bakalie

Bakalie – kaloryczność, figi i daktyle, kokosy, orzeszki ziemne

Bakalie są traktowane jako przekąski, jak i dodatki gastronomiczne, głównie w cukiernictwie. Zalicza się do nich suszone rodzynki, śliwki, morele i inne owoce. Z natury są one słodkie, stad też mogą być spożywane zamiennie ze słodyczami. Ponadto do bakalii wliczają się również orzechy laskowe, włoskie, arachidowe oraz nerkowca. Te ostatnie świetnie zastępują chipsy.

Bakalie – kaloryczne dodatki

Bakalie są polecane jako przekąska dodająca energii. Zawierają one spore dawki kalorii, stad też nawet niewielka garść suszonych owoców doda nam siły. Będąc na diecie odchudzającej należy spożywać je racjonalnie, mimo iż są bardzo zdrowe. Zaletą bakalii jest cukier pochodzenia naturalnego. Nie musimy ich dosładzać, by nam smakowały. W szczególności orzechy są polecane w diecie jako składnik poprawiający wydolność umysłową, koncentrację i kreatywne myślenie.

Niestety maja one zasadnicza wadę jaką jest zawartość tłuszczu. Zaleta zarówno orzechów jak też suszonych owoców jest spora dawka błonnika w nich zlokalizowana. Pamiętaj, by bakalie zawsze przechowywać w suchym miejscu, gdyż bardzo szybko i łatwo pleśnieją. Dobrze jest je przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, by nie traciły aromatu, jakim się wyróżniają.

Najpopularniejsze bakalie

Wśród najbardziej znanych, cenionych i smacznych bakalii wymienić należy migdały, figi i daktyle, a także kokos. Z rodzimych bakalii możemy poszczycić się śliwkami suszonymi oraz morelami, czy orzechami. Jeśli jesteś alergikiem uważaj na orzechy, gdyż mogą uczulać. Niestety zdrowie bakalii jest dostępne dla wybranych. Przeciwwskazaniem do ich spożywania jest zespół jelita drażliwego oraz wrzody żołądka. Na bakalie, a w szczególności na figi, rodzynki i daktyle uważać muszą migrenowcy i osoby doznające często bólu głowy, gdyż to właśnie te bakalie mają predyspozycje do wywoływania bólów głowy (zawierają tyraminę).

Orzeszki ziemne, figi i daktyle, kokosy

Fistaszki kochamy wszyscy. Niewiele osób wie iż orzechy arachidowe należą do wspólnej grupy roślin z fasolą i soją. Stad ich rekordowa wśród orzechów zawartość białka (24g/100g). Największa wartość odżywczą mają fistaszki w łupinkach. Polecane są pod postacią masła orzechowego jak i oleju do smażenia. Podobnie kokos jest dostępny pod postacią masła oraz oleju.

Najczęściej jednak spotykamy go w postaci wiórków kokosowych. Kokos jest dobrym źródłem białka, zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, dlatego nie mogą go jadać osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu. O odmiennym bo słodkim smaku mamy za to daktyle. Często są glazurowane mają błyszczącą skórkę i wyglądają jak świeże. Owoc palmy daktylowej to obfite źródło błonnika, żelaza jak również miedzi.

Daktyle maja właściwości przeczyszczające oraz obniżające ciśnienie krwi. Ze wszystkich bakalii najwięcej błonnika zawierają figi. Są one niezawodne na zaparcia, ale niestety bardzo kaloryczne. Figi pomagają na wrzody żołądka, a sok z nich wzmacnia serce. Gotowane na mleku figi łagodzą kaszel i bóle gardła. Jako przekąska polecane kobietom w okresie menopauzy, bowiem stymulują metabolizm estrogenów.

Jedz świeże bakalie

Chcąc uzupełnić dietę w wartościowe przekąski nie jedz bakalii przetworzonych, a świeże. Niestety te dostępne w paczkach, pakowane zawierają sporo konserwantów, jakie niszczą ich właściwości, w imię dłuższego terminu do spożycia. W przypadku suszonych moreli, daktyli i rodzynek dodatkowo stosuje się gazowanie owoców dwutlenkiem siarki (E 220), by wyglądały estetycznie.

Jeśli zależy nam na jakości patrzmy na kolor owoców, wskazówkę stanowi też ich zapach. Słodki i owocowy zapach świadczy o ekologicznym pochodzeniu i procesie produkcji w odróżnieniu od siarczanów nadających kwasowość bakaliom. Niestety konserwanty obecne są również w kandyzowanych bakaliach. Można w nich znaleźć barwniki i emulgatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *