Lawenda

Lawenda – jak hodować lawendę, aby zaspokoić stres i niepokój!

Lawenda to piękna roślina, której zapach potrafi roznosić się po całym ogrodzie. Stanowi jednak nie tylko cudowną ozdobę, ale przede wszystkim również dobroczynne pod względem zdrowotnym zioło. Dowiedz się jak ją uprawiać, aby cieszyć się jej wszystkimi właściwościami.

Eksperci uważają, że hodowanie lawendy to tak naprawdę żadna sztuka. Nie wymaga bowiem prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Badania dowiodły, że lawenda potrafi skutecznie łagodzić odczuwany stres, lęk oraz bóle głowy. Dzięki niej można nawet poprawić jakość swojego snu.

Lawenda – uprawa lawendy w domu

Przed rozpoczęciem swojej przygody z hodowaniem lawendy warto pamiętać, że istnieje kilka jej odmian. Najpopularniejszą i najłatwiejszą w uprawie jest jednak lawenda angielska. Na początek będziemy potrzebować nasion, z których wyhodujemy dorodne rośliny. Można kupić je prawie w każdym sklepie ogrodniczym.

Oto inne odmiany lawendy, które możesz uprawiać w domu:

  • Hidcote – ta odmiana ma szare liście i piękne, głębokie purpurowe kwiaty. Prawdopodobnie najbardziej aromatyczna odmiana lawendy, która wypełni Twój dom swoim niesamowitym zapachem.
  • Munstead – ma jasnozielone liście i błękitne kwiaty. Jest odporna na wysokie temperatury.
  • Twickel Purple – cechuje ją niesamowicie intensywny zapach, obfituje w ogromną ilość kwiatów i dzięki swojej zwartej formie świetnie sprawdzi się w małych doniczkach.

Sadzenie

Lawenda powinna być zasadzona w donicy z otworem drenażowym. Na jej dnie wysypujemy luźny żwir, aby poprawić przepływ powietrza do jej korzeni a tym samym zapobiec ewentualnemu gniciu. Roślina jest niewielka, ale ma mocno rozbudowany system korzeniowy, dlatego donica wielkościowo powinna być do nich dopasowana.

Gleba

Jeśli chodzi o podłoże dla lawendy to najlepiej sprawdzi się tu mieszanka torfu, wermikulitu i perlitu. Można zastosować także ziemię uniwersalną wysokiej jakości.

Pielęgnacja

Jak zostało już wspomniane lawenda nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest jednak to, aby na bieżąco ją podlewać i obcinać zżółknięte kwiaty kiedy widzimy, że pod nimi rozwijają się nowe, piękne, dorodne kwiatostany. W ten sposób zapewnimy roślinie dłuższą żywotność.

Przycinanie

Warto również pamiętać o prawidłowym sposobie przycinania co wbrew pozorom wcale nie jest proste. Faktyczne zabiegi pielęgnacyjne rozpoczynamy w momencie kiedy roślina osiągnie wiek około półtorej roku. Wówczas wszystkie łodygi zaczynamy obcinać na wysokości trzeciego węzła.

Pamiętaj!

Lawenda ma kilka okresów kwitnienia. To oznacza, że nie będzie rodziła kwiatów przez cały rok. Jednak to, co wyróżnia ją od innych roślin to przede wszystkim zapach liści, które także roztoczą aromatyczną woń w Twoim mieszkaniu.

Aby w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości lawendy możesz regularnie sporządzać z niej lecznicze herbaty, nalewki lub dodawać ją do posiłków jako przyprawę a jednocześnie również dekorację. Jej słodki zapach szybko pomoże pozbyć Ci się lęków, stresu, bezsenności oraz nawracających migren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *