Śluz w ciąży

Śluz w ciąży – Czy śluz w ciąży powinien niepokoić?

Śluz w ciąży jest normalny. W trakcie ciąży możesz mieć poczucie stałej wilgoci. Potrzebne staje się stosowanie wkładek higienicznych na co dzień. Poniektóre panie, oglądając nadmiar wydzieliny, denerwują się, iż maja upławy w ciąży. Dość niezasłużenie. Wytwarzanie śluzu szyjkowego w okresie ciąży nie zanika. Jednakże należy obserwować jego charakter. Śluz o przykrym zapachu, o nietypowym odcieniu (brązowy śluz w ciąży, różowy śluz w ciąży, żółty śluz w ciąży) może być objawem rozwijającej się w pochwie choroby, jaka w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla dziecka, i również dla przebiegu porodu.

Śluz w ciąży – charakterystyka

Omawiany śluz w ciąży w narządach rozrodczych kobiety jest bardzo istotny. Chroni on drogi rodne w stanie właściwego zwilżenia, przeciwdziała tarciom podczas stosunku płciowego, jest naturalną barierą osłonową dla organów płciowych oraz pomaga w przenoszeniu plemników podczas zapłodnienia. W okresie ciąży ilość śluzu usuwanego z pochwy podnosi się, co jest połączone z większą aniżeli zazwyczaj produkcją estrogenów i zwiększonym przepływem krwi w strefie organów rozrodczych. W okresie ciąży śluz pełni niezwykle istotną rolę osłonową, chroniąc drogi rodne ciężarnej przed bakteriami oraz wirusami, jakie są zarzewiem chorób.

Pierwsze symptomy ciąży – śluz na początku ciąży a przed okresem

Śluz w pochwie jest naturalnie poprzez cały cykl miesiączkowy oraz po zajściu w ciążę. Jego wygląd oraz konsystencja zmieniają się zależnie od dnia cyklu. W okresie dni płodnych można zaobserwować dużo wodnistego oraz elastycznego śluzu, jaki ma za zadanie uprościć zapłodnienie. Jeśli do niego dojdzie, może nastąpić wytwarzanie większej aniżeli zwykle ilości śluzu (tenże wczesny symptom ciąży nie występuje u wszystkich przyszłych matek). Niejednokrotnie ma to miejsce u pań, jakie zaczęły się starać o dziecko, pomimo iż nie doszło do zapłodnienia, więc nie jest to pewny współczynnik zajścia w ciążę. Zdarza się, iż kobiety, jakie zwykle mają niezwykle dużo śluzu przed krwawieniami miesiączkowymi, zauważają szczególną suchość po tymże, jak doszło do zapłodnienia. Obecność oraz ilość śluzu na początku ciąży jest sprawą osobistą.

Śluz w ciąży – czemu występuje?

Wzmożona ilość śluzu w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, o ile nie towarzyszą mu pozostałe niebezpieczne symptomy, jakie mogą informować np.: o infekcjach. Wzmożona ilość śluzu w ciąży to podstawowa cecha dla owego czasu. Ma on zabezpieczać zarodek przed skażeniami. Upławy powinny mieć odcień mlecznobiały, natomiast po wyschnięciu na bieliźnie nieco żółtawy. Śluz nie winien mieć również brzydkiego, przykrego zapachu. Wydzielina winna być rzadka, wodnista, lecz czasami może się zdarzyć bardziej gęsta, kremowa oraz jest to także zupełnie normalne. Kobieta w tymże czasie musi się do tego przyzwyczaić, zmieniać niejednokrotnie wkładki higieniczne i bawełnianą bieliznę. Niezwykle istotną funkcję gra również higiena intymna.

Śluz w ciąży – jaki winien być

Rola śluzu nie kończy się na zapłodnieniu. Pomimo udanego poczęcia, śluz szyjkowy wciąż jest – ma on za zadanie zabezpieczyć ciężarną przed chorobami pochwy, natomiast tymże samym – uchronić także dziecko. Ze śluzu występuje czop, jaki zamyka szyjkę macicy oraz broni dostępu do rozwijającego się płodu. Przed samym porodem czop naturalnie odchodzi, otwierając tymże samym drogę dziecku na świat. Typowym zjawiskiem jest to, iż śluz w ciąży jest poprzez większą część owego czasu dosyć duży, natomiast konsystencją przypomina śluz płodny. Może być on przezroczysty bądź nieco biały, i chociażby jasnożółty. Jego zapach jest właściwie neutralny.

Co znaczy brunatny śluz w ciąży?

Gdy pojawi się u ciebie brązowy śluz, powinnaś natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Brązowe ubarwienie śluzu może znaczyć, iż znajduje się w nim krew. Także śluz z widoczną krwią jest złym symptomem, wskazującym na to, iż ciąża nie przebiega dobrze. Krwawienie z dróg rozrodczych w okresie ciąży może być połączone z niewłaściwym rozwojem dziecka bądź kłopotami z łożyskiem. Małe plamienia mogą się pojawiać oraz nie muszą od razu wskazywać na coś niedobrego, lecz zawsze należy poinformować o nich specjalisty prowadzącego ciążę.

Śluz w ciąży – nieprawidłowości

Odpowiedni śluz w ciąży winien być bezwonny oraz biały bądź żółty. Jest to typowy symptom ciąży, jaki nie winien wywoływać u ciężarnej strachu. Tymczasem już zielony, brązowy śluz w ciąży może wskazywać wady. Choroby dróg rozrodczych, jakie okazują się tymże, iż śluz w ciąży zmieni własny odcień oraz zapach to dla przykładu grzybica pochwy, waginoza bakteryjna lub rzęsistkowica. Nie jedynie sam śluz w ciąży o niewłaściwej gęstości jest powodem do strachu, lecz również plamienia w ciąży. Gdy w pierwszym trymestrze śluz w ciąży zawiera zabarwione upławy to niezbędna jest konsultacja u specjalisty, gdyż mogą one oznaczać dla przykładu deficyt hormonów tarczycy. Niestety śluz w ciąży z dodatkiem krw może być symptomem niewłaściwej implantacji płodu. Tymczasem w ostatnim etapie ciąży plamienia mogą być objawem problemów z łożyskiem dla przykładu jego odklejenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *