5 porcji warzyw i owoców

5 porcji warzyw i owoców – jak zrealizować 5 porcji?

5 porcji warzyw i owoców każdego dnia to nie tylko kampania edukacyjna ale wskazanie dietetyków poparte badaniami. Niestety niewiele osób wdrażają tak zdrowe nawyki żywieniowe. Warto wiedzieć jak można przemycić warzywa i owoce w diecie, jak gotować, by jeść ich więcej i częściej.

5 porcji warzyw i owoców

Dlaczego jeść warzywa i owoce większość z nas doskonale wie i nie kwestionuje tej potrzeby. Owoce i warzywa to bogactwo minerałów, witamin i fitoskładników, zapewniają nam zdrowie i siły, energię, poprawiają nastrój, minimalizują ryzyko chorób. To właśnie na tych produktach jest oparta dieta śródziemnomorska, uchodząca za najzdrowszą na świecie.

Również Azjaci jedzący sporo warzyw i owoców w swym menu mniej chorują. Pamiętajmy że dieta warzywno-owocowa to także błonnik, beta karoten, czyli te substancje dzięki którym pięknie i młodo wyglądamy, chudniemy i wzmacniamy odporność. Większość warzyw i owoców zawiera 80-90% wody, co sprzyja odchudzaniu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. Owoce winny stanowić dwie z pięciu porcji każdego dnia. Mimo iż owoce są zdrowe to nie należy z nimi przesadzać, bowiem zawierają mnóstwo cukru, jaki nas tuczy.

Jak wymierzyć co ile waży i czy zjadamy odpowiednią tego porcję?

Jak wymierzyć porcję, co ona oznacza? Matematycznie jedna porcja to 80-100g, tymczasem dobrze zauważyć że tyczy się to świeżych warzyw i owoców, gotowanych i mrożonych. Za to suszone owoce w ilości 20g to właśnie jedna porcja. Co więcej czy piec porcji oznacza piec posiłków o różnych porach dnia? No właśnie, niekoniecznie. Jedząc dużego grejpfruta nie musisz go dzielić na dwa posiłki.

Zjadając go na raz zapewniasz sobie dwie porcje owoców na dzień. Również przyrządzając sałatkę czy inne danie możesz użyć owoców i warzyw jednocześnie co spełni dwie porcje, czy nawet więcej za jednym zamachem. Optymalnym nawykiem jest zjadanie do każdego posiłku owocu lub warzywa. Ale dla zrealizowania pięciu porcji w ciągu dnia nie jest to konieczność. Nie liczy się też forma, bowiem można zjeść jabłko jak i wypić z niego sok.

5 porcji warzyw i owoców – uwaga!

Ziemniaki nie stanowią porcji warzyw, są one liczone osobno.

5 porcji warzyw i owoców – jak zrealizować 5 porcji?

Warto w tym celu przygotować jadłospis niczym w restauracji. W ten sposób będziemy mieli podgląd na to co jemy przez cały dzień i które posiłki wymagają modyfikacji. Tymczasem do śniadania wystarczy plaster pomidora i ogórka, na drugie śniadanie jedno jabłko, do obiadu pół papryki i kilka pieczarek pieczonych z ryżem.

Na podwieczorek koktajl z arbuzem i miętą a na kolację sałatka z brokuła z jajkiem i serkiem feta. Smacznie, zdrowo i pełnowartościowo. Wydaje się niewiele, a jednak licząc gram do grama uzbiera się pełne piec porcji warzyw i owoców jakie powinniśmy w jadłospisie uwzględnić. Nie bój się o monotonie, bowiem wybór jest ogromny i kompozycji posiłków bez liku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *