orchidektomia

Orchidektomia – usunięcie jądra, przyczyny, wskazania do zabiegu

Orchidektomia jest to zabieg usunięcia jądra lub obydwu jąder. Bez wątpienia zabieg ten powoduje u mężczyzny duże obciążenie psychiczne. Niestety czasem zabieg ten jest niezbędny, w przeciwnym razie brak podjęcia w porę leczenia może skutkować śmiercią. Przyczyną decyzji o usunięciu jądra zazwyczaj jest rak jądra bądź podejrzenie nowotworu.

Orchidektomia czyli usunięcie jądra

Stosując zabieg orchidektomii niewskazane jest wykonywanie biopsji, bowiem podczas biopsji może dojść do rozsiania komórek nowotworowych po sąsiadujących tkankach. Warto dodać iż mimo dyskomfortu psychicznego brak jądra nie rzutuje na życie seksualne mężczyzny. Również płodność nie jest zakłócona. Gdy jednak fakt usunięcia jądra za bardzo doskwiera możliwe jest wykonanie protezy jądra.

Przyczyna usunięcia

Bezpośrednią przyczyną usuwania jądra jest zwykle diagnoza nowotworu. Do najczęściej spotykanych objawów budzących niepokój i skłaniających do diagnostyki w kierunku nowotworu należy wyczuwalna zmiana w jądrze, twarda. Poza tym odczuwalny ból moszny i jej obrzęk, a także powiększenie jądra i uczucie ciężkości i ciasnoty w mosznie. Objawy te niekoniecznie muszą wystąpić w mosznie, mogą tez dotyczyć kanału pachwinowego lub podbrzusza.

Ponadto zaobserwować można także cieplejsze miejsca w obszarze jądra oraz powiększenie węzłów chłonnych w pachwinie. Czasem powodem diagnostyki jest niepłodność. Dodatkowo należy wziąć uwagę grupę ryzyka zachorowania na raka jąder. Ten rodzaj nowotworu atakuje w szczególności między dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia. Zachorowaniu sprzyja wnętrostwo a także przebyte operacje powrózka nasiennego, przegrzewanie jąder oraz zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia są tendencje genetyczne, jak też częste stany zapalne dróg moczowych, czy w obszarze układu płciowego.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania orchidektomii jest nowotwór lub jego podejrzenie w obrębie jądra, piersi, a także skręt jądra, rozmaite urazy, ostry stan zapalny, rak prostaty, czy operacja zmiany płci. Operacja bywa też zalecana w celu zminimalizowania poziomu testosteronu, który jest produkowany w nadmiarze. Takim przypadkiem jest współistniejący nowotwór prostaty, który wynika z nadprodukcji testosteronu.

Orchidektomia to zabieg chirurgiczny

Orchidektomia może przyjmować różne postaci jak orchidektomia prosta polegająca na usunięciu jądra wraz z najądrzami i osłonką oraz nasieniowodami. Orchidektomia radykalna to postać zabiegu obejmującego usunięcie jądra wraz z najądrzem i powrózkami nasiennymi. Trzecia postacią orchidektomii jest forma podtorebkowa która wyróżnia się usunięciem jedynie jądra bez najądrza i nasieniowodów.

Zdarza się iż nie usuwa się jądra ale wyłuszcza i wycina samego guza jądra, jednak zabieg taki jest obarczony ryzykiem nieskuteczności. Pacjent przed zabiegiem przechodzi dokładna diagnostykę – USG moszny, EKG, morfologiczne badania z układem krzepnięcia itp. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Mimo orchidektomii należy poza zabiegu monitorować stan zdrowia, by uniknąć nawrotu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *