spalanie kalorii

Spalanie kalorii – sprawdź ile spalasz kalorii podczas snu

Spalanie kalorii dotyczy nie tylko osób na diecie, które pragną spalić ich najwięcej i schudnąć. Warto jest wiedzieć ile kalorii się spala podczas jakiej czynności, aby móc szybko oszacować ile trzeba dostarczyć kalorii organizmowi, bądź na ile możemy sobie pozwolić planując na przykład mycie samochodu popołudniem, czy wyprawę w góry kolejnego dnia.

Spalanie kalorii – ważny proces

By móc spalić kalorie potrzebne jest c dostarczenie organizmowi, z czym zwykle problemu nie mamy. O wiele trudniej zadbać o drugi warunek, którym jest wysiłek, aktywność fizyczna dzięki której organizm spala kalorie. Czy wiesz ile spalasz kalorii codziennie? Godzinne wspinanie się po schodach to 1000kcal!

Czyli aż połowa dziennego średniego zapotrzebowania kalorycznego. Większość z nas spalanie kalorii kojarzy z treningiem, ćwiczeniem, tym,czasem wiele czynności może zastąpić trening na siłowni. Przykładem jest seks, który może nas pozbawić 600 kcal.

Jak spalamy kalorie?

Różnice w spalaniu kalorii wynikają z wieku, płci, trybu życia i osobistych, genetycznych predyspozycji. Jedni spalają szybko i dużo, inni wręcz przeciwnie. Bardzo wiele zależy od techniki wykonywania danej czynności, ćwiczenia. Podczas mycia podłogi można spalić 100kcal myjąc ją mopem jak i o kilkaset więcej klęcząc na kolanach i wycierając podłogę ścierką. Tempo wykonywania czynności również ma znaczenie, bowiem inaczej organizm spala kalorie kiedy biegniemy truchtem, a inaczej gdy ściągamy się na bieżni. By zorientować się mniej więcej w przeliczniku kalorii powstają liczne tabele spalania kalorii.

Prace domowe kontra ćwiczenia fizyczne

Intensywne treningi na siłowni, czy w klubie fitness bywają wymierne z uwagi na przeliczniki kalorii, które uwzględniają zarówno naszą masę, jak i poziom zaawansowania treningu. Przykładowo osoba z masa 65 kg w ciągu pół godzinnego biegu tempem 6,5 minuty na kilometr spala 322kcal, zaś jadąc na rowerze 20km/h aż 600kcal.

O wiele trudniej jest przeliczyć wysiłek włożony w sprzątanie, pranie, gotowanie, czy prasowanie na ilość spalonych kalorii. Niektórzy i te czynności usiłują przeliczyć, i tak podczas godziny odkurzania spalamy 135 kcal, zaś 120 kcal podczas mycia okien czy podłogi.

Spalanie kalorii podczas snu

Jako iż organizm spala kalorie cały czas, bez przerwy, spala je także podczas snu. Jest to niewielka ilość, bo w ciągu godziny około 70 kcal, ale także należy uwzględnić tę wartość w obliczeniach.

Wysiłek, nie tylko fizyczny

Również wysiłek umysłowy to świetne ćwiczenie pozwalające spalić kalorie w nadmiarze. Badania naukowe nad spalaniem kalorii dowodzą, że nauka, rozwiązywanie testów, krzyżówek jak i pisanie wypracowania pomogą nad schudnąć. Są to wartości o 40 do 140kcal na godzinę ponad zwyczajne spalanie.

Przykładowe wartości z tabeli spalania kalorii:

  • Wchodzenie po schodach – 948 kcal/godz
  • Szybki marsz (7 km/h) – 293 kcal/h
  • Pływanie – 468 kcal/godz
  • Jazda konna – 258 kcal/godz
  • Odkurzanie – 135 kcal/godz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *