Paulinia guarana

Paulinia guarana – właściwości lecznicze, zastosowanie

Paulinia guarana (Paullinia cupana) nazywana jest potocznie guaraną. Jej nazwa wywodzi się od napoju przyrządzanego przez plemię Guarani. Napój ten wyróżnia kwaśny smak i energetyzujące działania. Roślina jednak ma wiele więcej właściwości, zwłaszcza leczniczych, zawiera w sobie spora dawkę kofeiny.

Właściwości lecznicze guarany

Paulinia guarana słynie z właściwości odchudzających i pobudzających. Kofeina sprzyja przyspieszeniu spalania się tłuszczu w organizmie oraz pobudza układ krążenia. Niestety nie istnieją jednoznaczne badania i dowody wskazujące na efekt odchudzający guarany, mimo to wiele osób ufa plemiennym podaniom i stosuje guaranę jako specyfik na odchudzanie. Jeśli chodzi o pobudzenie, guarana działa energetyzująco dzięki kofeinie stymulującej układ nerwowy.

Wspomagająco działają teobromina i teofilina zawarte w nasionach guarany. Maksymalizują one wydzielanie się adrenaliny oraz serotoniny i dopaminy. Wraz z pobudzeniem jednak powodują przyspieszenie akcji serca i rozszerzają naczynia krwionośne, co może być niebezpieczne przy przedawkowaniu guarany.

Źródło kofeiny – paulinia guarana

Badania nad guaraną wykazują, że zawiera ona najwięcej kofeiny spośród roślin będących jej źródłem. Zawartość kofeiny to aż 4-6%, a to znacznie więcej niż zawiera kawa ze wskaźnikiem 2-3%. z uwagi na działanie kofeiny guarana stała się rośliną pożądaną przez fitoterapeutów jako środek na potencję, poprawę krążenia, pobudzenie itd. Poza kofeiną roślina ma tez działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, które jednak są przyćmiewane przez właściwości kofeiny. Nieoficjalnie mówi się też o guaranie jako leku zapobiegającym udarom i zawałom serca, aczkolwiek są to luźne teorie.

Zastosowanie surowca guarany

Guarana należy do roślin z rodziny mydleńcowatych, występuje powszechnie w Brazylii oraz w całym dorzeczu Amazonki. Kwitnie na biało drobnym kwieciem i owocuje w gronach. Surowcem leczniczym są nasiona. Wykorzystuje się je poza fitoterapią w produkcji piwa guaranowego. Najczęściej dostępna jest w postaci tabletek. Ekstrakty w kapsułkach są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich którym gorzko kwaśny smak guarany przeszkadza.

W postaci proszku stosuje się 1-2 łyżeczki na dobę. Niestety zmielone nasiona ciężko rozpuszczają się w wodzie, za to mogą służyć jako dodatek do sałatek, kanapki, czy jogurtu. Co ważne właściwości guarany nie są ulotne, można je poddawać obróbce cieplnej bez uszczerbku na zawartości. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek z guaraną, głównie na bazie herbaty, Yerba Mate oraz żurawiny.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zażywania guarany są wrzodu oraz refluks, cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza. Zakazane jest przyjmowanie preparatów z guaraną w ciąży i okresie laktacji. Do skutków ubocznych zażywania guarany należy między innymi kołatanie serca, niepokój i zaparcia, niemniej wystąpić mogą jedynie po przedawkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *