porzeczka czarna

Porzeczka czarna – właściwości, zastosowanie, działanie antybakteryjne

Porzeczka czarna (ribes nigrum) jest rośliną popularną w polskich sadach. Należy do rodziny agrestowatych i jest znana dzięki swym właściwościom leczniczym, głównie zawartości witaminy C. Zaledwie 100 gram porzeczki zawiera 260% zapotrzebowania dziennego na witaminę C.

Porzeczka czarna w medycynie naturalnej

Owoc porzeczki czarnej to istna bomba witaminowa. W medycynie wykorzystuje się zarówno owoce jak i liście rośliny. Dawniej z porzeczki wykonywano okłady na ukąszenia meszków, komarów jak też wzmacniano organizm porzeczką, gdy nie było rodziny stać na coś innego. Jako iż porzeczka czarna nie jest wymagająca w uprawie warto ją mieć w ogrodzie. Obecnie dostępne są różne odmiany porzeczki, w tym szczepiona na pniu, dwa w jednym wraz z czerwoną odmianą, jak też w postaci porzeczkoagrestu. Bez wątpienia to wartościowy element zbilansowanej diety i zdrowej żywności.

Właściwości porzeczki

W czarnej porzeczce znajdziemy pełen repertuar witamin jak C, B1, B2 oraz B6 i B9, a także witaminy D, E i K oraz P. Liście rośliny natomiast obfitują w rutynę, magnez, siarkę, czy flawonoidy. Z liści wykonuje się okłady na trudne do zagojenia się rany, również te po ukąszeniach. Porzeczka wykazuje działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające krew. Ponadto obniża gorączkę i poprawia apetyt, a także wykazuje zdolność do przyspieszania przemiany materii i obniżenia poziomu cukru we krwi. Porzeczka czarna stanowi popularny dodatek do mieszanek ziołowych o działaniu wzmacniającym i uodparniającym. Działa moczopędnie, napotnie, reguluje poziom cholesterolu.

Zastosowanie czarnej porzeczki

Najbardziej znane są przetwory z czarnej porzeczki, w tym soki, nalewki oraz marmolada, dżem. Popularna jest również herbata z porzeczki, suszone owoce porzeczki. Owoce zbierane latem, najlepiej z krzaków dobrze nasłonecznionych idealnie nadają się jako dodatek do deserów, ciast, galaretek i przygotowania syropu lub kompotu. Aby przygotować sok z czarnej porzeczki należy przełożyć owoce cukrem w dużym słoju, po czym pozostawić aż owoce samoczynnie puszczą sok. Picie soku doskonale pomaga w stanach przeziębienia i grypy. Doskonałe działanie regeneracyjne ma napar ze świeżych lub suszonych liści porzeczki. Ważne by pamiętać o inności działania owoców od liści porzeczki. Napar z liści to przede wszystkim ulga dla skóry, poprawa jej kondycji. Poleca się go w leczeniu trądziku i zmian skórnych, zapobiega on starzeniu się skóry. Co więcej wykazuje też ochronę przed nowotworami. Stosowanie naparu do wewnątrz pomaga na reumatyzm i artretyzm, jak też hamuje biegunkę i wzmacnia prace mięśnia sercowego. Tak wiele zastosowań naparu sprawia, że porzeczka jest cenną rośliną w medycynie naturalnej. Poza profilaktyką miażdżycy warto wspomnieć, że porzeczka leczy również choroby prostaty, kamicę nerkową oraz demencję.

Kąpiel z porzeczką

Dość oryginalnym zastosowaniem porzeczki czarnej jest wykonanie 3 litrów naparu z liści i dodanie go do kąpieli. Działa on łagodząco i oczyszczająco na skórę, ponadto napar ma przyjemny owocowy zapach. Rutyna zawarta w liściach rośliny pomaga skórze wchłaniać witaminy oraz wzmacnia śródnabłonek naczyń krwionośnych. Dodatkowo zawarta w liściach antocyjana działa antybakteryjnie, zaś kwarcytyna oczyszczająco. Gdy nie mamy pod ręką ziela porzeczki możemy wysłużyć się kosmetykami zawierającymi porzeczkę w swym składzie, a takich nie brakuje na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *