Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

Zespoły mielodysplastyczne – przyczyny, objawy, leczenie, patogeneza

Zespoły mielodysplastyczne, w skrócie MDS określają grupę różnorodnych schorzeń o mało typowym przebiegu, których najbardziej charakterystycznym objawem są nieprawidłowe ilości krwinek we krwi obwodowej. Do niedawna MDS traktowano jako początek białaczki, dopiero w latach siedemdziesiątych XX w. zaczęto klasyfikować je jako oddzielne grupy schorzeń.

Zespoły mielodysplastyczne – etiologia i patogeneza MDS

Zespoły mielodysplastyczne opisują schorzenie polegające na nieodwracalnym uszkodzeniu komórek macierzystych w szpiku kostnym. Wskutek czego ograniczona zostaje możliwość produkcji z nich poszczególnych rodzajów krwinek – czerwonych, białych i płytek krwi. Co prawda, dotknięte chorobą komórki macierzyste nadal przekształcają się w poszczególne krwinki, jednak te ostatnie nie mają prawidłowej budowy – są dysplastyczne – stąd nazwa choroby.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Odstępstwa mogą dotyczyć wielkości, budowy czy kształtu powstających nieprawidłowych krwinek. Z powodu zniekształceń w swojej budowie, krwinki takie nie przedostają się ze szpiku do krwiobiegu, co ostatecznie skutkuje spadkiem wymaganej ich liczby w organizmie. Istotą zespołów mielodysplastycznych jest zatem zbyt mała ilość jednego, dwóch dowolnych lub wszystkich trzech rodzajów zdrowych krwinek. Liczba powstających w szpiku jest zachowana.

Jedną z przyczyn MDS jest uszkodzenie materiału genetycznego komórek macierzystych w szpiku kostnym, które może być wynikiem kontaktu z substancjami toksycznymi lub promieniowaniem jonizującym. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które mają styczność z pestycydami, herbicydami, rozpuszczalnikami czy benzenem. Obserwuje się też większą zachorowalność pośród palaczy. Choroba może się również ujawnić wiele latpo leczeniu innych nowotworów chemioterapią lub radioterapią. Schorzenie dotyka najczęściej osób po 60r.ż. – znacznie częściej mężczyzn niż kobiety, jednak może ujawnić się również u osób młodych.

Zespoły mielodysplastyczne – nieswoiste objawy i diagnozowanie

MDS nie wpływa na obniżenie ilości komórek macierzystych w szpiku, a jedynie na ich niedobory we krwi obwodowej. Stąd objawy, które są charakterystyczne dla braku poszczególnych krwinek we krwi:

  • zbyt mała ilość krwinek czerwonych objawia się tak, jak niedokrwistość – bladością skóry, spojówek i śluzówek, przyspieszoną akcją serca i oddechem, pojawia się odczucie ciągłego zimna, brak koncentracji, osłabienie i męczliwość;
  • niedobór białych krwinek skutkuje spadkiem odporności organizmu, w szczególności pojawiają się zapalenia płuc oraz zakażenia grzybiczne;
  • mała liczba płytek krwi powoduje powstawanie charakterystycznych krwawych wybroczyn podskórnych spowodowanych spadkiem krzepliwości krwi, pojawiają się krwawienia w różnych obszarach organizmu.

Powyższe objawy są mylone z innymi schorzeniami i zwykle dopiero przypadkowe badanie morfologii krwi pokazujące znaczne niedobory określonych grup krwinek i staje się przyczynkiem do dalszych badań. Z uwagi na nieswoistość objawów, diagnozę przeprowadza się na drodze eliminacji innych potencjalnych schorzeń. Ostatecznie w podejrzeniu wystąpienia zespołów mielodysplastycznych przeprowadza się badanie genetyczne komórek macierzystych.

Zespoły mielodysplastyczne – rokowania i leczenie

Chory pozostaje ostatecznie pod opieką hematologa, który opracowuje i nadzoruje proces leczenia. Choroba ma charakter przewlekły i jedyną metodą skutecznego wyleczenia jest przeszczep szpiku. Jednak z uwagi na znaczne ryzyko powikłań związanych z tym zabiegiem, są do niego kierowane osoby o silnym organizmie i jednocześnie w ostrym przebiegu MDS. Pozostałe grupy dzieli się wg rokowań na rozwój choroby i leczy objawowo. Stosuje się lekarstwa zwiększające ilość krwinek czerwonych oraz przetoczenia krwi.

Oceń ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *