wysokość dna macicy

Wysokość dna macicy – badanie w ciąży, musisz wiedzieć, że …

Wysokość dna macicy – to jedno z badań, jakie musi zrobić kobieta w ciąży, Badanie wysokości dna macicy, to jeden z elementów badania zewnętrznego ciężarnej, służąca do ocenienie wieku ciążowego. Badanie polega na palpacyjnej analizie położenia dna macicy w obszarze jamy brzusznej w stosunku do wyrostka mieczykowatego mostka.

Badanie położnicze jest badaniem medycznym indywidualnym (wywiad medyczny) oraz przedmiotowym (oglądanie, dotykanie, opukiwanie, osłuchiwanie). Specjalista pyta nas m.in. o to, czy byłyśmy już w ciąży oraz jak ona przebiegała. Gdy jesteśmy w ciąży w chwili badania, specjalista pyta również o nasze nastawienie, zlecone badania itd. Inną częścią konsultacji jest badanie ginekologiczne poprzez waginę. W ciąży, w miarę jej rozwoju, specjalista dodaje do owego badania różnorodne elementy ważne dla analizy przebiegu ciąży oraz rozwoju zarodka.

Kiedy kobieta już wie, iż ma w sobie nowe życie, jej największym utrapieniem staje się odpowiedni rozwój dziecka. Bez przerwy zastanawia się, czy wszystko jest w porządku, czy maleństwo rośnie zdrowo oraz nic mu nie zagraża. W dzisiejszych czasach ocena prenatalna niezwykle błyskawicznie się rozwija oraz stale wprowadza kolejne formy sprawdzania stanu zarodka. Już obecnie można całkowicie zweryfikować stan dziecka oraz już w życiu embrionalnym poszukiwać niebezpiecznych zaburzeń. Dzięki tymże osiągnięciom nie jedynie osiągamy mnóstwo danych o płodzie, ale również mamy okazję leczenia wielu schorzeń jeszcze w łonie mamy. Więc należałoby robić chociaż niezbędne badania w okresie ciąży. Jeśli ich rezultaty nie uspokajają rodziców, mogą skorzystać z rozbudowanej oceny.

Badania w ciąży – nieodzowność

O ile pójście na USG jest dla przyszłej mamy oraz jej partnera wspaniałym, uczuciowym wydarzeniem, o tyle częste robienie morfologii lub badania ginekologiczne już takie przyjemne nie są. Jednakże badania w ciąży muszą być robione systematycznie. Przeróżne badania czekają Cię w każdym trymestrze ciąży.

Wysokość podłogi macicy co tydzień

We wczesnym stadium ginekolog za pomocą sondowania charakteryzuje, w jakim stopniu macica urosła. Lecz minie trochę czasu oraz przyjdzie kolejny trymestr ciąży. To z owego czasu rozpoczynają mierzyć wielkość dna macicy. Wpierw jednakże zauważmy, która jest wielkość dołu macicy. Dno macicy określa się największym współczynnikiem. Zmierz wielkość macicy może być centymetrowa taśma bądź tazomerom, natomiast pomiar tenże występuje niezwłocznie po każdej kontroli. Specjalista robi to, żeby pokazać ostry obraz twojego zdrowia oraz zdrowia nienarodzonego dziecka.

Pomiary owe są zawsze wprowadzane do karty wymiany, co umożliwia ginekologowi kontrolowanie dynamiczności rozwoju niemowlęcia, co jest niezwykle istotne. Każdego tygodnia rośnie wielkość dolnej partii macicy. Od 13 tygodnia macica zaczyna się rozciągać poza granice miednicy, wznosząc się jeszcze wyżej. Tak zatem możliwość sondowania macicy poprzez ścianę brzuszną nie wywołuje żadnych trudności, natomiast co tydzień staje się łatwiejsza. Na przykład, gdy jesteś w 25. tygodniu ciąży, wielkość dna macicy będzie w zbliżeniu równa 25 centymetrom.

Dno macicy oraz kształt brzucha

W pozycji leżącej charakteryzuje się wielkość dna macicy. Jest ona określona dla każdego tygodnia ciąży, natomiast każde odstępstwa od normy, mogą informować o wadach, jak wewnątrzmaciczne spowolnienie rozwoju płodu. Kształt brzucha może różnić się we współzależności od położenia zarodka oraz budowy miednicy. Większość pań ma brzuch podłużenie okrągły. Kiedy kształt brzucha jest okrągły poprzecznie, można przypuszczać położenie skośne płodu, niezwykle szkodliwe, zmuszające do zrobienia cesarskiego cięcia. Brzuch spiczasty jest przy miednicy zwężonej i u szczupłych pań, jakie są w ciąży po raz pierwszy. Obwisły brzuch mają panie, jakie często rodziły. Pomiary obszaru brzucha mają największe znaczenie w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży. W 40. tygodniu ciąży, tuż przed porodem, obszar tenże winien sięgać blisko 100 cm. Jeśli jest większy aniżeli 110 cm, można przypuszczać ciążę bliźniaczą, wielowodzie bądź obrzęki.

Rozróżniamy 3 rozmiary poprzeczne miednicy

Wymiar międzykolcowy (distantia interspinalis) – przestrzeń mierzona między zewnętrznymi punktami kolców przednich górnych.
(W odpowiedniej miednicy wymiar tenże sięga 25-26 cm).

Wymiar międzygrzebieniowy (distantia intercristalis) – zawierany między najbardziej zewnętrznymi czynnikami grzebieni biodrowych.
(W odpowiedniej miednicy wymiar tenże sięga 28-29 cm).

Wymiar międzykrętarzowy (distantia intertrochanterica) – jest to najwyższa przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi warstwami kości krętarzy udowych. (Wymiar tenże w odpowiedniej miednicy sięga 31-32 cm).

Zewnętrznym wymiarem prostym miednicy jest sprzężna zewnętrzna (coniugata externa, diameter Boudelocqua) – wymiar tenże, charakteryzuje odległość od górnego zewnętrznego brzegu związania łonowego natomiast powiązaniem kręgów lędźwiowych oraz krzyżowych. Wymiar winien sięgać 20-21 cm.

Żeby dokonać pomiaru, ciężarną pacjentkę układa się w pozycji leżącej na boku czy bada się w pozycji stojącej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *