Zapalenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie zatok szczękowych nie należy do przypadłości, z którymi spotykamy się często. Jego objawy łatwo pomylić z przejawami innych dolegliwości.

Powoduje jednak bardzo uciążliwe bóle utrudniające normalne funkcjonowanie oraz dyskomfort. Jak rozpoznać początki zapalenia? Jak zapobiegać i leczyć?

W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest zapalenie zatok szczękowych?

Zatoki szczękowe znajdują się nieopodal górnych zębów, które co za tym idzie mają na nie duży wpływ.

Niewyleczone zęby mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego, który obejmie obszar zaczynający się już od korzeni tzw. ósemek aż do dwójek, dno oczodołu oraz jamę nosową. Zatoki szczękowe maja budowę, która utrudnia usuwanie zalegającej wydzieliny.

Wszystkie schorzenia i czynniki zewnętrzne, które utrudniają ewakuację wydzieliny z zatok, sprzyjają stanom zapalnym.

Obrzęk, gromadząca się wydzielina, uporczywy ból to jedne z czynników charakteryzujących zapalenie zatok szczękowych.

Przyczyny powstawania zapalenia zatok szczękowych.

Jak już wcześniej wspominaliśmy jedną z przyczyn może być niewyleczony ząb oraz taki, który został wyrwany z górnej szczęki.

Często przypadłość wywołać może zapalenie samego zęba, które z czasem rozprzestrzenia się w jamie ustnej i zaczyna obejmować większe partie szczęki .

Powikłania po leczeniu kanałowym, które występują w sytuacji gdy podczas poszerzania kanałów dentysta przebije się do zatoki.

Oprócz przyczyn stomatologicznych należy wspomnieć o zwykłych infekcjach układu oddechowego. Infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne, które są uporczywe szczególnie o tej porze roku, są przyczyną powstawania zapalenia zatok szczękowych w większości przypadków.

Zwykły katar, przeziębienie czy grypa może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje. Dlatego należy dbać by wszystkie drobne dolegliwości zostały wyleczone do końca.

Inne przyczyny to m.in:

 • alergiczny nieżyt nosa,
 • astma oskrzelowa,
 • wady anatomiczne zatok,
 • polipy.

Objawy zapalenia zatok szczękowych.

Typowo zębowe zapalenie zatok szczękowych rozwija się po jednej stronie twarzy. Tam też wyczuwalny jest ból.

Inne odmiany zapalenia przejawiają się większą liczbą dolegliwości. Ogólne objawy mogą być niepozorne. Podwyższona temperatura, osłabienie i brak apetytu charakteryzują wiele chorób. Ciężko więc rozpoznać ,że dokucza nam właśnie ten rodzaj zapalenia.

Towarzyszy mu jednak dokuczliwy, rozpychający ból głowy, zatok oraz oczodołów, które utrudniają wykonywanie różnych czynności, gdyż nasila się przy wysiłku fizycznym (nawet przy schylaniu i podczas kaszlu). Pojawia się także obrzęk błony śluzowej nosa oraz policzków. Powstaje wydzielina , którą ze względu na ból, ciężko usunąć. Zaobserwować możemy także wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z ust i zaburzenia węchu.

Jak leczyć zapalenie zatok szczękowych?

Postępowanie w przypadku leczenia zależne jest od przyczyny, która spowodowała zapalenie.

 • Jeżeli zapalenie powstało na skutek działania bakterii, lekarz zapewne zaleci zażywanie antybiotyku.
 • Leki przeciw gorączkowe i przeciw zapalne, krople do nosa a także płukanie solą fizjologiczną (lub wodą morską) polecane są w przypadku leczenia objawowego przeznaczonego dla infekcji na tle wirusowym.
 • W przypadku bardzo silnego bólu lekarz może uśmierzyć go za pomocą nakłucia czyli tzw. punkcji.

Powikłania.

Zapalenie zatok szczękowych z pozoru może nie wydawać się niczym groźnym, jednak zdecydowanie nie należy go lekceważyć.

Niewyleczona choroba może prowadzić do przykrych konsekwencji, które z pewnością będą o wiele bardziej uciążliwe.

Najbardziej narażone są osoby zmagające z przewlekłą odmianą dolegliwości.

Możliwe powikłania:

 • zapalenie kości, szpiku kostnego ścian zatoki,
 • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych lub mózgu,
 • powstanie ropni mózgowych,
 • zapalenie oczodołu.

Większe ryzyko na zachorowanie na zapalenie zatok szczękowych mają w szczególności nałogowi palacze oraz osoby uprawiające sporty wodne (pływanie).

One w szczególności powinny obserwować swój organizm aby jak najszybciej wyłapać pierwsze objawy przypadłości.

Nie należy lekceważyć objawów, tylko niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania badań kontrolnych. Poza nimi specjalista zlecić może także rynoskopię przednią, polegającą na obejrzeniu błony śluzowej nosa oraz ujścia zatok za pomocą wziernika. Badania obrazowe zalecane są w przypadku gdy zapalenie nie jest jednorazowe, lecz staje się powtarzalnym problemem. Wtedy należy wykonać RTG zatok lub tomografię głowy.

Po wykonaniu niezbędnych badań lekarz dobierze odpowiednią kurację, dostosowaną do przyczyny powstania stanu zapalnego.

Należy także pamiętać, że na powikłania najbardziej narażone są osoby cierpiące na przewlekłą odmianę choroby, gdyż w przypadku tej odmiany ciężko zaobserwować jej jakiekolwiek przejawy. Często pacjenci latami nie wiedzą co jest powodem ich złego samopoczucia. Szukają powodów nie podejrzewając,że sprawcą mogło być zwykłe zapalenie. Zalecamy więc by nie leczyć się samodzielnie, domowymi sposobami lecz od razu udać się do specjalisty, który z pewności postawi odpowiednią diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *