Kask rowerowy

Kask rowerowy – jaki kask rowerowy wybrać? Kompletny poradnik

Jaki kask rowerowy kupić to dobre pytanie, bowiem bezpieczeństwo jest niezmiernie ważne. Kask powinien być dobrze dopasowany do kształtu i wielkości głowy, wówczas jest nie tylko wygodny ale i bezpieczny. Istotne jest aby był wytrzymały, dobrze chronił głowę, jednak nie był zbyt ciężki.

Kask rowerowy – wybierz odpowiedni

Na rynku jest wiele kasków rowerowych, jednak z reguły patrzymy nie na ich jakość a na to czy są kolorowe, maja modny fason, względnie kupujemy ten który ma atrakcyjną cenę. Kask rowerowy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty, zarówno tego co jeździ na rowerze po górskich szlakach jak i parkowych ścieżkach. Szczególnie ważne jest to aby dzieci nosiły kaski. Urazy głowy mogą mieć poważne konsekwencje a przy jeździe na rowerze nie trudno o utratę równowagi i wypadek.

Kask rowerowy – stosowny kask

W sklepach mamy do wyboru kaski różniące się konstrukcją i swym przeznaczeniem. Mimo iż wszystkie są dla rowerzystów to różnią się kaski do jazdy miejskiej jak i wyczynowej. Ponadto asortyment dzieli się na kaski dla kobiet i mężczyzn, dzieci. Dzięki temu nie musimy się obawiać o to że kask nie będzie na nas pasował. Wybór modelu winien uwzględniać wygodę, bezpieczeństwo, wytrzymałość, jak też przeznaczenie kasku.

Wyróżnia się cztery podstawowe typy kasków. Kask MTB jest najpopularniejszym rodzajem, który został zaprojektowany do jazdy sportowej na rowerze górskim. Cechą wyróżniającą go jest daszek przeciwsłoneczny oraz otwory wentylacyjne.

Drugim typem kasku jest kask szosowy przeznaczony na trudniejszy teren. Kask ten pozbawiony jest daszku z przodu. Trzeci rodzaj to kask miejski. Wyróżnia go mniej opływowy kształt oraz większa ilość elementów odblaskowych przykuwających uwagę.

Kolejnym typem jest kask orzeszek o solidnej konstrukcji. Najlepiej on chroni głowę przed urazem, jednak ma też wady takie jak brak opływowego kształtu, otworów wentylacyjnych i lekkości produktu. Ostatnim rodzajem jest kask full face. Przeznaczony dla rowerzystów uprawiających ekstremalnie wyczynową jazdę. Zasłania on twarz i przypomina kask motocyklowy.

Kask rowerowy – cechy kasku

Kupując kask rowerowy należy zwrócić uwagę na to z czego jest wykonany, i jak jest wykonany, czy posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa, czy jest przewiewny, wygodny, lekki. Istotne znaczenie ma materiał zewnętrzny. Im jest on twardszy tym lepsza ochrona. Zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne, w bardziej profesjonalnych modelach powłoka ceramiczna.

Dobry kask powinien stawiać opór naszemu naciskowi rak, nie może być on elastyczny. Nie bez znaczenia jest też materiał wyściółki wewnątrz. Winna być to miękka gąbka lub pianka. Dobrze jest wówczas gdy kask posiada wkładkę antyalergiczną i antybakteryjną, odprowadza ona wilgoć na zewnątrz pozbywając przykrego zapachu potu. Kask rowerowy powinno się tez łatwo czyścić.

By komfort noszenia był dobry istotna jest wentylacja, która zapobiega poceniu się. Otwory winny być zabezpieczone siateczką, co zapobiega wnikaniu do kasku owadów, insektów. By kask był bezpieczny otworów nie powinno być więcej jak 3-4.

Kask rowerowy – rozmiar kasku

Bardzo ważny jest rozmiar kasku. Uniwersalne regulacje kasku to nie wszystko. Trzeba wiedzieć jak dopasować rozmiar. Pokrętłem z tyłu kasku należy dopasować obwód jak również kształt kasku do czaszki. Idealnie dopasowany kask powinien przylegać do głowy, ale nie uciskać jej. Ponadto kaski występują w rozmiarówce tożsamej z ubraniami. W zakresie rozmiary np. M możemy regulować kask o 3-4 cm w obwodzie.

Dlatego też warto jest przymierzyć kask. Nie zawsze rozmiar z metki będzie pasował na nasza głowę. Przednia część kasku powinna znajdować się nieco nad brwiami i nie odkrywać czoła. Dobrze dobrany model nie przesuwa się na boki i nie spada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *