Czerniec gronkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Czerniec gronkowyActaea spicata Linne jest roślina zielną należącą do jaskrowatych. Ziele dorasta do 60cm wysokości i porasta głównie lasy całej Polski. Czerniec kwitnie na żółto-biało kwiatami w gronach od maja do czerwca. Owocem rośliny jest czarna błyszcząca jagoda. Jego właściwości lecznicze znane były już starożytnym, podobnie jak i fakt, iż czerniec może być trujący przyjmowany w nadmiarze. Pliniusz zalecał czerniec gronkowy w leczeniu chorób kobiecych.

Zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie

Czerniec gronkowy to roślina znana zielarzom, jednak nie tylko przez nich wykorzystywana, bowiem skutecznie odstraszać może owady, gryzonie a nawet roztocza. Ponadto jest doskonałym naturalnym pestycydem. Wywarem z czerńca można opryskiwać rośliny zaatakowane szkodnikami bez uszczerbku na ich wartości odżywczej. W homeopatii czerniec gronkowy wykorzystywany jest jako środek przeczyszczający, odtruwający, jak i przeciwskurczowy. Ziele to działa przeciwnowotworowo i przeciwbólowo. Wykazuje właściwości uspokajające, przeciwastmatyczne.

Właściwości lecznicze

Popularnie wykorzystuje się go w leczeniu bólu zębów, upławów, histerii a także w zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Medycyna niekonwencjonalna ceni czerniec za skuteczna eliminację bólu głowy i zaburzeń nerwowych. Poleca się napary z czerńca na objawy menopauzy. Ponadto czerniec jak sama nazwa wskazuje czerni, jest wykorzystywanym barwnikiem koloru czarnego o pochodzeniu naturalnym. Bogaty skład rośliny zapewnia mu szerokie spektrum możliwości leczniczych. Składniki roślinne wpływają na poprawę kondycji, regeneracje skóry, jak też działają przeciwbólowo w stanach reumatycznych, nowotworowych.

Akteina – substancja lecznicza

Skład czerńca to przede wszystkim saponiny, flawonoid i alkaloidy, ale także akteina, magnofloryna, które obniżają ciśnienie krwi, obniżają napięcie mięśni szkieletowych i zapobiegają stanom zawałowym. Dodatkowo zaznaczyć należy, iż akteina to trójterpen hamujący postęp nowotworu. Stąd ziele znajduje zastosowanie w leczeniu nowotworów, między innymi terapii raka piersi. Właściwości czerńca wykorzystuje się również w leczeniu nadciśnienia, Choroby parkinsona oraz dychawicy oskrzelowej, reumatyzmu itp. Zaleceniem do spożywania czerńca gronkowego są infekcje układu oddechowego, przewlekłe choroby skóry, zaburzenia nerwowe wynikające z menopauzy itp. Jak widać repertuar właściwości jest ogromny i wciąż poszerzany dzięki prowadzonym badaniom naukowym nad czerńcem.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zażywania preparatów z czerńca gronkowego jest ciąża oraz okres laktacji, jak również nie podaje się ziela dzieciom. Możliwymi skutkami ubocznymi są wymioty i nudności oraz biegunka. Ze względu na możliwość przedawkowania nie powinno się stosować terapii czerńcem bez konsultacji z lekarzem.

Działanie narkotyczne

Prócz właściwości leczniczych czerniec gronkowy wykazuje również właściwości narkotyczne. Regularność stosowania potrafi uzależniać, stad istotna jest czujność i ostrożność w spożywaniu preparatów na bazie tej rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *