Pamięć emocjonalna

Pamięć emocjonalna – wpływ emocji, funkcjonowanie pamięci

Pamięć emocjonalna to wyjątkowa umiejętność, zdolność człowieka do łączenia pamięci z emocjami. Odpowiada ona za przypominanie sobie emocji, czasem zdolność ta pomaga, a czasem szkodzi. Wciąż pamięć ta nie jest dobrze poznana przez naukę. Badania wskazują na nowe fakty i odkrycia z pamięcią emocjonalna związane.

Pamięć emocjonalna – zbawienie czy przekleństwo

Poza pamięcią krótko i długotrwałą oraz pamięcią operacyjną mamy też pamięć emocjonalną. Niektóre emocje sprzyjają dogłębnemu zapamiętaniu danych zdarzeń. W przyszłości dzięki tym emocjom możemy sobie te zdarzenia przypomnieć.

Innym mechanizmem działania pamięci emocjonalnej jest przywołanie konkretnych zdarzeń z przeszłości w związku z przeżywaniem tych samych emocji które towarzyszy danym zdarzeniom niegdyś. Psycholodzy wysnuwają rozmaite hipotezy dotyczące działania pamięci emocjonalnej.

Pamięć emocjonalna – funkcjonowanie pamięci

Ciało migdałowate umiejscowione w mózgowiu odpowiada za zapamiętywanie bodźców emocjonalnych. Silne emocje wyzwalają wydzielanie się noradrenaliny w OUN. Noradrenalina jest neuroprzekaźnikiem pobudzającym ciało migdałowate. Proces stymulacji wpływa na utrwalenie wspomnień. Poza noradrenaliną na zapamiętywanie emocji i zdarzeń towarzyszącym silnym emocjom maja wpływ na hormony wydzielane na skutek emocji.

Skutkiem działania sterydów na mózg może być wzmocnione zapamiętywanie tych stanów emocjonalnych, które doprowadziły do wzmożonego uwalniania tych hormonów. Ciekawy mechanizm dotyczy łatwości przypominania sobie stanów pozytywnych emocji w chwili gdy jesteśmy pod wpływem pozytywnego nastroju. Przeciwne emocje również cechuje ten sam mechanizm. Stąd będąc w stanie depresji nie umiemy sobie przypomnieć pozytywnych wydarzeń z życia za to zalewa nas lawina negatywnych, smutnych wydarzeń jakie się nam przypominają.

Pamięć emocjonalna – emocje wpływają na zapamiętywanie

Poza zapamiętywaniem wystąpienia określonych emocji warto zauważyć iż stan emocjonalny w danej chwili wpływa na jakość, trwałość zapamiętywania doświadczeń w związku z emocjami. Przykładowo kłócąc się z kimś na dany temat nie zapamiętamy istoty kłótni. Po czasie będziemy pamiętać że kłóciliśmy się z daną osobą jednak nie będziemy pamiętać o co.

Często jednak jest przeciwnie. Silne emocje tak te negatywne jak i pozytywne wpływają na trwalsze zapamiętanie faktów o zdarzeniu im towarzyszącemu. Trudno jest nam zapomnieć awanturę, podobnie jak nie sposób zapomnieć o wygranej w loterii. Zauważa się, że zapamiętywane na dłużej są zwykle emocje pozytywne, z kolei negatywne uczucia znikają z pamięci szybciej.

Pamięć emocjonalna – różne zdolność pamięci u kobiet i mężczyzn

Jednym z odkryć naukowych dotyczących pamięci emocjonalnej jest zróżnicowanie tejże zdolności w zależności od płci. Okazuje się że kobiety są bardziej emocjonalne i tym samym pamiętają więcej zdarzeń, faktów, doświadczeń w związku z emocjami. Pamięć emocjonalna ulega pewnym zmianom podczas starzenia się. W starszym wieku pamiętamy więcej pozytywnych emocji co wynika z reaktywności ciała migdałowatego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *