żyworódka

Żyworódka – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

Żyworódka to mało znana pierzasta roślina o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie naturalnej. Mimo iż mniej znana niż aloes, to o wiele bardziej skuteczna w wielu dolegliwościach. Zawiera ona mnóstwo witaminy C oraz składników o działaniu regeneracyjnym i przeciwzapalnym, stymulującym układ odpornościowy.

Żyworódka – właściwości lecznicze

Żyworódka dorównuje aloesowi w łagodzeniu wielu dolegliwości skórnych i nie tylko. Z tą rośliną zaleczymy choroby dróg oddechowych a także bóle reumatyczne. O więcej możemy też wyzbyć się zmian trądzikowych. Roślina należy do roślin z rodziny gruboszowatych. Wywodzi się z Madagaskaru, w Polsce jest rośliną doniczkową, domową. W żyworódce znajdziemy zarówno mangan, miedź jak też selen i cynk oraz bor. To składniki pożądane, podobnie jak glin, czy krzem, potas, żelazo i wapń w jakie roślina obfituje.

Działanie rośliny polega na skutecznym zwalczaniu wirusów i bakterii oraz grzybów. W szczególności żyworódka doskonale rozprawia się z gronkowcami i paciorkowcami. Ponadto działa przeciwzapalnie redukując obrzęk i przekrwienie. Przy tym regeneruje miejsca zmienione chorobą, pomaga w gojeniu się skóry, oczyszcza rany i minimalizuje blizny.

Żyworódka w leczeniu trądziku

Żyworódka znalazła duże zainteresowanie w leczeniu trądziku. Jej sok stosuje się na zmiany na skórze. Działa normalizująco na sebum tworzące się w porach skórnych. Dzięki zawartości cynku, manganu i boru dodaje urody i wykorzystuje się ją w Przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. By uporać się z trądzikiem należy sokiem smarować zmiany codziennie lub kilka razy dziennie w zależności od intensywności procesu trądzikowego.

Poza trądzikiem soku z żyworódki używać powinno się do przemywania ran jakie trudno się goją, oparzeń i leczenia odleżyn. Także blizny pooperacyjne warto smarować sokiem z rośliny. Zamiast soku można używać świeżego liścia delikatnie wyciskając z niego miąższ. Żyworódka łagodzi także ukąszenia po owadach, szczególnie po komarach – zmniejsza uporczywe uczucie swędzenia, obrzęk i zaczerwienienie po ukąszeniu.

Choroby układu oddechowego

Żyworódka jest kluczowym wyciągiem roślinnym, jaki stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego. Swoją skuteczność zawdzięcza witaminie C, która działa stymulująco na układ immunologiczny. Stad też żyworódka jest świetnym lekiem na grypę, ale również na kaszel, katar, anginę oraz zapalenie płuc. Radzi sobie też z astmą alergiczną oraz dychawicą. W leczeniu zaleca się spożywanie około 30 kropli soku codziennie, zaś przy katarze smarowanie nasady nosa sokiem.

Zdrowe dziąsła, zęby i układ pokarmowy

Żyworódka ma zastosowanie również w homeopatycznym leczeniu dziąseł oraz zębów. Zwłaszcza polecana jest w leczeniu paradontozy poprzez smarowanie dziąseł sokiem. Gdy krwawią ci dziąsła również spróbuj soku z żyworódki. W przypadku bólu zęba należy sok wmasować w okolicę zęba. Poza jamą ustną żyworodkę stosować można na zgagę, pomaga również na wrzody żołądka oraz stany zapalne żeńskich narządów płciowych. Stosuje się ją w preparatach przeznaczonych do leczenia nadżerki szyjki macicy oraz w pękaniu sutków karmiących matek.

Przeciwwskazania

Poza wieloma zastosowaniami żyworódka ma tez przeciwwskazania. Należą do nich osoby u których zawartość potasu mieści się w górnej granicy normy lub ją przekracza. Również dzieciom nie jest wskazane stosowanie żyworódki, chyba ze w postaci świeżej nie w roztworze alkoholowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *