jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej – naturalne, zdrowe przepisy, bez chemii

Komercyjne produkty do płukania jamy ustnej są nadal niezwykle popularne w codziennej higienie jamy ustnej. Badania jednak jasno dowodzą, że ich regularne stosowanie może prowadzić do licznych schorzeń. Wyniki testów są niezaprzeczalne. Substancje, które znajdują się w składzie tych płynów to niejednokrotnie żrące chemikalia stanowiące poważne zagrożenia dla zdrowia.

Niebezpieczne chemikalia w płynach do płukania

Methylparaben

jamy ustnejMethylparaben jest powszechnie stosowany w płynach do płukania jamy ustnej. Można go znaleźć również w żywności, gdzie pełni funkcję środka konserwującego. Substancja ta została zakwalifikowana przez naukowców jako rakotwórcza. Okazuje się, że przyspiesza wzrost nowotworu u ludzi cierpiących z powodu aktywnego procesu nowotworowego. Dodatkowo methylparaben prowadzi do uszkodzenia wzroku i niepłodności u mężczyzn.

Chlorheksydyny

Według badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Free Radical Biology and Medicine chloroheksydyny mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego i przyspieszonej akcji serca. Obserwuje się to w szczególności u osób, które regularnie sięgają po płyny do płukania jamy ustnej – przynajmniej dwa razy dziennie. Ten związek chemiczny niszczy pożyteczne bakterie, które utrzymują zęby i jamę ustnej w nienagannej kondycji.

Chlorek benzalkoniowy

Liczne badania potwierdziły, że chlorek benzalkoniowy prowadzi do pokrzywki, świądu, trudności w oddychaniu, ucisku w klatce piersiowej, obrzęku jamy ustnej, twarzy, warg i języka.

Przepisy na naturalne, zdrowe przepisy na płyny do płukania jamy ustnej

Mnóstwo osób błędnie sądzi, że płyny do płukania jamy ustnej gwarantują utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ istnieją znacznie lepsze alternatywy. Poniżej przedstawiamy dwa przepisy na zdrowe i w pełni bezpieczne płyny do płukania jamy ustnej, które doskonale zastąpią komercyjne produkty.

Składniki, których potrzebujesz:

Po schłodzeniu, przelej wodę do czystego naczynia. Użyj łyżkę roztworu jako płyn do płukania regularnie codziennie.

Sposób użycia:

Goździki wymieszać z wrzącą wodą w pojemniku żaroodpornym. Pojemnik przykryć i odstawić do wystygnięcia płynu.

Po schłodzeniu odcedzić wodę od goździków i jedną łyżkę mikstury stosować do płukania jamy ustnej regularnie, każdego dnia.

Pietruszka i mięta

Mieszanka składników, pietruszki i mięty niszczy szkodliwe bakterie. Dodatek wódki w płynie wzmocni i wydłuży efekt działania.

Składniki:

Sposób użycia:

Wymieszać wszystkie składniki razem. Odcedzić i przechowywać w czystym pojemniku. Użyć łyżki roztworu jako płynu do płukania jamy ustnej każdego dnia.

Te dwie domowe receptury dadzą Ci jeszcze lepsze efekty niż płyny komercyjne przeładowane chemikaliami. To od Ciebie jednak zależy czy dokonasz słusznego wyboru.

Źródło: www.healthyfoodteam.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *