Poród w wodzie

Poród w wodzie – przebieg porodu, wskazania oraz przeciwwskazania

Poród w wodzie to znana forma porodu naturalnego. Poród w wodzie zmniejsza ból oraz strach. W wodzie poród staje się jeszcze bardziej powszechną oraz dostępną techniką rodzenia. Ciepła kąpiel zawsze była zalecana jako metoda zmniejszania dyskomfortu w początkowej części porodu, czy w okresie kilkugodzinnego przebiegu rozwierania szyjki macicy. Woda może być użyta jedynie jako krótka ulga dla rodzącej i stanowić miejsce do wykonania całego porodu. Rodzenie w wodzie, odmiennie definiowane jako immersja hydrologiczna, łagodzi ból, jednakże nie jest zawsze możliwe do wykonania.

Poród w wodzie – jak się przygotować?

Rodzić w wodzie nie można „z marszu” – tak jak to się dzieje w wypadku większości porodów standardowych. Do owego porodu ciężarna musi zostać dodatkowo teoretycznie przygotowana. Więc w większości ośrodków, gdzie można rodzić w wodzie, niezbędne jest nie jedynie spotkanie przed porodem ze specjalistą oraz położną, lecz także skończenie przyszpitalnej szkoły rodzenia. I to zarówno poprzez przyszłą matkę, jak również osobę towarzyszącą (może to być ojciec dziecka lub mama, siostra bądź znajoma rodzącej). Planując poród w wodzie, należy ponieważ wiedzieć, iż winien to być poród rodzinny.

Obecność osoby towarzyszącej jest jednym z warunków (niewątpliwie, obok zdrowotnych), które należy spełnić. Jest to potrzebne zwłaszcza dlatego, iż w przeciwieństwie do porodu standardowego, nie można zostawić rodzącej ani na sekundę samej, gdyż jest ona w wodzie. Jeśli np. zasłabła, przynosi to ze sobą większe zagrożenie. Osoba towarzysząca nie wchodzi do wanny, lecz pomaga rodzącej przy wchodzeniu oraz wychodzeniu z niej lub przyjmowaniu właściwej pozycji.

Przebieg porodu w wodzie

Żeby urodzić malca w wodzie niezbędna jest przede wszystkim wanna. Oddziały położnicze, w jakich odbywają się porody hydrologiczne, dysponują specjalnie stworzonymi wannami porodowymi. Musi ona być wyścielana specjalistyczną folią stanowiącą pomoc bakteriologiczną, i potem napełniona wodą bądź solą fizjologiczną o temperaturze ok 37°C. O temperaturze wody może decydować przyszła matka. W okresie porodu woda winna być nieustannie zmieniana. Kobieta wchodzi do wody, gdy jej szyjka macicy jest rozwarta na blisko 4-5 centymetrów. To rodząca decyduje o tymże czy chce zostać w wannie już do końca porodu, lub chce zrobić sobie przerwę w „kąpieli”.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, poprzez kilkadziesiąt sekund jest pod wodą oraz „pływa” przy pomocy położnej. Potem wynurza się dziecko, rozpoczynając od główki odwróconej twarzą w dół, tak aby mały złapał powietrze. Zagrożenie zachłyśnięcia się małego wodą, właściwie nie istnieje. Rodzenie łożyska odbywa się już poza wodą, ze względów bezpieczeństwa. Adaptacja do warunków zewnętrznych u maluchów urodzonych do wody przebiega trochę odmiennie aniżeli przy tradycyjnym porodzie. Dziecko narodzone do wody jest w niej zanurzone także poprzez parę sekund. Wynurzenie musi wystąpić w pierwszej minucie po narodzeniu, pierwsza wynurzyć ma się głowa – potylicą do przodu.

Poród w wodzie: co się dzieje z dzieckiem

Poród w wodzie jest bezpieczny. Dziecko poprzez kilkadziesiąt sekund po opuszczeniu ciała mamy jest zupełnie zanurzone w wodzie. Trzeci czas porodu w wodzie, więc rodzenie łożyska, może odbyć się w wannie bądź poza nią – to zależy od doboru rodzącej. Gdy nie przeszkadza jej czerwone ubarwienie wody (od krwi), może w niej wciąż zostać.

Czy poród do wody jest bezpieczny?

Poród w wodzie jest bezpieczny! Dziecko jest idealnie dopasowane do życia w środowisku hydrologicznym, całą ciążę jest przecież zanurzone w wodach embrionalnych. Oddychać zaczyna tylko wówczas, kiedy zetknie się z powietrzem, natomiast krew pępowinowa przestanie krążyć. Więc zagrożenie zachłyśnięcia się wodą z wanny jest niewielkie. Fani porodów wodnych, twierdzą, iż dzieci narodzone w wodzie nie są narażone na szok połączony ze zmianą środowiska oraz dzięki temu są później spokojniejsze oraz bardziej optymistyczne.

Wskazania oraz przeciwwskazania do porodu w wodzie

Gdy ciąża przebiega dobrze, ciężarna oraz dziecko są zdrowi, nie ma zagrożenia powikłań porodowych, to poród w wodzie jest niezwykle korzystnym wyjściem. Przede wszystkim środowisko wodne poprawia czas porodu. Woda zmniejsza stres, kurcze oraz bóle porodowe. Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, ponieważ trafia do znanego mu środowiska wodnego. Dzięki temu jest łagodniejsze oraz mniej płacze. Dodatkowo fakt, że poród w wodzie trwa krócej, znaczy iż mniejsze jest zagrożenie niedotlenienia płodu. Wyciszane są także bodźce zewnętrzne, takie jak światło, gwar lub temperatura.

Nie każda kobieta może się zdecydować na poród w wodzie. Przede wszystkim musi być zdrowa. Znaczy to, iż wszystkie dolegliwości:

  • ogólnoustrojowe,
  • nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie,
  • dolegliwości układu krążenia,
  • dolegliwości dermatologiczne,
  • choroby,
  • ciężka anemia,
  • łożysko przodujące lub krwawienie z dróg rozrodczych

są przeciwwskazaniami do porodu w wodzie. Porodu w wodzie nie przeprowadza się, kiedy jest zagrożenie porodu wczesnego, martwicy płodu bądź chorób genetycznych u dziecka. Następnym przeciwwskazaniem jest niewłaściwe rozmieszczenie płodu do porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *