadmiar łoju w postaci tłustego łupieżu (żółte sklejone z włosami łuski). Wraz z odrywaniem się łusek pozbywamy się włosów, to objaw grzybicy, którą trudno wyleczyć, bowiem nie znając danego grzyba leki mogą być nietrafione. W dużej mierze jest to leczenie po omacku, próbując kolejnych terapii aż trafi się na lek eliminujący infekcję i tym samym hamujący wypadanie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *