zapalenie zatok

Zapalenie zatok – przyczyny, zabiegi na zapalenie zatok

Zapalenie zatok – zatoki przynosowe są to jamy powietrzne łączące się z jamą nosa przez naturalne otwory w jej bocznej ściance. Zwykły katar po przebytym przeziębieniu utrzymuje się do kilku dni. Jeśli jednak utrzymuje się trochę dłużej najprawdopodobniej jest to problem zatok. Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej jednej lub kilku zatok przynosowych.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok najczęściej powodują wirusy lub bakterie, bardzo rzadko zdarza się, że zapalenie spowodowane jest grzybami. Zapaleniu zatok sprzyjają częste niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych a także próchnica zębów. Problem ten dotyczy najczęściej alergików, osób chorych na astmę lub alergiczny nieżyt nosa. Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się proces zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać i naciska na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból różnych okolic twarzy lub głowy.

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok są zróżnicowane w zależności od tego, w których zatokach przynosowych pojawił się stan zapalny. Zapalenie obejmuje najczęściej zatoki czołowe, szczękowe i sitowe.

Ból w okolicy czoła wskazuje na zapalenie zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych powoduje często ból górnej szczęki zębów oraz bolesność uciskową policzków.

Obrzęk powiek i okolic oczu to znak, że chorują zatoki sitowe. Ich zapalenie może też powodować zatkanie nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratę powonienia.

Charakterystyczne objawy zapalenia zatok to także nieżyt nosa (katar), gorączka około 38ºC p ból głowy, który nasila się przy pochylaniu, przy zmianach ciśnienia, przy nacisku na okolice zatok. Ponadto w czasie zapalenie zatok objawem jest też ropna wydzielina z nosa lub też ściekająca po tylnej ścianie gardła, która robi się coraz gęstsza i zazwyczaj przybiera charakterystyczny zielonkawy kolor. Z tym wiąże się kolejny objaw zapalenia zatok, czyli uczucie zatkanego nosa i oddychanie przez usta. Często związanym z zapaleniem zatok objawem jest też przykry zapach z ust, kaszel oraz mowa „przez nos”.

Zapalenie zatok – leczenie

W typowych przypadkach lekarz tylko na podstawie badania i rozmowy z pacjentem podejmuje właściwe leczenie. W razie nawracających lub długo utrzymujących się objawów zwykle konieczne są dodatkowe badania. Jeśli antybiotyki są nieskuteczne, lekarz może zlecić badania mikrobiologiczne (posiew), czyli hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa lub z zatok podczas ich punkcji (nakłucia). Na tej podstawie dobiera się lek niszczący drobnoustroje.

Na dzień dzisiejszy coraz rzadziej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zatok, niestety niezbyt dokładnie pokazuje ono nieprawidłowości. Znacznie doskonalsza jest tomografia komputerowa.

Zabiegi wykonywanie w leczeniu

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok -dzięki zastosowaniu endoskopu i bardzo precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych możliwe jest dokładne usunięcie zmian chorobowych i poszerzenie naturalnych ujść zatok.

Septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa – operację przeprowadza się, kiedy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody, co może być związane z przewlekłym zapaleniem zatok.

Polipektomia jest to zabieg polegający na usunięciu polipów zatok i nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *