Planowanie ciąży a cukrzyca

Planowanie ciąży a cukrzyca – poziom cukru, na co zwrócić uwagę?

Planowanie ciąży a cukrzyca – to połączenie spędza sen z powiek wielu kobietom planującym powiększenie rodziny. Ciąża i cukrzyca nie muszą być jednak ryzykowną kombinacją. Przygotowując się do ciąży w odpowiedni sposób można zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Jeśli masz cukrzycę typu 1 lub typ 2  i myślisz o urodzeniu dziecka, możesz być zaniepokojona ryzykiem, o którym można poczytać na stronach i formach internetowych. Aby uspokoić umysł i nie popadać w nadmierny stres, zacznij się przygotowywać do ciąży odpowiednio wcześnie. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi i dokonywanie zdrowych wyborów w codziennym życiu przed zajściem w ciążę może pomóc w zapewnieniu dziecku najzdrowszego początku życia.

Planowanie ciąży a cukrzyca – zacznij od zaplanowania

Pierwszym krokiem w przygotowaniu do ciąży jest porozmawianie z lekarzem i omówienie z nim kluczowych kwestii związanych z dolegliwością. Podczas tej wizyty lekarz:

  • zrobi test HbA1, aby dowiedzieć się, czy twoja cukrzyca jest kontrolowana na tyle dobrze, abyś przestała stosować kontrolę urodzeń i zaczęła starać się o ciążę
  • zbada krew i mocz pod kątek związanych z cukrzycą powikłań
  • zbada Cię pod kątem problemów związanych z cukrzycą
  • zmierzy ciśnienie krwi
  • wykluczy choroby tarczycy (jeśli masz cukrzycę typu 1)
  • zbada poziom cholesterolu i poziomy tłuszczu we krwi zwane trójglicerydami
  • zaleci badanie wzroku w celu wykluczenia jaskry, zaćmy i retinopatii

W zależności od stopni zaawansowania choroby może on zalecić np.:

  • Zmianę leków. Jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwcukrzycowe, może zaistnieć potrzeba przejścia na leki bezpieczniejsze w stosowaniu w ciąży lub inne zmiany w planie leczenia cukrzycy przed rozpoczęciem ciąży. Jeśli masz również wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), twoje leki na ciśnienie krwi będą musiały zostać poddane analizie. Niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi – nie są zalecane w czasie ciąży.
  • Leczenie w określonych warunkach. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub objawy choroby serca, oczu, nerwów lub nerek lub inne powikłania cukrzycy, które mogą być nasilone przez ciążę, przygotowanie do ciąży może obejmować leczenie tego stanu jeszcze przed poczęciem.Konsultacje ze specjalistami. Lekarz może zaproponować zaplanowanie wizyt u lekarza położnika, wychowawcy diabetologicznego, dietetyka lub innych specjalistów.

Skup się na kontroli poziomu cukru we krwi

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest najlepszym sposobem zapobiegania powikłaniom cukrzycy. Kiedy przygotowujesz się do ciąży, kontrola poziomu cukru we krwi jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Twój lekarz może chcieć przeanalizować poziom hemoglobiny A1C – odzwierciedlenie poziomu cukru we krwi w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy – przed zajściem w ciążę.

Mózg twojego dziecka, rdzeń kręgowy, serce i inne narządy zaczynają tworzyć się wkrótce po poczęciu, nawet zanim jeszcze dowiesz się, że jesteś w ciąży. Jeśli masz niedostateczny poziom cukru we krwi w najwcześniejszych dniach ciąży, zwiększa się ryzyko poronienia i ryzyko wad wrodzonych u dziecka – szczególnie tych wpływających na mózg, rdzeń kręgowy i serce.

Lekarz pomoże ci ustalić docelowy poziom cukru we krwi oraz wskaże również plan leczenia cukrzycy i rozważy wszelkie zmiany, które mogą być konieczne, aby go poprawić. Celem jest utrzymanie poziomu cukru we krwi tak blisko normy, jak to tylko możliwe.

Planowanie ciąży a cukrzyca – utrzymaj zdrową dietę

Twoja dieta cukrzycowa prawdopodobnie zawiera dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych. Podczas przygotowywania do ciąży możesz jeść te same pokarmy. Jeśli masz problemy z utrzymaniem poziomu cukru we krwi w docelowym zakresie lub chcesz stracić zbędne kilogramy przed zajściem w ciążę, skonsultuj się z dietetykiem, który może pomóc ci dostosować plan posiłków do twoich potrzeb w tym kluczowym okresie.

Aby uzyskać zalecaną ilość witamin, szczególnie kwasu foliowego zażywaj witaminy zawierające kwas foliowy – najlepiej od kilku miesięcy przed poczęciem. Staraj się osiągnąć idealną wagę ciała przed zajściem w ciążę . Jeśli masz kilka dodatkowych kilogramów, ich utrata pomoże zapobiec powikłaniom cukrzycy. Jeśli masz niedowagę, dodanie paru kilogramów może zmniejszyć prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o niskiej wadze.

Planowanie ciąży a cukrzyca – bądź aktywna

Aktywność fizyczna jest kolejnym ważnym elementem planu leczenia cukrzycy. Wybierz aktywności, które lubisz, takie jak spacery, pływanie lub jazda na rowerze stacjonarnym, i spraw, aby stały się częścią codziennej rutyny.Zalecane jest co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności tlenowej. Jeśli do tej pory nie byłaś aktywna, zacznij powoli i buduj stopniowo swoją wydolność tlenową.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna wpływa na poziom cukru we krwi. Sprawdź poziom cukru we krwi przed i po każdej aktywności, szczególnie jeśli bierzesz insulinę. Przed ćwiczeniem możesz potrzebować zjeść przekąskę, aby zapobiec obniżeniu poziomu cukru we krwi. Jeśli używasz pompy insulinowej, konieczne może być dostosowanie podstawowej dawki w okresie ćwiczeń.

Planowanie ciąży a cukrzyca – naucz się walczyć ze stresem

Kiedy przygotowujesz się do ciąży, staraj się utrzymywać stres pod kontrolą. Zbyt duży stres może wpływać na poziom cukru we krwi i utrudniać dbanie o siebie i swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *