Beta-karoten

Beta-karoten – prowitamina A a rak, działanie, źródła występowania

Beta-karoten, to inaczej prowitamina A. jest to związek poprawiający funkcjonowanie narządu oka, przyspieszający opalanie oraz wpływający na regenerację i nawilżenie skóry. Działanie beta-karotenu jest bardzo szerokie i niezbędne w ludzkim organizmie.

Działanie beta-karotenu

Dobrze wiedzieć jak działa beta-karoten i gdzie się znajduje, bowiem jest to związek którego niedobory powodują liczne komplikacje zdrowotne, jakich lepiej uniknąć. Związek ten należy do karotenoidów, czyli roślinnych barwników.

Z beta-karotenu wytwarzana jest przy udziale wątroby i enzymów trawiennych witamina A. Działanie beta-katorenu często kojarzone jest z opalaniem się. Przyczyną tego jest obecność beta-karotenu w większości preparatów przyspieszających opalanie i służących pielęgnacji skóry po kąpieli słonecznej. Część z beta-karotenu jest magazynowana w skórze i stanowi dodatkowy, w pełni naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Prowitamina A chroni nas przed przebarwieniami skórnymi oraz plamami, jakie mogą na niej wystąpić niekoniecznie w wyniku opalania się. Z uwagi na to oddziaływanie zaleca się picie szklanki soku marchwiowego co najmniej raz  w tygodniu, zwłaszcza latem. Marchew zawiera najwięcej spośród warzyw i owoców beta-karotenu, stąd też warzywo to polecane jest na poprawę cery. Mimo wszystko nie wolno przesadzać z zażywaniem beta karotenu, gdyż długotrwałe i nadmierne jego spożycie grozi zażółceniem skory tzw. karotenodermią. Nie jest to schorzenie szkodliwe, ale niewskazane.

Beta karoten i nowotwory

Beta-karoten należy do przeciwutleniaczy sprzyjających hamowaniu rozwoju komórek rakowych. Co za tym idzie beta-karoten ma działanie antynowotworowe. Badania naukowe dowiodły, iż beta karoten wykazuje skuteczność w profilaktyce nowotworowej, obniżając ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, pęcherza i przełyku.

Źródła występowania beta-karotenu

Szukając beta-karotenu musimy go poszukiwać w roślinach, nie tylko w  marchewce. Jest on obecny w dyni, brzoskwiniach, morelach i pomidorach, a także w papryce, pomarańczy, brokułach i szpinaku, mimo iż nie są one ani czerwone ani pomarańczowe. Spożywanie beta-karotenu obniża cholesterol, co za tym idzie beta-karoten działa przeciwmiażdżycowo oraz chroni serce i układ krążenia przed niewydolnością.

Działanie na wzrok

Substancja ta dba o jakość wzroku i kondycję oka. Pomaga w leczeniu tzw. kurzej ślepoty, kiedy dopada nas niedowidzenie o zmierzchu. Witamina A której jest półproduktem jest składnikiem barwnika wzrokowego, który umożliwia widzenie w półmroku stąd działanie beta-karotenu. Zmniejsza on ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, hamuje rozwój kseroftalmii i blokuje rozwój zaćmy.

W ciąży

Beta-karoten jest stosunkowo niebezpieczny w ciąży. Jego nadmiar źle wpływa na rozwój płodu. Dlatego przedawkowanie beta-karotenu nie prowadzi do przedawkowania witaminy A. Tym samym nie jest to problem dla kobiet w ciąży. Mimo to warto zawsze zasięgnąć porady lekarskiej jeżeli nurtują nas wątpliwości.

Beta-karoten w kosmetyce

Beta-karoten przyspiesza proces regeneracji skóry dzięki czemu kojarzy się z jej odmłodzeniem. Pobudza on budowę włókien kolagenowych, które redukują zmarszczki. Chroni również przed fotostarzeniem się skóry, a także zapobiega powstaniu defektów i zmian na skórze. Wspomaga pielęgnacje cery trądzikowej, normalizuję wydzielanie się sebum, co za tym idzie jest pożądanym składnikiem wielu kosmetyków, począwszy od kremów aż po mydła i balsamy. W przemyśle kosmetycznym dodawany jest do kremów ochronnych na słońce, maseczek odżywczych, peelingów itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *