Niepłodność męska – problem ten dotyczy w takim samym stopniu kobiet oraz mężczyzn. Przyczyny niepłodności męskiej mogą mieć podłoże biologiczne, środowiskowe, a nawet psychiczne. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności jest mała ruchliwość plemników lub też niska jakość nasienia oraz urazy męskich narządów płciowych. Leczenie i diagnostyka niepłodności obejmuje między innymi takie czynności jak wywiad lekarski, badanie fizykalne, badanie obrazowe i seminogram. Warto pamiętać iż niepłodność u mężczyzn można skutecznie leczyć. Szczególne znaczenie ma badanie nasienia, którego zła jakość może być przyczyną problemów z płodnością.
Przyczyny niepłodności męskiej
Wśród najczęściej spotykanych przyczyn powodujących niepłodność męską wymieniamy:
– niska jakość nasienia,
– obniżona ilość plemników,
– zmniejszona ruchliwość plemników,
– zmiany w budowie plemników.
Niepłodność męska może być wynikiem wad narządów płciowych. Wrodzone lub nabyte wady mogą dotyczyć jąder i zaliczamy do nich między innymi:
– nowotwory jąder;
– nieprawidłowy rozwój jąder;
– wrodzony brak jednego jądra;
– wrodzony brak jąder;
– wrodzony wodniak jądra;
– jedno jądro znajduje się poza moszną,
– choroby ogólnoustrojowe do których możemy miedzy innymi zaliczyć cukrzycę, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego czy pęcherza moczowego, choroby tarczycy, nadnercza;
– infekcje zapalne układu rozrodczego spowodowane bakteriami i grzybami, które prowadzą do nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu plemników;
– zapalenie gruczołu krokowego,
– zapalenie pęcherzyków nasiennych,
– zapalenie jąder spowodowane świnką,
– zapalenie jąder spowodowane gruźlicą lub rzeżączką,
– czynniki genetyczne.
Niejednokrotnie przyczyną męskiej niepłodności mogą stać się choroby przenoszone drogą płciową czy długotrwałe przegrzewanie jąder spowodowana noszeniem zbyt obcisłej, nieprzewiewnej garderoby a także częste korzystanie z sauny lub spędzanie wielu godzin za kierownicą.
Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Powodować ją mogą także nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych zarówno mężczyzn jak i kobiet, choroby układu rozrodczego oraz schorzenia, które wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego wpływu na płodność (choroby serca, płuc, nerek).
Leczenie niepłodności męskiej
Rozpoczęcie leczenia niepłodności męskiej musi być poprzedzone badaniami i określeniem jej przyczyn. Dopiero po określeniu podłoża i źródła pochodzenia problemu lekarz specjalista podejmie się określenia odpowiedniej dla dal danego pacjenta metody leczenia niepłodności. Badania mające na celu ustalenie źródła problemu bywają bardzo żmudne i trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Leczenie farmakologiczne niepłodności męskiej jest najczęściej praktykowaną metodą. Niepłodność męska może być powodowana działaniem komórek przeciwplemnikowych, w takiej sytuacji mężczyzna powinien przez długi czas stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatyw oraz hormonów sterydowych. Jeżeli dochodzi do ejakulacji wstecznej, lekarz przepisze leki sympatykomimiczne. W przypadku, gdy niepłodność jest powodowana stanem zapalnym męskiego układu rozrodczego, stosowane są szeroko pojęte antybiotyki.
Jeżeli u mężczyzn stwierdzona zostanie hypogonadyzm hypogonadotropowy, należy zastosować hormon uwalniający gonadotropiny GnRH. Leczenie tak powstałej niepłodności męskiej możliwe jest za pomocą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej i jej łączeniu z gonadotropiną menopauzalną. W przypadku izolowanego niedoboru FSH, stosuje się zastrzyki z FSH. Niewrażliwość na androgeny leczone jest dużymi dawkami testosteronu, choć w przypadku tej przyczyny niepłodności, terapia jest mało skuteczna. Bromokryptynę podaje się w przypadku hiperprolaktynemii, czyli zwiększonego stężenia prolaktyny.
40 % przypadków niepłodności u mężczyzn spowodowanych jest zmniejszoną produkcją spermy bądź gorszą jakością nasienia. Dlatego medycyna znalazła sposób, aby poradzić sobie z tym problemem. Rozwiązanie problemu polega na oznaczeniu plemników słabszej jakości przez ubikwitynę, a potem niszczone. Powoduje to zwiększenie ilości zdrowych plemników, które normalnie produkowane są w mniejszych ilościach. Badanie nasienia pod kątem zawartości ubikwityny umożliwia dokładną diagnostykę bezpłodność u mężczyzn.
Co to jest ubikwityna i jaką rolę pełni w organizmie? Otóż ubikwityna występuje w całym organizmie człowieka. Do niedawna pomniejszano jego rolę sądząc, iż działa ono jedynie wewnątrz komórek. Zewnątrzkomórkowe działanie tego białka powoduje przypisanie mu funkcji pełnej odpowiedzialności za kontrolę jakości spermy. Sperma przed ejakulacją przechowywana jest w najądrzach, czyli tkance znajdującej się w pobliżu jąder. To właśnie tam odbywa się kontrola nasienia. W niedalekiej przyszłości być może szczegółowe badania nad rolą ubikwityny pozwolą opracować męska pigułkę antykoncepcyjną. Będzie ona prawdopodobnie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż obecnie dostępne środki zapobiegające ciąży.
Wśród licznych metod leczenia niepłodności męskiej zaliczamy także chirurgiczne leczenie. Obejmuje ono miedzy innymi:
– operacje żylaków powrózka nasiennego. Stosowane jest wówczas jeśli przyczyny męskiej niepłodności leżą w żylakach powrózka nasiennego, ich operacja pozwala odzyskać płodność. Zabieg umożliwia precyzyjnie uwidocznić naczynia limfatyczne i tętnice jądrowe.
– operacja przywraca drożność nasieniowodów – czyli odwrócenie zabiegu podwiązania nasieniowodów,
– zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie – rozwiązanie to zaliczane jest do najczęściej wykorzystywanych metod docytoplazmatyczna iniekcja plemników. Zabieg polega na połączeniu nieruchliwych plemników z komórką jajową otrzymaną w wyniku biopsji.
Sprzedam 2 pełne opakowania Navitinu (leczenie niepłodności u mężczyzn). Po rocznej kuracji męża zaszłam w ciążę . Zostało nam 2 opakowania. Cena 60 zł za oba.
agim@buziaczek.pl