weganizm

Weganizm – czym jest weganizm? Zdrowa bezmięsna dieta, eliminacyjna

Weganizm jest nie tyle nowatorska dietą, co po prostu stylem życia. Zanim zdecydujemy się przejść na niego, warto poznać jego wpływ na zdrowie. Jak każda dieta eliminacyjna ma ona swoje wady i zalety.

Czym jest weganizm

Weganizm jest raczej stylem życia niż typową dietą, zalecaną na przykład osobom chcącym schudnąć. Wynika on nie tyle z chęci zmiany nawyków żywieniowych, ile wrażliwości na krzywdę zwierząt. Weganie w bardzo restrykcyjny sposób podchodzą do swojej diety. Nie tylko rezygnują z jedzenia mięsa, ale także wszelkich produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że nie jedzą na przykład miodu produkowanego przez pszczoły. Nie spożywają żadnego mleka ani jaj.

Co więcej – nie jedzą na przykład produktów z wykorzystaniem żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Ich powody są bardzo wzniosłe. Weganie nie akceptują żadnej formy wykorzystywania zwierząt dla własnego pożytku. Uważają, że nie ma potrzeby zabijać zwierząt, gdy można zdrowo żyć jedząc wyłącznie rośliny. Nie godzą się również na hodowlę zwierząt dla jaj, miodu, czy mleka. Nie akceptują również naturalnych futer ani skór zwierzęcych.

Dieta eliminacyjna

Spożywanie produktów zwierzęcych wiąże się z wieloma kontrowersjami. Z jednej strony są one cennym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Z drugiej zaś, zwierzęta z przemysłowych hodowli nie charakteryzują się mięsem dobrej jakości. Często karmione są hormonami powodującymi szybszy przyrost masy mięśniowej. Nawet u kur hodowanych dla jaj stymuluje się częstość znoszenia jaj. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość mięsa, jaj lub mleka. Częste spożywanie tych produktów nasyconych hormonami nie wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Wyeliminowanie ich z diety może więc korzystnie wpłynąć na zdrowie. Na przykład na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Eliminując produkty odzwierzęce eliminujemy też niestety dobre źródło białka i witamin z grupy B. Są one niezbędne do wzrostu, rozwoju mięśni i pracy układu nerwowego. Co więcej – witaminy B12 nie znajdziemy w żadnym produkcie roślinnym. Weganie muszą więc uzupełniać niedobory tej witaminy stosując suplementy diety.

Zdrowa bezmięsna dieta

Dieta eliminująca mięso jest bardzo dobra dla naszego układu krążenia. Zapobiega chorobom serca, zawałom oraz miażdżycy. Co ciekawe, eliminacja mięsa z diety pomaga pozbyć się przykrego zapachu potu! Ogólnie rzecz biorąc, weganizm jest dietą bardzo korzystną zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt. Największą wadą weganizmu są trudności w przygotowywaniu posiłków oraz stołowaniu się na mieście. Poza tym trudno jest dostarczyć z dietą roślinną odpowiedniej ilości kalorii. Weganie muszą jeść zatem częściej i w większej objętości niż mięsożercy.

Poza tymi drobnymi niedogodnościami, weganizm jest dietą bardzo pozytywnie wpływającą na organizm. Pomaga zmniejszyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Jest też doskonałą drogą do zrzucenia zbędnych kilogramów. Aby jednak organizm zaakceptował drastyczną zmianę diety, na weganizm należy przechodzić stopniowo eliminując produkty zwierzęce na rzecz zwiększonej podaży produktów roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *