Odmrożenie stóp

Odmrożenie stóp – Jak sobie poradzić z odmrożeniem stóp?

Odmrożenie stóp niezwykle niejednokrotnie występuje, kiedy mamy bardzo srogie zimy. Zimą, kiedy temperatury schodzą poniżej zera, łatwo o odmrożenie. Mało jednakże osób wie, jak dobrze postępować w wypadku, kiedy własna skóra szczypie, jest zaczerwieniona oraz zaczyna drętwieć.

Czym są odmrożenia?

Odmrożenia są krótkimi bądź odwracalnymi zniszczeniami tkanek na tworzenie, jakich wpływa temperatura mająca poniżej zera stopni Celsjusza (choć odmrożenia mogą występować chociażby przy temperaturze powyżej zera). Niska temperatura hamuje obieg krwi w naczyniach krwionośnych, w jaką zaopatrywane są pomiędzy innymi skóra i mięśnie. Odmrożenie wywołuje pełne bądź tymczasowe uszkodzenie oziębionych partii ciała. Powstawanie odmrożeń pobudza noszenie przemoczonych butów, pozostawanie pod wpływem alkoholu, i chociażby głód oraz przemęczenie.

Odmrożenia – proces powstawania

W efekcie narażenia skóry na niską temperaturę dochodzi do automatycznego skurczu naczyń oraz obniżenia dopływu krwi do konkretnego terenu skóry. W odizolowanych od krążenia naczyniach włosowatych dochodzi do powstawania małych zatorów i zamarzania wody w tkankach. Podczas odtajania wraca mikrokrążenie, lecz równocześnie dochodzi do wzrostu drożności naczyń, występowania obrzęków oraz kolejnych zatorów. Rezultatem owego jest odwarstwienie naskórka oraz tworzenie się odcisków, proste tworzenie ognisk martwiczych i niejednokrotnie dołączanie się zarażenia w tychże obszarach skóry.

Podstawy odmrożenia stóp

Odmrożenia są wyjątkową odpowiedzią skóry na niską temperaturę. Zimno samo w sobie jest niekorzystnym warunkiem dla organizmu, lecz w wypadku gwałtownej zmiany temperatury na gorącą może to skutkować odmrożeniem. Naczynia włosowate układu krwionośnego w stopach, jakie zostały poddane ochłodzeniu, podlegają znacznemu ściągnięciu się.

Symptomy odmrożenia

Początkowymi syptomami jest palenie oraz szczypanie skóry. W odmrożonych kończynach odczuwamy zimno. Nasze palce zamarzają, skóra staje się czerwona, chociażby z nieco purpurowym zabarwieniem. Następne stadium charakteryzuje się dużo poważniejszymi symptomami. Skóra wydaje się biała, spuchnięta. Jest twarda w dotyku. Mogą pojawić się odciski z roztworem bądź krwią. Najcięższy stopień odmrożenia jest wówczas, kiedy skóra nabiera ciemnego, niebieskiego odcienia, wdaje się martwica. To trudna sprawa, w efekcie której może dojść chociażby do amputacji odmrożonej partii ciała. Potrzebna będzie pomoc medyczna.

Co robić w wypadku wystąpienia symptomów odmrożenia?

Postępowanie z odmrożeniami zależy od wielkości zmian skórnych oraz głębokości naruszenia skóry. Nastąpienie zmian skórnych w formie odcisków lub owrzodzeń bądź obecność martwicy potrzebuje natychmiastowego zgłoszenia się na SOR. Nie winno się szybko ogrzewać oraz masować skóry. W warunkach szpitalnych wykorzystuje się sukcesywne ocieplanie poprzez zanurzanie w wodzie o temperaturze 35–40°C. Po przywróceniu właściwej temperatury ciała leczenie zmian skórnych jest zbliżone jak w wypadku poparzeń skóry. W odmrożeniach IV stopnia może dojść do amputacji kończyny bądź jej części. W wypadku odmrozin trzeba unikać zimna.

Odmrożenie stóp: leczenie

Po powrocie do domu zdejmuj buty oraz ogrzej stopy ciepłą (lecz nie ciepłą!) wodą. Rozgrzewaj organizm od wewnątrz, przyspieszając krążenie krwi herbatką z imbirem oraz miodem. Gdy stopy się ogrzeją, przykryj je delikatną tkaniną, natomiast naruszone miejsca na skórze zabezpiecz czystą gazą. Osoba z odmrożonymi stopami winna trzymać nogi powyżej serca oraz unikać chodzenia, aby ich nie obciążać.

Po odzyskaniu czucia można trzeć maść ichtiolową i wykorzystywać kompresy z letniej oliwy bądź smarować odmrożone miejsca maścią z arniką (jedynie na zdrową skórę). Poleca się również doustne wykorzystywanie środków z rutyną, jakie usprawniają stan naczyń krwionośnych. Odbudowaniu właściwego krążenia pomogą naprzemienne chłodne oraz ciepłe kąpiele. Uniknięcie odmrożeń jest ciężkie, ponieważ w okresie mrozów z przyjemnością wchodzimy z zimna do ciepłego pomieszczenia. Należałoby unikać bezpośredniego kontaktu odmrożonych stóp z gorącym powietrzem. Odmrożenie niejednokrotnie zanika instynktownie, gdy natomiast towarzyszy ci ból, skontaktuj się ze specjalistą.

Jakie uszkodzenia występują pod wpływem odmrożenia?

Cechą rozpoznawalną jest spowodowane mrozem lokalne schorzenie w krążeniu krwi w skórze oraz w formie tkanek instynktownych. Niska temperatura obniża ponieważ przepływ krwi poprzez zmrożone partie ciała – wskutek czego dochodzi do odwodnienia, enzymatycznego naruszenia oraz finalnie śmierci komórek skóry. We współzależności od stopnia odmrożenia ma miejsce stałe bądź przemijające uszkodzenie skóry oraz tkanek podskórnych. W ciężkich wypadkach, przy głębokim zamrożeniu tkanek, może dojść do trwałego naruszenia głębiej leżących naczyń krwionośnych, mięśni oraz tkanki nerwowej.

Czy możliwe jest pełne wyleczenie odmrożenia?

Odmrożenia I stopnia przechodzą instynktownie, natomiast odmrożenia większych stopni mogą za sobą nieść stałe pokłosia. Skóra w miejscach po odmrożeniu może wykazywać tendencję do owrzodzeń. Pacjenci z zajęciem głębszych form są narażeni na stratę kończyny. W odmrozinach jest zła tolerancja zimna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *