argyria

Argyria (srebrzyca) – objawy, choroba zawodowa i efekt uzależnienia

Argyria to jedna z ciekawszych chorób rzadkich. Osoba dotknięta tą chorobą nabiera srebrno-niebieskiego zabarwienia skóry. Niestety, nie jest to powód do radości, ponieważ choroba ta jest bardzo szpecąca.

Skąd się bierze argyria

Argyria to inaczej srebrzyca. Powoduje ona srebno-szary lub niebieski odcień skóry, z powodu którego dotknięci nią ludzie bywają nazywani Smerfami. Choć z powodu swoich niezwykłych kolorów osoby te mogą nawet stać się popularne, ich schorzenie nie jest wcale przyjemne.

Srebro to bardzo lubiany przez nas kruszec. Wyrabia się z niego piękną biżuterię. Jednak noszenie srebrnych pierścionków, a przyjmowanie jonów srebra do organizmu to dwie różne rzeczy. Choroba nie jest wrodzona i nie występują w niej czynniki zwiększonego ryzyka. Może na nią zapaść każdy. Każdy, kto przez długi czas będzie narażony na przyjmowanie do organizmu jonów srebra. Po co i w jaki sposób ktokolwiek miałby to robić? Przyczyny są banalne.

Choroba zawodowa i efekt uzależnienia

Argyria może być chorobą zawodową. Jej występowanie jest szczególnie częste w biednych rejonach, gdzie wydobywa się srebro. Nie ma tam właściwego zabezpieczania pracowników kopalń przed wdychaniem oparów srebra. Co ciekawe – człowiek każdego dnia przyjmuje jony srebra do organizmu, jednak w śladowych ilościach.

Ilości rzędu 1,8-80 mikrogramów dziennie nie powodują skutków ubocznych. Ilości powyżej 30 gramów dziennie – już tak. Skąd tak duże dawki srebra w organizmie? Jak wspomniano wyżej – przez codzienny wielogodzinny kontakt z żywym srebrem. Przyczyną może być też długotrwałe zażywanie leków zawierających koloidy srebra. Występują one powszechnie choćby w kroplach do oczu i nosa.

Niestety, substancje te są silnie uzależniające. Oznacza to, że uzależniona osoba może zażywać większe niż zalecane ilości kropli do nosa. Przyjmowanie ich codziennie przez wiele lat może prowadzić do argyrii. Wbrew pozorom, uzależnienie od kropli do oczu lub nosa nie jest wcale tak rzadkie. Ich użycie prowadzi do chwilowej poprawy komfortu życia. Brak użycia drastycznie go pogarsza.

Argyria – objawy i życie

Po około 6 miesiącach od przekroczenia granic normy zawartości srebra w organizmie, pojawiają się objawy. Pod wpływem słońca srebro utlenia się i przybiera intensywniejszą barwę. Najbardziej widoczne jest to na twarzy, dłoniach, szyi. Niestety, sine zabarwienie skóry pozostaje do końca życia nawet po odstawieniu preparatów zawierających srebro. W łagodnych postaciach srebrzycy można za pomocą naświetlania laserem przywrócić normalną, pożądaną barwę skóry.

Choroba traktowana jest raczej jak defekt kosmetyczny. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwości jej wystąpienia. Dopiero po latach przyjmowania leków zawierających srebro obserwują pierwsze objawy zasinienia, na przykład na dziąsłach. Wtedy jest już zwykle za późno na odwrócenie objawów. Z chorobą można żyć, jednak nie da się ukryć, że wzbudza się tym niemałą sensację. Szczególnie wtedy, gdy srebrzyca zajmie gałki oczne czy paznokcie.

Komentarze

  1. „Ilości rzędu 1,8-80 mikrogramów dziennie nie powodują skutków ubocznych. Ilości powyżej 30 gramów dziennie – już tak.” – czy autor/autorka miała w szkole jednocześnie ocenę 1 z chemii i fizyki ?
    Czy ma świadomość że np. 30 mikrogramów to MILION razy mniej niż 30 gramów ?
    Czemu ma służyć zestawianie takich wartości – to tak jakby napisać, że zjedzenie 1 grama jabłka dziennie nie zaszkodzi człowiekowi ale zjedzenie 1 tony jabłek już tak ….
    To, że jakiś dureń gdzieś w internecie wstawił te 30 g to świadczy tylko o nim – ale bezkrytyczne przepisanie tego w niby-własnym artykule tę samą ocenę pozwala przypisać niby-autorowi w tym www.(zdrowy?).portal.org ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *