Nerwica żołądka

Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Nerwica żołądka to reakcja organizmu na silny stres, objawiająca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej skarżą się na nią osoby nerwowe i impulsywne. Wiąże się to z nieumiejętnością rozładowania napięcia i nieradzenia sobie ze stresowymi sytuacjami. Objawy są dość charakterystyczne i nieprzyjemne.

Jama brzuszna została uznana za część organizmu człowieka, w której kumulują się wszelkie problemy psychofizyczne człowieka. I tu znajdują swoje ujście. Dlatego też nerwica żołądka nazywana jest inaczej jako jelito spastyczne lub zespół jelita nadwrażliwego. Choroba ta dotyka kilku milionów ludzi na świecie.

Nerwica żołądka – objawy nerwicowe

Napięcia nerwowe i psychiczne, silne emocje i stany zagrożenia powodują chwilowe zmiany w pracy narządów. Ich częstość występowania jest zmienna. Czasami trudno nawet powiązać przyczynę ze skutkiem. Stan napięcia i objawy nerwicowe potrafią nawet być odległe w czasie występowania a do tego nie powtarzające się – mieć inny charakter, dotyczyć innych narządów. Cechą znamienną jest to, że występujące problemy żołądkowo-jelitowe nie mają podstaw gastrycznych, a jedynie psychiczne.

Nerwica żołądka to zaburzenie czynnościowe. Nie ma charakteru ciągłego, gdyż jest to reakcja na jakieś wydarzenie, sytuację. Najczęstszymi objawami występującymi podczas ataku są:

 • ból brzucha,
 • nudności,
 • odbijanie,
 • dławienie w gardle,
 • biegunki.

Często można też zaobserwować natężone, typowo nerwicowe reakcje organizmu:

 • kołatanie serca, duszności, ucisk na klatkę piersiową,
 • uczucie słabości, w tym omdlenia,
 • nadmierną potliwość,
 • drżenie rąk, całego ciała,
 • problemy ze snem,
 • uczucie lęku, niepokoju.

Pierwszym krokiem do rozpoznania choroby powinna być wizyta u lekarza. Należy wykluczyć inne przyczyny występujących dolegliwości. Jeśli okaże się, że winne są wyłącznie nerwy – należy się nimi zająć. Długotrwała nerwica żołądka może wywołać inne problemy, a nawet doprowadzić do wyniszczenia całego organizmu.

Leczenie pod kontrolą lekarza

Nerwicę żołądka należy leczyć farmakologicznie. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego, w tym przypadku neurologa. Ze względu na to, że jest to typowa choroba nerwicowa z dolegliwościami neurotycznymi pomóc może też psycholog, a w skrajnych przypadkach – psychiatra. To ten ostatni odpowiedzialny jest za przypisanie leków stricte uspakajających,

Podstawą w leczeniu jest stosowanie środków uspokajających i przeciwlękowych. Blokują one przewodzenie impulsów nerwowych. Wpływa to na słabsze odczuwanie uczucia zdenerwowania, lęku, niepokoju, a co za tym idzie – również ich dolegliwości. Niektóre ułatwiają również zasypianie i wspomagają leczenie bezsenności. Należy pamiętać, że nerwicy żołądka nie wyleczy się farmakologią – hamuje ona objawy, ale jej nie leczy. Leki przyjmowane przez dłuższy czas zwiększają ryzyko uzależnienia.

Leczenie nerwicy żołądka to leczenie doraźne, które nie może trwać dłużej niż 12 tygodni. Dobre efekty stosowana przez dłuższy okres przynosi psychoterapia.

Pozwala ona pacjentowi zrozumieć chorobę, nauczyć się ocenić lęk oraz w przyszłości radzić sobie ze stresem. W terapii poleca się zastosowanie też różnego rodzaju techniki relaksacyjnych (jak na przykład muzykoterapia) czy masaży.

W krótkotrwałym i delikatnym przebiegu, na przykład podczas stresu przed egzaminem czy wystąpieniem, można sięgnąć po łagodne leki o uspakajającym działaniu, np. ziołowe tabletki bądź syrop. Dla ułatwienia własnego życia można też wolny czas poświęcić na jogę, która doskonale wycisza.

Ważna jest również dieta

Mimo iż nerwica jest schorzeniem czysto na tle psychicznym upośledza działanie układu trawienia. Gdy zbliża się trudny okres warto więc przejść na lekkostrawną dietę, która nie obciąży dodatkowo organizmu wysiłkiem na trawienie. Należy również ograniczyć ilość wypijanej kawy oraz mocnej herbaty. Mitem jest też, że na problemy z żołądkiem należy wypić coś gazowanego.

Napoje gazowane dodatkowo szkodzą. Pić trzeba dużo, ale wody mineralnej niegazowanej i herbat ziołowych, np. rumianku. Słodycze powinno się zastąpić owocami i warzywami. Jeśli już mamy ochotę na obiad to przyrządzony na parze lub gotowane. Kategorycznie zakazana jest żywność wysokoprzetworzona oraz smażona.

Choroba, której nie ma

Osoby dotknięte nerwicą żołądka potrafią latami odczuwać te przykre dolegliwości. Chodzą od lekarza do lekarza i bezskutecznie szukają pomocy – badania nie pokazują żadnych zmian chorobowych. Postawienie trafnej diagnozy może więc trwać bardzo długo. Problem w tym, że nawet zdiagnozowana nerwica nie jest traktowana dość poważnie – zarówno przez chorych, jak i ich otoczenie. Nie jest to choroba zagrażająca życiu, jest częściowo zależna od człowieka.

Osoba chora jednak odbiera to zupełnie inaczej – dokuczliwe i kłopotliwe objawy dodatkowo potęgują złe samopoczucie, wprowadzając jeszcze większy dyskomfort życia. Z czasem ich nasilenie i intensywność może osobie chorej całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Nieleczona nerwica żołądka może doprowadzić do stanu fobii społecznej, a nawet depresji z wystąpieniem myśli samobójczych włącznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *