kontuzje biegaczy długodystansowych

Kontuzje biegaczy długodystansowych – postawa biegacza

Kontuzje biegaczy długodystansowych – biegi długodystansowe są doskonałą okazją do przetestowania swojej wytrzymałości, udowodnienia sobie własnej siły, a czasem nawet do zwyciężenia maratonu. Nierzadko jednak sprzyjają mniej przyjemnym sprawom. Jakie są kontuzje biegaczy długodystansowych, które na długo wyłączają ich ze sportu?

Niewłaściwe obuwie i postawa biegacza

Do biegania należy używać specjalnie zaprojektowanych butów – odpowiednio obejmujących stopę i amortyzujących wstrząsy, co jest przydatne jeśli zamierzamy często i długo biegać. Warto zainwestować w buty do biegania dobrej marki i nie wmawiać sobie, że zostały tak nazwane tylko w celach marketingowych. Buty do biegania naprawdę mogą nam się przysłużyć na długich dystansach.

Kolejną rzeczą jest prawidłowa postawa podczas biegania – nie bez kozery biegacze też mają swoich trenerów. Pokażą oni, jak prawidłowo ustawić stopę podczas biegania by uniknąć popularnych kontuzji. Niezwykle istotną rzeczą jest też rozgrzewka mięśni i ścięgien przed biegiem. Pozwala ona rozciągnąć się na tyle, by nie zaskoczyć ścięgna lub mięśnia nagłym i szybkim rozciągnięciem i nie doprowadzić do kontuzji.

Najpopularniejsze kontuzje biegaczy długodystansowych

Jedną z najbardziej popularnych kontuzji biegaczy jest zerwanie ścięgna Achillesa. Wynika ono z niewłaściwego, zbyt mocnego nacisku pięty na podłoże. Kontuzji tej można się nabawić, gdy ścięgno jest zbyt mało elastyczne (słabo rozciągnięte) albo podłoże jest zbyt twarde. Oprócz zerwania ścięgna Achillesa popularną kontuzją są również urazy kolana. Mają one miejsce najczęściej, gdy dajemy sobie zbyt duży „wycisk”.

Innymi słowy – gdy nie robimy odpowiednich przerw pomiędzy kolejnymi treningami lub trenujemy zbyt intensywnie nie dając rzepce czasu na regenerację. Kontuzji kostki, czyli stawu skokowego, możemy się nabawić, gdy podczas biegania stopa wykręci się w nienaturalnym kierunku. Choć wydaje się to nierealne, zdarza się nader często. Podczas biegu jednostajnego wykonujemy pewne ruchy mechanicznie. Przez brak skupienia możemy niefortunnie nabawić się skręcenia stawu skokowego.

Jak leczy się kontuzje u biegaczy?

Przeważnie kontuzje biegaczy długodystansowych wyłączają biegacza z czynnego uprawiania sportu na minimum kilka tygodni. Wynika to z konieczności zastosowania długotrwałego leczenia. Nierzadko kontuzje sportowe wymagają zabiegów chirurgicznych. W połączeniu z późniejszą długotrwałą rehabilitacją pozwalają one biegaczowi wrócić do formy. Należy pamiętać, że biegi długodystansowe to ogromny wysiłek dla całego organizmu, w tym dla układu ruchu.

Dlatego też szczególną uwagę należy poświęcać rozgrzewce przed każdym treningiem i scretchingowi po treningu. Oprócz tego dieta sportowca powinna zawierać duże ilości kolagenu i białek, które ułatwią regenerację mięśni i ścięgien po kontuzjach. Niezbędne jest po kontuzji bezwzględne słuchanie zaleceń lekarzy – unikanie jakiegokolwiek wysiłku i powolne, stopniowe powracanie do aktywności fizycznej. Zwykle polega to na stopniowym obciążaniu stawów coraz większym wysiłkiem aż do powrotu do całkowitej formy sprzed kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *