Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Ból w nadbrzuszu – zapalenie płuc, choroby serca i tarczycy, cukrzyca

Ból w nadbrzuszu może zwiastować rozmaite problemy zdrowotne, od całkiem błahych po bardzo poważne. Jeśli dolegliwości nie mijają a wręcz się nasilają nie zwlekaj z konsultacją medyczną. Z pewnością nie zaszkodzi a być może pozwoli zdiagnozować stosunkowo wcześnie problem wymagający leczenia.

Ból w nadbrzuszu

Ból może być usytuowany z prawej lub lewej strony. Jego przyczyny mogą być różne. Zwykle ulokowany w górnej części brzucha wskazuje na problemy gastryczne, jednak niekoniecznie. Opisując dolegliwości lekarzowi warto wspomnieć o towarzyszących dolegliwościach bowiem wespół mogą dać pewien trop poszukiwań diagnozy.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Bardzo ważne jest czy ból pojawia się w nocy, czy jest kłujący oraz czy bolą nas też plecy. Te wszystkie z pozoru nieistotne objawy są ważne dla zdiagnozowania przyczyn bólu i wyleczenia. Przyczyną bólu może być zarówno chora tarczyca jak i cukrzyca a nawet choroba niedokrwienna serca.

Ból w nadbrzuszu – układ pokarmowy

Najczęściej przyczyna bólu w nadbrzuszu to choroba okładu pokarmowego, zaburzenia trawienia, refluks itp. Jedną z przyczyn często diagnozowanych jest refluks przełyku. Wówczas odczuwać możemy pieczenie w mostku, odbijanie i zgagę. Najczęściej dolegliwości pojawiają się w pozycji leżącej i podczas schylania się.

Wśród przyczyn jest też zgaga, zapalenie żołądka, wrzody oraz rak żołądka. Przy tym ostatnim objawami są także wymioty, krew w stolcu, spadek wagi. Przyczynami bywa też zapalenie trzustki, choroby dróg żółciowych i marskość wątroby.

Ból w nadbrzuszu – cukrzyca

Cukrzyca nieleczona może prowadzić do powikłań dlatego nie lekceważ jej podejrzenia. W wyniku cukrzycy ulec mogą uszkodzeniu nerwy i dojść do gastroparezy co objawia się zaburzeniami opróżniania żołądka.

Ból w nadbrzuszu – schorzenia tarczycy

Wydawać by się mogło iż bóle w nadbrzuszu nie mogą mieć nic wspólnego z tarczycą położoną od brzucha stosunkowo daleko. Tymczasem gastropareza może być powodowana przez niedoczynność tarczycy i dlatego bolec nas może nadbrzusze.

Ból w nadbrzuszu – choroby serca

Choroba niedokrwienna serca to również przyczyna bólu w nadbrzuszu. Ból wynika z martwicy tętnic wieńcowych. Odczuwa się wówczas ból klatki piersiowej w czasie stresu lub pod wpływem działania zimnego powietrza.

Niestety ból w nadbrzuszu może też zwiastować zawał serca i składać się na tzw. maskę brzuszną zawału. Jest to zespół nietypowych objawów zawału serca. Maska brzuszna zawału serca charakteryzuje się bólem nadbrzusza (głównie pod prawym łukiem żebrowym), przy czym ból ten jest łagodniejszy niż ten w przebiegu klasycznego zawału serca, nudnościami i wymiotami.

Ból w nadbrzuszu – zapalenie płuc

Zapalenie płuc również może objawiać się bólem w nadbrzuszu. W początku choroby objawy są podobne do grypy, z czasem dochodzi ból w nadbrzuszu promieniujący do klatki piersiowej oraz dreszcze, gorączka, kaszel i świszczący oddech.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *