Ćwiczenia palców

Ćwiczenia palców – przykładowe ćwiczenia z przyrządami i bez nich

Ćwiczenia palców – dlaczego ktokolwiek miałby ćwiczyć palce? Okazuje się, że takich osób jest bardzo wiele. Ćwiczenia palców są bardzo przydatne osobom, które w swojej pracy często ich nadużywają. Można je wykonywać z przyrządami i bez nich.

Dla kogo ćwiczenia palców

Palce to bardzo wrażliwe części ciała, choć często ich nie doceniamy. Najczęściej ulegają różnym skaleczeniom i wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są nam potrzebne wszystkie pięć. W palcach nie znajdziemy zbyt wielu mięsni, dlatego paliczki są bardzo słabo ochraniane przez warstwę mięśniową. Są narażone na wszelkie urazy, stłuczenia i zwichnięcia. Najczęściej ulegają jednak problemom ze stawami.

W dłoniach jest wiele drobnych kości, a więc i wiele stawów. Ich przeciążenie może spowodować bóle i dyskomfort. Może być także powodem ograniczonej sprawności ruchowej. Najczęściej na problemy z palcami cierpią: gitarzyści, pianiści, osoby dużo piszące na klawiaturze. Ich palce są w stałym użyciu. Dodatkowo są nakierowane na bardzo precyzyjne ruchy, wymagające użycia nielicznych mięśni palców. Ćwiczenia palców warto wykonywać profilaktycznie w zawodach, które wymagają ich częstego używania. Warto też relaksować za ich pomocą dłonie, by dać palcom ulgę po wielu godzinach ciężkiej pracy.

Ćwiczenia palców z przyrządami i bez

Kładąc palce płasko na stole, należy maksymalnie rozszerzyć wszystkie palce, po czym je zbliżyć do siebie. Następnie pojedynczo podnosimy każdy z palców jak najwyżej i opuszczamy. Trzymając ręce w powietrzu można po kolei dotykać kciuka każdym z palców. Zaciskamy dłonie w pięść na 20 sekund, po czym rozluźniamy. Dobrym ćwiczeniem jest też zwijanie kartki papieru w kulkę przy użyciu tylko jednej dłoni.

Do ćwiczeń z przyrządami przydatne będą wszelkie piłeczki antystresowe. Ćwiczenia będą polegały na naprzemiennym zaciskaniu dłoni na piłce i rozluźnianiu. Można także ściskać po kolei piłkę kciukiem wraz z każdym kolejnym palcem dłoni. Bardzo dobre efekty dają wszelkie kule masujące z gumowymi wypustkami. Wypustki uciskają delikatnie na poszczególne strefy dłoni. Masują dłoń i odprężają jej mięśnie.

Skutecznym rozwiązaniem jest też powerball. Kula ta posiada również specjalne wypustki masujące. Ale co najważniejsze – ma wbudowany mechanizm wprawiający ją w ruch. Obracając się w szybkim tempie, kula masuje wnętrze dłoni i wprawia w ruch nadgarstek, rozluźniając go. Takie ćwiczenie może zapobiec powstaniu bolesnego zapalenia cieśni nadgarstka. W zależności od pozycji, w jakiej trzymamy powerball, trenowane są również mięśnie przedramienia, bicepsu oraz barku.

Efektywność ćwiczeń

Wystarczy nawet 5 minut takich ćwiczeń dziennie, aby odczuć pozytywne efekty. Przede wszystkim ćwiczenia dłoni pozwalają rozluźnić dłoń, nadgarstek i przedramię po wielu godzinach napięcia w pracy. Poza tym, wzmacniają mięśnie dłoni i przedramienia, chronią ją przed kontuzjami, zapobiegają przeciążeniom zawodowym. Ćwiczenia te nie mają większego sensu w przypadku osób pracujących fizycznie. Jednak z pewnością ich konieczność odczują ci, dla których sprawne dłonie to narzędzie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *